Ümidi Tükenmek Üzere Olan Bu Duayı Okusun

05.07.2023
2.814
Ümidi Tükenmek Üzere Olan Bu Duayı Okusun

Ümit etmek oldukça önemli bir konudur. Öyle ki Allah Kuran-ı Kerimde ümidin yitirilmemesi konusunda açık ve seçik buyruk vermiştir. Ümidi tükenmek üzere olan bu duayı okusun diyerek ümitlerimizin yeniden yeşermesini umuyoruz. Kuran açık olarak Allahtan ümidi kesmememiz konusunda uyarı verir. Hayat devam ettikçe umut vardır.

Her sıkıntının bir ferahı olduğu unutulmamalıdır. Umutların tükendiği yerde her zaman bir ışık vardır. Yeter ki bu ışığı görmeyi bilelim. Hayattan beklentisi kalmayan, tükenen kişiler dua sayesinde tekrar var olan ümidi görebilmektedir. Dua manevi olarak insana güç verir. Güç veren ayetler kişinin ümitlerini canlandırıp, harekete geçmesini sağlar. Konu her ne olursa olsun hayatta mutlaka başka bir alternatif yol vardır.

Sabır ve Umutla İlgili Ayetler

Umutsuz insan hem kendine hem de çevresine negatif enerji yükler. Bu sebeple düştüğümüzde kalmak çok önemlidir. Eğer kişi kendini güçsüz ve umutsuz hissediyorsa dualarla maneviyatını yükseltmelidir. Özellikle Allah’ın isimleri olan esmalar çok etkili titreşim oluşturarak kişinin umut beslemesinde faydalı olacaktır.

Umut ile ilgili kısa ayetler okunduğunda kişilerde psikolojik olarak rahatlama oluşacaktır. Umutsuz kalmış kişiler Talak suresinin 3. Ayeti okumaları halinde kısa sürede hayata bakış açıları değişecektir. Ayet Allaha güvenenler için her zaman bir çıkış yolunun olduğundan bahsetmektedir. Bu ayetin sürekli okunması kişilerin ruh halini güçlendirecek ve her zamana ümit dolu yaklaşımlar sergileyeceklerdir.

Güç Veren Ayetler

Ümidi tükenmek üzere olan kişi için dualar vardır. Artık her şeyden bıkmış ve hiç bir ümidiniz yoksa Allah’ınızdan yeni kapılar açması için dua istersiniz. İşte o duaları sizler için hazırladık. Bu duayı abdest alarak okursanız ümidinizi yeniden doğurabilirsiniz. İşte dua:

Hz.Peygamber Efendimiz(s.a.v) buyurdu ki;“Eğer  ümmetim bu ayetle amel etseydi.Allah rızklarını ayaklarına getirirdi”

وَمَن يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا ﴿٢﴾وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ وَمَن يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرًا

Duanın Okunuşu

Ve men yettekıllâhe yec’al lehu mahracâ(mahracen).

Ve yerzukhu min haysu lâ yahtesib(yahtesibu), ve men yetevekkel alâllâhi fe huve hasbuhu, innallâhe bâligu emrihî, kad cealallâhu li kulli şey’in kadrâ(kadren).

Anlamı

“Kim Allah teâl’dan  korkarsa,Yüce Allah onun için her türlü sıkıntıdan çıkış yolları yaratır ve onu hiçhesap etmediği,aklına gelmediği yerlerden rızıklandırır.Her kim ki Allah Teâlâ’ya hakkıya tevekkül ederse,o kişiye Allah kafiidir.Yine Zât-ı Ecelli A’lâ,her şeyi bir ölçüye göre yaratmıştır.”

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.