Sınav Günü Okunabilecek Dualar – Sınav Duası

03.11.2021
1.616
Sınav Günü Okunabilecek Dualar – Sınav Duası

Hayatın içinde hemen hemen her yaş grubunda bir sınav telaşıdır giden düzen söz konusudur. Elbette küçüğünden büyüğüne birçok farklı amaç için ders çalışanlar sınavda başarılı olabilmenin gayreti ile doğru orantılıdır. Esasında sınav duası başarılı olabilme noktasında sizin en önemli destekçiniz olabilir. Tabi ki unutulmaması gereken en önemli ayrıntı ise emek vermektir.

Sınav Duası

Hiç ders çalışmadan sadece dua ederek sınavlarda başarılı olacağınızı da düşünmeyin. Nitekim emek olmadan başarıya ulaşmak hiçte kolay değildir. Daha güzel ve ekonomik olarak rahata erişebilmek adına girilen sınavlarda başarılı olabilmek için de duayı eksik etmemek çok önemlidir. Her ne kadar ders çalışsanız da sınav esnasında zihnin açık olması ve unutkanlığı azaltma noktasında okunacak dualar önemlidir. Sınavlardan istediğiniz notu alabilmeniz noktasında bolca dua etmenin faydasını da kısa zamanda görebilirsiniz.

Sınava Girerken Okunacak Dualar

İsra Suresi 80. Ayeti “Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.” 10 kez okuyarak sınava girmek zihin açıklığına ve unutkanlığın ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Bu surenin anlamı ise: “Ya Rabbi! Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çıkar. Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.” Demektir.

Sınavdan Önce Okunacak Dualar

10 kez “Rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukdeten min lisani. Yefgahü kavli” duasını sınav öncesi okumak faydalı olacaktır. Bu duanın anlamı da: “Ya Rabbi! Göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır eyle.” Demektir. Sınava başlamadan bu duayı okumak sizi daha dinç ve kendine güvenen bir yapıya büründürebilir.

Sınavdan Başladığında Okunacak Dua

Sınavın başlaması ile birlikte 10 kez “Ya Hayyu Yâ Kayyûm, Birahmetike esteğisû.” Diye dua edilmesi oldukça önemlidir. Bu duanın anlamı ise ”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah’ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum.” Demektir. Sınav başlangıcı ile sizi heyecandan uzak eyleyecek olan bu dualar başarılı olmanızda etki edecektir. Sınav duası sayesinde başarılı sonuçlar almanız da mümkün kılınabilecektir. Gerek hazırlık aşamasında gerekse de sınav gününde bolca dua etmek önemlidir. Size düşün bolca dua etmek ve hayırlısını dilemektir. Sizin hayır olarak gördüğünüz şeylerde şer çıkabileceğini ve şer olarak gördüğünüz hallerde de hayır çıkabileceğini unutmamanız gerekir.

Sınavlarda Zihin Açıklığını Arttırmak ve Unutkanlığı Azaltma İçin Okunacak Dualar

Dualar bizim bu hayatta ki en önemli desteğimizdir. Bu dünya için önemli olan dualar elbette ahiret için çok daha önemlidir. Dünyanın geçici bir hayat olduğunu unutmamak ve bu dünyada ki geçici hayattaki sınavda başarılı olmak daha önemlidir. Cenneti hak edebilmek için dünyada ki ibadetlerimize dikkat etmek her şeyden önce gelir.

Sınavlarda başarılı olabilmek bilgi sahibi olabilmek ve de Kur’an-ı Kerim öğrenmeye başlarken zihnin açık olması gerekir. Zihin açıklığı ve unutkanlığı azaltmak için 19 kez Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na’büdü ve iyyâkenesta’în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ” duası okunmalıdır. Yapılacak olan işin hem kolay şekilde yapılmasına ve hayırlısı ile neticelenmesi adına da dua edilmiş olacaktır.

Sınav Günü Okunabilecek Dualar – Sınav Duası

Oldukça önemli dualardan bir tanesi olan“Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr” duası da okunmalıdır. Bu duanın anlamı ise: “Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır.” Demektir. Bir diğer dua da “Allahümme hır li vehter li.Vela teklini ala ihtiyari.” Duasıdır. Bu duanın da anlamı: Allah’ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle! Allah’ım beni kendi başıma bırakma.” Demektir. Her şeyin hayırlısını istemek ve bunun için de uğraş vermek oldukça önemlidir.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

  1. Hatice dedi ki:

    Sinav duası cocuklarin başarılı olabilmsı için destekleyici kalkan gibi yararlı bir yazi olmus tesekkurler