Huysuz Çocuklar İçin Okunan Etkili Dualar

06.09.2022
12.634
Huysuz Çocuklar İçin Okunan Etkili Dualar

Çocuklar, hayatın neşesi ve yeni neslin gölgesi hatta en güzel sesi olacak varlıklardır. Çocuklar, büyüklerin önündeki en güzel örnektir. Ancak, bazı çocuklara ne yapılırsa yapılsın yaşları gereği çok huysuz şekilde davranabilirler. Bunun için de o çocuk adına Allah’tan şifa istenmeli ve huysuz çocuklar için okunan etkili dualar ve ayetlere başvurulmalıdır.

Hareketli Ve Söz Dinlemeyen Çocuğa Okunacak Dua

Peygamberimiz, “Ayakkabınızın bağcığı dahi kaybolsa, Allah’tan isteyin.” Demiştir. O halde bu hadisi şerifi iyi düşünmeli, hayatımız için uygulamaya geçirebiliriz. Her çocuk aynı olmaz. Bazı çocuklar çok hareketli olabilir ya da hiç söz dinlemez. Bunun için de hareketli ve söz dinlemeyen çocuğa okunacak dua ve duaları her daim okumalıyız.

Yaramazlık Yapan Çocuğa Okunacak Dua

Yaramazlık yapan çocuğa okunacak dua ile Allah’tan çocuğumuzun sakinleşmesini ve sözümüzü dinlemesini istemeliyiz. Rabbimize yapacağımız hiçbir dua geri çevrilmez. Sadece bazen başka bir surete bürünür. Biz de duamız kabul olmadı deriz. Halbuki Allah, her şeyi en iyi bilendir.

Huysuz Sinirli çocuğa okunacak dua

Çocuğunuz eğer huysuz, sinirli, hareketli, tepkili bir yapıda ise huysuz sinirli çocuğa okunacak dua ile sabırla Allah’tan yardım dilemeli ve dünya hayatında herkesin farklı şekilde imtihan edildiğini unutmamalısınız. Çocuğunuzun üstüne gitmeden, edeceğiniz dualarla da onu sakinleştirerek, Rabbinizden çocuğunuzun zihin yapısının ve huylarının düzelmesini temenni etmelisiniz. Dua, sadece dua edilen kişiye iyi gelmez. Dua eden kişiyi de sonsuz yaratıcıya güvenmenin mutluluğu sarar. Bu konuda belli araştırmalar yapıp, davranışların temelini de öğrenmeye çalışabilirsiniz. Kendi davranışlarınızı da sorgulayabilirsiniz. Huysuz ve sinirli çocuk profili ortaya çıkana kadar o çocuğun hangi aşamalardan geçtiğini gözden geçirmeli ve en içten dualarınızla Allah’tan yardım istemelisiniz.

Huysuz Çocuklar İçin Okunan Etkili Dualar

Huysuz Çocuklar İçin Okunan Etkili Dualar

Sinirli Çocuğa Okunacak Esma-ül Hüsna

Allah’ın 99 tane Esması vardır. Bu güzel isimler, ayrı ayrı manaları barındırır. Her isim de Rabbimizin ayrı bir özelliğinin yansımasını görürüz. Sinirli çocuğa okunacak Esmaül Hüsna ile Rabbimize en güzel isimleriyle dua etmeli ve dileğinizi ancak O’na iletmelisiniz. Gidilecek en güzel kapı, varılacak en güzel yer Allah’ın huzuru. Başka yerde ne şifa ne de huzur aramayın.

Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua

Her çocuk farklı kişilik ve karakter barındırır. Yanında bulunduğu aile, gördüğü ve ona uygulanan kurallar, genetik yapı, aldığı eğitim gibi konular o çocuğun temel yapı taşını oluşturur. Gelişen bu süreçlerde çocuk her seyi tam olarak yönetmeyi bilemez. Deneme ve yanılma yöntemiyle, büyüklerinin uyarılarıyla yavaş yavaş her şeyi idrak etmeye başlar. Bunların hepsi bir süreçtir. Bu süreçler içerisinde çocukta davranış bozuklukları ortaya çıkabilir. Bunun için de davranış bozukluğu olan çocuğa okunacak dua ile Allah’tan yardım istenmelidir. Rabbimiz bizi her an görüyor, duyuyor ve biliyor. O’na yapılan hiç bir şey karşılıksız kalmaz.

Eğer çocuğunuz Huysuz büyüyor ve siz bununla baş edemiyorsanız yine Allah’ın izniyle dualara başvururuz. Eğer bir çocuğun huyunu düzeltmek isterseniz “Ya Mukit” ismini 7 kere bir boş kaba okunursa ve o kabı su ile doldurup huysuz çocuğa içirilirse Allah’ın izniyle o çocuğun huyu güzelleşir. Ancak çocuk çok şımarık ise yapılması gereken Anne ve ya baba şehadet parmağını onun eli üzerine koyarak “Ya Şehid” derse Allah’ın izniyle çocuğu itaatkar olur.

Huysuz çocuğunuza dua okumak için öncelikle inanarak dua etmelisiniz. Dua ederken, abdestli olmalısınız. Evinizin her hangi bir odasında sessiz olması kaydıyla oturunuz. Çocuğunuz yanınızda olsun. Duaya başlayabilirsiniz.

Huysuz Çocuklara Okunacak Dualar

-“Bismillahirrahmanirrahim”

“Efe gayre dinillahi yebgune ve lehu esleme men fis semavati vel ardı tav’an ve kerhen ve ileyhi yurceun.” 

Anlamı; Peki onlar, Allah’ın dininden başka bir din mi arıyorlar? Oysa göklerde ve yerde her ne varsa istese de, istemese de, O’na teslim olmuştur ve O’na döndürülmektedirler.

“Bismillahirrahmanirrahim”

“Rabbena efriğ Aleyna sabran ve sebbit ekdamena vensurne alel kavmil kafiriiin.” 

Anlamı; Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır, ayaklarımızı sağlam bastır ve şu kafir kavme karşı bize yardım et.

Hamilelikte Çocuğa Okunması Gereken Faydalı Dualar

 • Doğacak çocuğun mücahid olması için “Kaf” suresi okunur.
 • Güzel yüzlü olması için “Yusuf” suresi okunur.
 • Ahlakı güzel olması için “İnsan-İbrahim” suresi okunur.
 • Doğumu kolaylaştırsın diye “İnşikak” suresi okunur.

Çocuk Doğduktan Sonra Okunacak Dualar

Çocuğunuz doğduktan sonra bu duaları okuyabilirsiniz.

 • İlk 4 ay 70 bin “Sünhanallahi ve Bihamdihi” okunur.
 • 9 ay boyunca 71 tane “Enbiya” suresi okunur.
 • Çocuk doğduktan sonra 36. günü “Enbiya” suresi okunur.
 • Ateşli hastalık olmaması için “Ali İmran” suresi okunur.
 • Ağlayan çocuğa cuma saati kulağına ezan ve “Ali İmran” suresi 83. ayeti okunur.
 • Mümkün olduğu kadar “Yasin” okunur.
 • Terfice, “Tüncina” hatimleri okunur.
 • Allah hepimizin evlatlarını bizlere bağışlasın. Dualarınızı Allah Kabul Etsin. Amin.
YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.