Nazar Duası – En Etkili Nazardan Korunmak İçin Dua

Nazar Duası – En Etkili Nazardan Korunmak İçin Dua

Nazar hepimizin inandığı özellikle göz değmesi olarak da adlandırılan bir inanıştır. Nazar değmesi sizi maddi ve manevi bir takım rahatsızlıklarla başa bırakır. Aynı zamanda nazar değen insan devamlı esner ve bir çok sıkıntıyı da beraberinde getirir. İşte bu sıkıntıları yaşadığımız zaman tavsiye edilen bir çok dua vardır ve bu duaları okuyarak Allah’tan iyileşmeyi dileriz.

Nazar değmesinin en büyük etkeni ilk başta da söylediğimiz gibi göz değmesidir. Örneğin bir araba aldınız ve bu araba Allah korusun aldığınızdan kısa bir süre sonra lastiği patladı. Bu durumda nazar değdiğine inanırız. Ama arabayı aldığımız onu dualar ile Allah’a emanet edersek böyle bir sıkıntıyla karşılaşmamak için önlem almış oluruz. Aynı zamanda kem göz dediğimiz art niyetli bakışlarla da yapacağınız bir iş ve ya her hangi olumlu bir davranış sizin nazar değmesine sebep olur. Bunu yaşadığınız zaman esnemeye başlar ve sıkıntılı olursunuz. Sıkıntılar yüzünden de kendinizi işinize veremeyip ,başarısız olursunuz.

Nazardan Korunmak İçin Okunacak Dualar

Eğer kendine nazar değmesini istemiyorsanız sabah akşam sizi nazarlardan koruyacak sureleri okumalısınız. İlk tekbir olarak okunacak dua ve sureler ise ; Fatiha Suresi, Felak Suresi, Nas Suresi ve Ayetel Kürsi’dir.

Özellikle şunu belirtmek istiyoruz. Şüphe duyduğunuz kimseler elbet vardır. Bu kişilerin yanında güzelliklerinizi, başarılarınızı ve ya sahip olduğunuz değerleri göz önüne sermeyiniz. Böyle yaparak dikkatleri üzerine çekmemiş olacaksınız. Nazardan uzak durmuş olursunuz.

Nazar’a karşı peygamberimizin de tavsiye ettiği dualar vardır. Peygamberimiz eğer nazardan korunmak istiyorsanız dua edin. Allah’a sığının demiştir ve şu duayı tavsiye etmiştir.

“Euzü bi-kelimâtillahittâmmeti min şerri külli şeytânin ve hâmmetin ve min şerri külli aynin lâmmeh”

Anlamı: Şeytanların, haşaratın ve kem gözlerin şerrinden Allah’ın kusursuz kelamlarına sığınırım.

Ayrıca Kalem Suresinin 51. Ve 52. Ayetlerini okuyarak da nazardan korunabilirsiniz.

Nazar Duası – En Etkili Nazardan Korunmak İçin Dua

Ve in yekâdü’llezîne keferû le-yüzlikûneke bi-ebsârihim lemmâ semiu’zzikra veyekûlûne innehû le-mecnûn. Ve mâ hüve illâ zikrun li’l-‘âlemîn.

-Başkalarına nazarınızın değmemesi için beğendiğiniz bir şey görünce “Mâşâallahu la kuvvete illa billah” denilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Pazartesi Günü Duası Ehlibeyt (ETKİLİ)

-Nazar değdikten sonra, Fatiha, Felak, Nas Sureleri ile Ayetel Kürsi okunmalıdır. Yanı sıra Cebrail Aleyhisselâm’ın, Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz’e okuduğu ve öğrettiği şu dua okunmalıdır: “Allah (c. c.) ‘in ismi ile sana rukye ederim (okuyup üflerim). Sana eziyet veren her şeyin şerrinden, her nefsin yahut hased edenin kem gözünün şerrinden Allah (c.c.) sana şifa versin. Allah (c.c.)’in ismi ile sana rukye ederim.” (Buhari, Müslim, Ebu Davud)

Allah sizi nazarlardan korusun. Amin.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.