Amenerrasülü Okumanın Faziletleri

05.11.2023
2.558
Amenerrasülü Okumanın Faziletleri

Amenerrasülü çok önemli surelerimizden olan Bakara suresinin ayetlerindendir. Amenerrasülü peygamber efendimize miraç gecesi indirilmiştir. Çok kıymetli bir ayettir. Amenerrasülü okumanın faziletleri çok fazladır. Amenerrasülü ayetinde Allaha, kitaplarına, meleklerine ve gelmiş geçmiş tüm peygamberlere inandığımızı kesin olarak belirtiriz. Amenerrasülü anlam açısından da çok güzel bir ayettir. Mutlaka mealinin de bilinmesi gerekir.

Amenerrasülü Bakara Suresinin son iki ayetidir. Özellikle gece okunması Peygamberimiz tarafından tavsiye edilen bu ayetlerde Yüce Yaratıcı (c.c) kullarına nasıl dua etmeleri gerektiğini öğretiyor. Peygamber Efendimizin hadis-i şeriflerinde bu ayetler için Allah (c.c) hazinelerinden biri olarak tabir ediliyor. En güzel dualardan biridir.

Amenerrasülü ayetini akşam ezanından sonra okuyan kişiler tüm geceyi ibadet etmiş gibi geçirir. Bununla birlikte duanın sürekli okunması halinde Allah’ın himayesi altına girer her türlü kötülükten korunuz. Özellikle Amenerrasülü okunan eve üç gün boyunca şeytan giremez. Amenerrasülü fazileti kısa zamanda tesir olmaktadır. Duanın okunması ile evde huzurlu ortam oluşur.

Mutlaka okumalısınız Amenerrasulü Duası Türkçe Arapça Okunuşu ve Anlamı

Amenerrasülü 41 Kere Okumanın Fazileti

Amenerrasülü ayetinde derin bir mana vardır. Allah hiç kimse ağır bir yüklemez ayeti müjdelerde vermektedir. Herkes dünyada büyük anlaşmada kabul ettiği hayatı yaşamaktadır. Bu ayette Allaha ve onun buyruklarına itaat etmeyi de vurgular. Amenerrasülü fazileti sırları ile oldukça büyük bir ayettir. Hele ki mealini bilerek okumak kıymetini anlamak için yeterli olacaktır.

Amenerrasülü ayetini 41 kere okuyanlar maddi anlamda da güçlenecektir. Elbette ki dualarda ısrarcı olmak mucizeleri de kendinize çekmeniz için önemlidir. Amenerrasülü ayeti sürekli olarak okunduğunda okuyan kişiler ferahlık duyar. Hiçbir şekilde sıkıntı çekmezler. Bununla birlikte istekleri de mucizevi gerçekleşir. Her gün okunması gereken dualardandır.

Amenerrasulü Hakkında Bilgi

Bakara Suresinin son iki ayeti olan Amenerrasulü, Peygamber Efendimize Miraç gecesi sunulan hediyeler arasında yer alır. Mushaf sıralamasında nuzül sırası 87’dir. Medine de nazil olan ayetlerin özellikle yatsı namazı sonrasında okunması öğütlenmiştir.

Amenerrasülü Okumanın Faziletleri

Pek çok hadisi şerifte bu ayetleri okumanın faziletlerinden bahsedilmiştir. Müslümanlar için çok önemli bir dua olan bu ayetlerin için Peygamber Efendimiz şu faydaları öğütler:

  • Gece okuyan her türlü kötülükten korunur.
  • Arşın altındaki hazinelerden biridir. Bu nedenle hem Kur’an’dır, hem duadır hem de rahmettir.
  • Amerrasulü okuyanlara cennette mükafatlar verilecektir.

Amenerrasulü Okumanın Faydaları

  • Bu ayetlerin sürekli okunduğu eve şeytan girmez.
  • Yüce Allah’ın (c.c) sevgisini kazanır.
  • Bu ayetleri okuyan Allah (c.c) himayesini altına girer.
  • Amerrasulüyü sürekli okuyanlar ferahlık elde eder. Bütün isteklerine kavuşur.
  • Yatsıdan sonra okuyan ise bütün geceyi ibadet ile geçirmiş gibi sevap kazanır.

Amenerrasulü İniş Sebebi

Bakara 284. Ayet“İçinizden geçeni açığa vursanız da, gizleseniz de Allah onun hesabını sizden sorar” inince ashab-ı kirama pek ağır gelir. Ayetin işaret ettiği manalar karşısında oldukça hassas olan bu güzide insanlar Peygamberlerinin huzuruna varırlar. Bu ayete güçlerinin yetmeyeceğini anlatırlar. Peygamber Efendimiz ashabına “işittik ve isyan ettik” demek mi istiyorsunuz, şeklindeki hitabından sonra bu ayetlerdeki gibi “işittik, itaat ettik” demelerini tavsiye eder. Yüce Allah (c.c) bu ayetlerle de sahabelerin güçlerinin yetmeyeceği şeylerden hesaba çekilmeyecek olduklarını bildirir. Bu şekilde endişeler giderilmiş olur.

Amenerrasulü Ne Zaman Okunur?

Hz. Ömer (ra) aklı başında olan insanların Amenerrasulüyü okumadan uyumaması gerektiğini öğütler. Amenerrasulü en makbul dualardan biridir. İstenilen her zaman okunmasında faydalar bulunur. Özellikle akşam yatmadan önce okunması Peygamberimiz tarafından özellikle öğütlenmiştir.

Amenerrasülü Okunuşu Ve Meali

Amene-rrasûlu bimâ unzile ileyhi min rabbihi velmu/minûn(e)(c) kullun âmene bi(A)llâhi ve melâ-iketihi ve kutubihi ve rusulihi lâ nuferriku beyne ehadin min rusulih(i)(c) ve kâlû semi’nâ ve ata’nâ(s) ġufrâneke rabbenâ ve-ileyke-lmasîr(u) (Bakara-285)

Lâ yükellifu(A)llâhu nefsen illâ vus’ahâ(c) lehâ mâ kesebet ve’aleyhâ me-ktesebet(k) rabbenâ lâ tu-âḣiżnâ in nesînâ ev aḣta/nâ(c) rabbenâ velâ tahmil ‘aleynâ isran kemâ hameltehu ‘ale-lleżîne min kablinâ(c) rabbenâ velâ tuhammilnâ mâ lâ tâkate lenâ bih(i)(s) va’fu ‘annâ vaġfir lenâ verhamnâ(c) ente mevlânâ fensurnâ ‘ale-lkavmi-lkâfirîn(e) (Bakara-286)

Amenerrasülü Türkçe Anlamı

” Peygamber, Rabbinden kendisine indirilene iman etti, mü’minler de (iman ettiler). Her biri; Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler ve şöyle dediler: “Onun peygamberlerinden hiçbirini (diğerinden) ayırt etmeyiz.” Şöyle de dediler: “İşittik ve itaat ettik. Ey Rabbimiz! Senden bağışlama dileriz. Sonunda dönüş yalnız sanadır.”(Bakara-285)

Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): “Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.” (Bakara-286)

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.