Kurban Duası Nasıl Okunur, Türkçe ve Arapça Okunuşu

11.08.2018
349
Kurban Duası Nasıl Okunur, Türkçe ve Arapça Okunuşu

Kurban Duası Nasıl Okunur, Türkçe ve Arapça Okunuşu

Merhaba arkadaşlar. Kurban Bayramında Kurban Keserken Hangi Dua Okunmalı, Kurban keserken nelere dikkat etmeliyiz. Duavekuran.com olarak sizlere bu yazı dilimini hazırladık. Önümüz Kurban bayramı ve kurbanlarımızı keseceğiz. Kurban keserken gerçekten işi bilen birine kestirmekte fayda vardır. Kurban kesecek kişinin duaları bilmesi ve daha önce tecrübesi olması lazım. Kurban kesilirken fazla acı çektirmemesi lazım. Lütfen bu kurallara uyunuz.

Kurban Bayramında , bayram namazından sonra kurbanımızı keseriz. Kurban Bayramı 4 gün olduğu için 4 gün boyunca kurbanlarımızı kesebiliriz. Genellikle 1.gün kesildiği için herkes o şekilde biliyordur. Ama Kurban Bayramı boyunca Kurban Kesebiliriz.

Dediğimiz gibi kurban keserken uyulması gereken kurallar ve muhakkak okunması gereken dualar vardır. Öncelikle kurban kesilecek hayvan, yüzü kıbleye gelecek şekilde eziyet edilmeden ve korkutmadan yatırılır.  Gerekiyorsa ayaklarını bağlayabilirsiniz. Daha sonra şu dua okunur.

(el-En’âm, 79)

Okunuşu: “İnnî veccehtu vechiye lillezî fataras semâvâti vel arda hanîfen ve mâ ene minel muşrikîn.”

Anlamı:“Ben hanîf olarak, yüzümü gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah’a çevirdim ve ben müşriklerden değilim.”

(el-En’âm, 162)

Okunuşu: “İnne salâtî ve nusukî ve mahyâye ve memâtî lillâhi rabbil âlemîn.”

Anlamı: “Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir.”

Bu ayeti okuduktan sonra sırayla ,

Allahü ekber Allahü ekber. Lâ ilâhe İllâllahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillâhil hamd şeklinde tekbir getirillir ve Bismillahi Allahü Ekber denilerek hazırlanan keskin bıçak hayvanın boynuna çalınır. Damar ve borular tamamen kesilerek kan iyice akıtılır. Kanın akıtmasını beklerken hayvanın canının tamamen çıkması beklenir. Kesinlikle başından ayrılmayınız. 

Canı çıktıktan sonra kafası tamamen kesilir. Usûlüne uygun olarak derisi kesilir ve diğer tarafları kesilerek kurban kesme işlemini bitirebilirsiniz. Hayvanın canı çıkmadan kesinlikle derisi yüzmeyin, ayaklarını kesmeyin ve yüzünü kıbleden başka yere çevirmeyiniz. Kurban kesen kişi eğer kendi keserse daha sevaptır. Yalnız kesmesini bilmiyorsa başkasına vekaletini vererek kestirir. Tekrar ediyoruz eğer gerçekten kendinize güvenmiyorsanız işi bilen birine vekalet verebilirsiniz. Çünkü hayvanın acı çekmesi sizi günaha sokabilir. Allah kestiğiniz kurbanları kabul eylesin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Hastalara Şifa Veren Dualar

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.