Nazar Duası – Nazardan Korunmak İçin En Etkili Dua

Nazar Duası – Nazardan Korunmak İçin En Etkili Dua

Nazar hepimizin inandığı özellikle göz değmesi olarak da adlandırılan bir inanıştır. Nazar değmesi sizi maddi ve manevi bir takım rahatsızlıklarla başa bırakır. Aynı zamanda nazar değen insan devamlı esner ve bir çok sıkıntıyı da beraberinde getirir. İşte bu sıkıntıları yaşadığımız zaman tavsiye edilen bir çok dua vardır ve bu duaları okuyarak Allah’tan iyileşmeyi dileriz.

Nazar değmesinin en büyük etkeni ilk başta da söylediğimiz gibi göz değmesidir. Örneğin bir araba aldınız ve bu araba Allah korusun aldığınızdan kısa bir süre sonra lastiği patladı. Bu durumda nazar değdiğine inanırız. Ama arabayı aldığımız onu dualar ile Allah’a emanet edersek böyle bir sıkıntıyla karşılaşmamak için önlem almış oluruz.

Aynı zamanda kem göz dediğimiz art niyetli bakışlarla da yapacağınız bir iş ve ya her hangi olumlu bir davranış sizin nazar değmesine sebep olur. Bunu yaşadığınız zaman esnemeye başlar ve sıkıntılı olursunuz. Sıkıntılar yüzünden de kendinizi işinize veremeyip ,başarısız olursunuz.

Nazar duası, insanların kem gözü, kötü bakışları ve kıskançlıklarından korunmak için okunan duadır. Nazar duası okunması, kişilerin üzerindeki kötü enerjileri Allah’ın izniyle alır. Okuyan kişilerin, kendini kötü hissetmesini engeller. En etkili nazardan korunmak için dua ve sureler okunarak, nazar değmesi durumundan kaçınılmaya çalışılmalıdır.

Kendine Nazar Duası

Nazar değmesinden korunmak için, mutlaka başkalarının bize dua etmesi gerekmez. Herhangi bir göz değmesine karşı, kötü niyetli insanların düşünce ve bakışlarına karşı da insan kendine nazar duası okuyarak, her türlü zararlı şeyleri kendinden uzaklaştırmaya çalışabilir.

Peygamberimizin Torunlarına Okuduğu Nazar Duası

Peygamber Efendimiz, nazardan korunmak için Felak suresi, Nas suresi ve Ayet-el Kürsü dualarını ı-okumuştur. Bunun yanında Peygamberimizin torunlarına okuduğu nazar duası da vardır. Bu dua ile Peygamberimiz, her türlü kötülük ve nazara karşı Rabbine sığınmış ve O’na dua etmiştir.

Nazara Karşı Okunacak Dualar

Nazara karşı okunacak dualar, Allah’ın izniyle okuyan kişiyi, tüm kötülüklerden ve şerli kişilerden korur. Ayetel kürsü, Felak ve Nas sureleri de Nazar için okunan ve Peygamberimizin okunmasını tavsiye ettiği surelerdir.

Evde Nazar Duası

Evlerimizi de kötü insanların bakışlarından ve kötü düşüncelerinden koruyarak evde nazar duası ile Allah’ın rahmetini ve bizi bağışlamasını isteyebiliriz. Ne kadar çok tövbe ve istiğfar edersek, o kadar Allah’ın affına mazhar olabiliriz. Evde kötü enerji, huzursuzluk, aksilik mutsuzluk varsa ve hiç geçmeden devam ediyorsa, ailenize ve yuvanıza nazar değmiş olabilir. Bunun için de Peygamberimizin bize önerdiği ve öğrettiği dualar okumalı ve tüm kötülüklerden Rabbimize sığınmalıyız.

Nazar Duası Kısa

Nazar duası kısa dualardan olup, saatlerce okumayı ya da vakit ayırmayı gerektirmez. Bunun için de Nazar duasını ezberleyebilir ve her aklınıza geldiğinde okuyabilirsiniz. Nazar duasında esas olan Rabbimizin iznidir. Bütün mahlûkatlar, O’nun izni olmadan tek bir adım atamaz. Rabbimizin izni ve muhafazasını nazar duası okuyarak isteyebilir ve Rabbimize sonsuz güvenebiliriz.

