İnşirah Suresi ve Faziletleri (Sıkıntı Duası)

28.06.2023
4.078
İnşirah Suresi ve Faziletleri (Sıkıntı Duası)

İnşirah suresi çok önemli dualar arasında yer alır. Sıkıntılar karşısında Allaha sığınıp inşiraha ermek kişiyi ferahlatmaktadır. İnşirah suresi Kuranda geçen önemli surelerdendir. İnşirah Suresi ve faziletleri (sıkıntıya dua) oldukça etkilidir. İnşirah suresi ile kişiler ruhsal olarak rahatlama hissetmektedir. İnşirah suresi anlamı bakımından da çok ferahlatıcıdır.

İnşirah suresi kısa ayetlerdendir. Bu sayede herkes tarafından rahatça okunabilir ve ezberi mümkündür. İnşirah suresi anlamı ile de kişileri olumlu etkilemektedir. İnşiraha ermek isteyenler bu duayı sıkça okumalıdır. Kuran-ı Kerim’in doksan dördüncü ayetlerinde geçmektedir. Dua meali yükün kaldırılmasından, gönül ferahlığının oluşmasından bahsetmektedir. Ayrıca her zorlukta mutlak bir kolaylık olacağı da buyrulmuştur.

İnşirah Süresinin Faziletleri

Dua okurken hem anlamı hem de faziletleri bilinmelidir. İnşirah suresi anlamı zaten genel olarak faziletleri hakkında da bilgi vermektedir. İnşirah süresi okuyan kişiler etkili bir şekilde huzur duymaktadır. İnşirah suresi yedi kere okunduğunda gönül sıkıntılarında hafifleme olur. Kişiler ruhsal bunalımlarından kurtulur. Kişiye tesir eden olumsuz ruh halleri dağılır.

Özellikle namaz sonrasında inşirah suresi okumak maddi ve manevi işlerin kolaylaşmasında etkilidir. Elbette ki inşirah süresi beklenmedik rızık kapılarının açılmasında da etkilidir. Çünkü işlerin kolaylaşmasında etkili bir duadır. İnşirah suresi dua terkibi şeklinde gece yarısından sonrada okunabilir. İnşirah kişinin sıkıntılarından kurtulması için etkilidir. Gün içinde ve namazlardan sonra okunması kişinin hayatına olumlu yansır.

İnşirah Suresi ve Faziletleri (Sıkıntı Duası)

İnşirah suresini içi daralanlar, dilek dilemek isteyenler, sıkıntılardan kurtulmak isteyenler ve herşeyin hayırlısını istemek için okuyabilirsiniz. Bu dua çok etkili ve güçlü bir duadır. İşte duamız.

İnşirah Suresi

Bismillahirrahmanirrahim.

“Elem neşrahleke sadrak.Ve veda’na anke vizrak ellezi engada zahrak.Ve refa’na leke zikrak.Feinne mea’l-usri yüsra.İnne mea’l-usri yüsra.Feiza ferağte fe’nsab ve ila Rabbike fergab.”

İnşirah Suresi’nin Arapça Hali

بسم الله الرحمن الرحيم (‘) أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ (‘) وَوَضَعْنَا عَنْكَ وِزْرَكَ (‘) الَّذِي أَنْقَضَ ظَهْرَكَ (‘) وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَ (‘) فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا (‘) إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا(‘) فَإِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْ (‘) وَإِلَى رَبِّكَ فَارْغَبْ

“biz senin için(mutluluğu) gögsünü açmadıkmı?.Senden yükünü indirmedikmi? O senin sırtını ezen yükü.Senin şanını yüceltmedik mi?.Demek ki zorlukla beraber bir kolaylık vardır.Evet,zorlukla beraber bir kolaylık vardır.O halde boş kaldın mı yine kalk(başka bir iş ve ibadetle)yorul.Ancak Rabbine yönel”

İnşirah Suresi Ve Faziletleri

  • Maneviyâtta ilerlemek istiyenler, bu sûreyi her gün 70 defa okumayı ihmal etmesinler.Her türlü maddi ve manevi sıkıntılardan en kısa zamanda kurtulmak için her gün (70) defa okunmalıdır.
  • Aldıkları yüksek seviyeli ilmi; karşılaştıkları yüksek müşahedeleri, değerli keşifleri hazmetmek istiyenler günde yetmiş defa bu sûreyi okumağa devam etsinler
  • İçi sıkılanlar, başı daralanlar, bunalımda olanlar selâmete çıkmak istiyorlarsa, günde yetmiş defa bu sûreyi okumağa devam etsinler
  • Her biri de görecek ki; bu sûreye devam, Allah ın izniyle onları kesinlikle muradlarına erdirecektir
  • Kim bu sureyi beş vakit namazlardan sonra okumaya devam ederse,Cenab-ı Hak işlerinde ona kolaylık verir ve rızkını çoğaltır,sıkıntısını giderir,ummadığı yerden rızıklandırır
  • Bu sureyi her gün duha vaktinde ikiyüzer defa okumaya devam eden kimse bazı esrarı ilahiyyeye vakıf olur
  • Dilek için ise;2 rekat hacet namazi kil Besmele ile 152 kere elem neşrah leke sadrak süresini oku muradini iste gece yarisindan sonra okunması makbuldür.
YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.