Cuma Günü Okunacak Tüm Etkili Dualar

Cuma Günü Okunacak Tüm Etkili Dualar

Mübarek günlerden biri olan cuma günü okunacak tüm etkili duaları sizler için bir araya getirdik. Bugün okuyacağınız dualarla hem ibadet etmiş olursunuz hemde Allah’tan istediğiniz bir şeyin olmasını dilersiniz. Bugün edilen dualar çok sevaptır. Özellikle hastalık halindeyseniz dua okuyarak bir an önce şifa bulabilirsiniz. Bugün için bir çok dua okuyabilirsiniz. Duaları inanarak ve temiz kalbinizle okursanız kabul olacaktır.

Cuma Günü Okunacak Etkili Dualar

Cuma namazından sonra okunacak dua : -Allahümme yâ ganiyyü, yâ hamîdü, yâ mübdiü, yâ mu’îdü, yâ rahîmü, yâ vedûd. Eğninî bihalâlike an harâmike ve bifadlike ammen sivâke.

Duanın Türkçe anlamı : Ey Ganî, Hamîd, Mübdi, mu’îd, Rahîm, Vedûd olan Allahım. Beni halâl ettiklerinle iktifâ ettir, haramlara düşürme. Fadlınla, ihsân ederek beni Senden başkasına muhtâc etme! demektir. (Bu duaya edenleri Allahü teâlâ başkalarına muhtaç etmez ve ummadığı yerden rızıklandırır. )

HZ.Ömer’in Cuma Duası

Abdullah bin Ömer buyurdu ki: Hâceti olan bir kimse çarşamba, Perşembe ve Cum’a günleri oruç tutsun. Cuma günü temizlenip namaza gitsin. Az veya çok sadaka versin. Namazdan sonra şu düâyı okursa Allahü teâlâ’nın izni ile düâsı kabûl olur.

Hazreti Ömer’in duası : ‘Allahümme innî es’elüke bismike bismillâhirrahmânirrahîm. Ellezî lâ ilâhe illâ hû. Âlimül ğaybi veşşehâdeti hüverrahmânürrahîm. Ve es’elüke bismike bismillâhirrahmânirrahîm. Ellezî lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm. Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Ellezî meleet azametühüsse-mâvâti vel arde. Ve es’elüke bismike bismillâhirrahmânirrahîm. Ellezî lâ ilâhe illâ hüve ve anet lehül vücûhü ve haşe’at lehül ebsâru ve veciletil kulûbü min haşyetihi en tusalliye alâ Muhammedin ve en tu’tînî hâcetî.

Cuma Günü Rızık Duası 

Cuma günü her namazdan sonra bu duayı okuyanın helal rızık kapıları açılır ve sıkıntıdaysa rızık bolluğu gelir.

Cuma günü okunacak rızık duası : Allahümme Ya Ğaniyyü,Ya Hamidü,Ya Mübdiü Ya Mu’idü,Ya Rahimü Ya Vedud. Eğisni bi helalike an haramike ve bitaatike an ma’siyetike vebi fadlike ammen sivake.

Rızık duasının Türkçe manası : Ey Gani Ey Hamid,ey icad edici ve ey iade edici, ey merhamet sahibi ve ey muhabbet eden Allah’ım. Helalin ile beni haramdan sakındır.Taatin ile beni masiyetinden uzaklaştır. Fazlu keremin ile bana senden gayrisini unuttur.

Cuma Günü Okunacak Dilek Duası

Cuma günü okunacak dilek duası : Cuma günü akşam ezanına 45 dakika kala “Ya Meliki Muktedir sin Allah’ım bana yardım et” ismini (100) defa tekrarlayıp sonrada dileğini söyleyen kişi sıkıntıdan kurtulur ve derdine derman bulur.

Cuma Akşamı Okunacak Dua

Cuma günü İslam aleminin en mübarek günüdür. Cuma akşamı duası birçok günahınızın affına, bolluk berekete vesile olmaktadır. Bu yüzden Cuma akşamı edilecek her dua çok özeldir. Eğer kişi Cuma akşamına özel hiçbir dua bilmiyorsa Allah’ın isimleri ile dua edebilir. Özellikle Esma Hüsna’nın tamamını okumak Cuma günü oldukça yararlı olacaktır.

Cuma akşamı abdestli bir şekilde dua okumak kişiyi dertlerinden de uzaklaştıracaktır. Allaha yönelmek ve samimi bir dille istemek günahların affını dilemek çok faydalı olacaktır. Cuma akşamı kısa dualar ile büyük çağrışımlar yapabilirsiniz. Kısmetinizi açabilir, bereketinizi arttırabilirsiniz. Bunun yanı sıra tövbe edebilirsiniz.

Cuma Hürmetine Akşam Duası

Cuma gecesi dua etmek, edebilmek herkese nasip olmaz. Allah sevdiği kullarına Cuma akşamı dua etmeyi nasip eder. Cuma günü özel dualarla dua edebilmek kişiyi dünya hayatında ve ahiretle çok daha iyilere ulaştıracaktır. Cuma akşamı özellikle peygambere salavat getirmek büyük sevap ile birlikte duaların kabulüne sebep olacaktır.

Bununla birlikte Cuma akşamlarına özel zikir çalışmaları yapmak dileklerin kabulüne kolaylaştıracaktır. Elbette ki duada istikrar önemlidir. Bu yüzden cumadan cumaya kendimize ayırarak dua etmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Dua sayesinde olmaz dediklerimiz bir anda mucizelerle hayatımıza girmektedir.  Cuma geceleri Yusuf, Kadir, Zilzal, Vakıa, Kehf Cuma süreleri okumak çok hayırlı olacaktır. Bununla birlikte kulun içten edeceği her dua yüce Allah katında kabul buyuracaktır.

Cuma Duası Kısa

Sizlerde bu özel günd edua okumak istiyorsanız sizler için cuma duası kısa olanları bir araya getirdim. Şimdiden dularınız kabul olsun.

“…Rabbim! Beni Sana çok şükreden, Seni çok zikreden, Senden çok korkan, Sana itaat eden, Sana saygı gösteren, Sana yönelen ve tövbe eden kimse yap…” (Tirmizî, “De’avât”, 114; İbn Hıbbân, “Ed’ıye”, No: 947; İbn Ebî Şeybe, “Dua”, 42, No: 29381)

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.