En Etkili nazar duası

En etkili nazar duası ile hem kendimizi hem de ailemizi kötü insanlardan ve onların bize verebileceği zararlardan, Allah’ın izniyle koruyabiliriz. İnsanlar ve görünmeyen varlıkların her türlü zararlarından ve kötülüklerinden Allah’ın izniyle muhafaza olabiliriz. Her şey Allah’ın elindedir. Bize düşen, mümkün olduğunca, niyetine güvenmediğimiz ve doğruluğundan emin olmadığımız kişileri hem hayatımıza hem de evimize almamaktır. Aksi takdirde nazar değmesine bağlı olarak ruhen yıpranabiliriz. Böyle bir durumla da karşılaştığımızda, nazar duasının bol bol okuyarak, Allah’tan bize yardım etmesini dilemeliyiz.

Esneten Nazar Duası

Esneten nazar duası, okunan duanın amacına ulaştığını gösterir. Okuyan kişi ya da okunan kişi uzun uzun esnerse, üstündeki nazarı attığı anlamına gelir. Hatta bazen de nazar duası ile birlikte, duayı okuyan kişinin gözünden yaş da gelebilir. Bu durum da nazarın artık o kişiden uzaklaştığının göstergesidir.

Nazardan Korunmak İçin Okunacak Dualar

Eğer kendine nazar değmesini istemiyorsanız sabah akşam sizi nazarlardan koruyacak sureleri okumalısınız. İlk tekbir olarak okunacak dua ve sureler ise ; Fatiha Suresi, Felak Suresi, Nas Suresi ve Ayetel Kürsi’dir.

Özellikle şunu belirtmek istiyoruz. Şüphe duyduğunuz kimseler elbet vardır. Bu kişilerin yanında güzelliklerinizi, başarılarınızı ve ya sahip olduğunuz değerleri göz önüne sermeyiniz. Böyle yaparak dikkatleri üzerine çekmemiş olacaksınız. Nazardan uzak durmuş olursunuz.

Nazar’a karşı peygamberimizin de tavsiye ettiği dualar vardır. Peygamberimiz eğer nazardan korunmak istiyorsanız dua edin. Allah’a sığının demiştir ve şu duayı tavsiye etmiştir.

“Euzü bi-kelimâtillahittâmmeti min şerri külli şeytânin ve hâmmetin ve min şerri külli aynin lâmmeh”

Anlamı: Şeytanların, haşaratın ve kem gözlerin şerrinden Allah’ın kusursuz kelamlarına sığınırım.

Ayrıca Kalem Suresinin 51. Ve 52. Ayetlerini okuyarak da nazardan korunabilirsiniz.

Nazar Duası – En Etkili Nazardan Korunmak İçin Dua

Ve in yekâdü’llezîne keferû le-yüzlikûneke bi-ebsârihim lemmâ semiu’zzikra veyekûlûne innehû le-mecnûn. Ve mâ hüve illâ zikrun li’l-‘âlemîn.

-Başkalarına nazarınızın değmemesi için beğendiğiniz bir şey görünce “Mâşâallahu la kuvvete illa billah” denilmelidir.

-Nazar değdikten sonra, Fatiha, Felak, Nas Sureleri ile Ayetel Kürsi okunmalıdır. Yanı sıra Cebrail Aleyhisselâm’ın, Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz’e okuduğu ve öğrettiği şu dua okunmalıdır: “Allah (c. c.) ‘in ismi ile sana rukye ederim (okuyup üflerim). Sana eziyet veren her şeyin şerrinden, her nefsin yahut hased edenin kem gözünün şerrinden Allah (c.c.) sana şifa versin. Allah (c.c.)’in ismi ile sana rukye ederim.” (Buhari, Müslim, Ebu Davud)

Allah sizi nazarlardan korusun. Amin.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.