Kuran-ı Kerim’de Geçen Dualar

30.10.2020
1.761
Kuran-ı Kerim’de Geçen Dualar

Kuran-ı Kerim’ de bizler için örnek teşkil edecek dualar bulunmaktadır. Ayrıca Kuran-ı Kerim’ de geçen dualar isteklerimiz doğrultusunda hangi duaları edebileceğimiz konusunda da yol göstericidir. Kuranı Kerim’ de dua niyetine geçen ayetlerin sayısı iki yüz tanedir. İnsanların Allah’a dileklerini ve isteklerini iletmelerini sağlayacak pek çok ayet yer almaktadır. Bazı sure ve ayetler içerisinde bizlere doğru dua nasıl edilir üzerine ders vermiş olup bu ayetleri okumakta fayda var. doğru dua etmek için bu sureleri ve ayetleri okuyabiliriz.

Dua, Allah’a el açmak, yalvarmak, seslenmek anlamında kullanılmaktadır. İslamda çokça geçen ve Allah’ın bizden en çok isteği şükür de bir duadır. Allah’ı her daim anmak ve her kötü anımızda yanımızda birinin olduğunu bilmek dua sayesinde hissetmekteyiz. dua ederken öncelikle günahlarımızın affedilmesi için tevbe etmemiz daha doğru olacaktır. Daha sonrasında Allah’a verdiği nimetlerden dolayı şükretmek ve O’ na teşekkür etmek duamızı daha da güzelleştirir. Sonrasında ne isteyeceksek onu herkes, tüm müslümanlar için dilemek ve daha sonrasında kendimize dua etmek duayı bencillikten uzaklaştırmış olur. Bu yazımızda sizlere Kuranı Kerim içerisinde yer alan duaları sunacağız.

Bakara Suresi 67. Ayet

Her zaman Allah yolunda olmak ve yolunu şaşırmamak için bu duayı edebiliriz.

Türkçe okunuşu şu şekildedir: “Eûzu billâhi en ekûne minel câhilîn.”

Türkçe anlamı şu şekildedir: “Cahillerden olmaktan Allah’a sığınırım.”

Bakara Suresi 128. Ayet

Tevbe etmek için, günahlardan kurtulmak ve ibadetlerine devam etmek için Allah’a dua edebiliriz.

Türkçe okunuşu şu şekildedir :“Rabbenâ vec’alnâ müslimeyni leke ve min zürriyetinâ ümmeten müslimeten leke ve erinâ menâsikenâ ve tüb’aleynâ inneke entettevvâbürrahıym.”

Türkçe anlamı şu şekildedir :”Ey Rabbimiz! Bizi sana boyun eğenlerden kıl, neslimizden de sana itaat eden bir ümmet çıkar, bize ibadet usullerimizi göster, tevbemizi kabul et; zira, tevbeleri çokça kabul eden, çok merhametli olan ancak sensin.”

Araf Suresi 126. Ayet

Müslüman olarak ölmek herkesin duasında olur. Kuran-ı Kerim ‘de geçen bu duada kalbimizden geçtiği gibidir. Bir iş, bir sınav, bir yük için Allah’ tan sabır isteyebilir, bu duayı edebiliriz.

Türkçe okunuşu şu şekildedir: “Rabbenâ efriğ ‘aleynâ sabren ve teveffenâ müslimiyn.”

Türkçe anlamı şu şekildedir: “Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır ve müslüman olarak bizim canımızı al.”

Araf Suresi 155. Ayet

Allah günahkar kullarını affetsin. Allah’ı Tevbe kapıları her zaman açıktır. Bu günahkar kullarının affı için, tevbe için bu duayı okuyabilirsiniz.

Türkçe okunuşu şu şekildedir: “Ente veliyyunâ fagfir lenâ verhamnâ ve ente hayrul gâfirîn.”

Türkçe anlamı şu şekildedir: “Sen bizim sahibimizsin, bizi bağışla ve bize acı! Sen bağışlayanların en iyisisin!”

Taha Suresi 114. Ayet

Bu ayeti her sınava girmeden önce, derslere girmeden önce hatta ders çalışmaya başlamadan önce, ders çalışırken okuyabiliriz.

Türkçe okunuşu şu şekildedir :”Rabbi zidnî ilma”

Türkçe anlamı şu şekildedir :” Ey Rabbim! Benim ilmimi artır.”

Hud Suresi 47. Ayet

Her şeyin hayırlısını Allah bilir. Bu yüzden Allah’tan bir istekte bulunurken hayırlısını istemeyi ve Allah’ı bizim için hayırlısı ne ise onu nasip etmesi şeklinde dua etmek daha doğru olacaktır. Bizim istemediğimiz bir şey bizim için daha hayırlı olabilir. Bunu yalnız Allah bilir. Aşağıda geçen dua ayetleride Kuran-ı Kerim de yer almaktadır.

Türkçe okunuşu şu şekildedir : “Rabbi innî eûzu bike en es’eleke mâ leyse lî bihî ilm(ilmun), ve illâ tagfirlî ve terhamnî ekun minel hâsirîn.”

Türkçe anlamı şu şekildedir: “Rabbim! Şüphesiz ben senden hakkında bilgim olmayan şeyi istemekten sana sığınırım. Eğer beni bağışlamaz ve bana acımazsan, şüphesiz ziyanat uğrayanlardan olurum.

İbrahim Suresi 40. Ayet

Namaz dinin direğidir sözünü kulağımıza küpe etmeli ve ömrümüz boyunca her şeyimizi kaybetsekte namazımızın yanımızda olmasını sağlamalıyız. Bunun için Kuran-ı Kerim ‘den dualar edebiliriz.

Türkçe okunuşu şu şekildedir: “Rabbic’alnî mukîmes salâti ve min zurriyyetî rabbenâ ve tekabbel duâi.”

Türkçe anlamı şu şekildedir: “Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazı devamlı kılanlardan eyle; ey Rabbimiz! Duamı kabul et!”

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

 1. Enes Harun Atalay dedi ki:

  Dinimiz hakkında yaptığınız paylaşımlar çok güzel. Bu duaların herkesin bilmesi, okuması, anlamını öğrenmesi gerekiyor. Paylaşımınız için teşekkürler.

 2. İbrahim dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş. Zaten dua etmeyi biz bu kitaptan öğreniyoruz. En güzel dualar Kur’an-ı Kerim’de. Değerini bilmek lazım.

 3. Fatih dedi ki:

  Çok anlamlı site ve aşırı doğru bilgilendirmeleri var çok doğru söylüyorlar dicek başka bişey bulamıyorum kısa ve net başarılı doğru bilgi

 4. Selin dedi ki:

  Böyle makaleler gördükçe mutlu oluyorum en azından kötü seyler de klsa dünyada boyle seyleri paylaşarak yaymaya calisiyoruz rabbime şükür elinize sağlık 👏

 5. İsmail dedi ki:

  Bu çok güzel olmuş bütün duaları öğrenebiliriz emeğinize sağlık gerçekten muhteşem