Amenerrasülü Okumanın Faziletleri

15.12.2020
1.450
Amenerrasülü Okumanın Faziletleri

Amenerrasülü Bakara Suresinin son iki ayetidir. Özellikle gece okunması Peygamberimiz tarafından tavsiye edilen bu ayetlerde Yüce Yaratıcı (c.c) kullarına nasıl dua etmeleri gerektiğini öğretiyor. Peygamber Efendimizin hadis-i şeriflerinde bu ayetler için Allah (c.c) hazinelerinden biri olarak tabir ediliyor. En güzel dualardan biridir.

Amenerrasulü Hakkında Bilgi

Bakara Suresinin son iki ayeti olan Amenerrasulü, Peygamber Efendimize Miraç gecesi sunulan hediyeler arasında yer alır. Mushaf sıralamasında nuzül sırası 87’dir. Medine de nazil olan ayetlerin özellikle yatsı namazı sonrasında okunması öğütlenmiştir.

Amenerrasulü Okumanın Fazileti

Pek çok hadisi şerifte bu ayetleri okumanın faziletlerinden bahsedilmiştir. Müslümanlar için çok önemli bir dua olan bu ayetlerin için Peygamber Efendimiz şu faydaları öğütler:

  • Gece okuyan her türlü kötülükten korunur.
  • Arşın altındaki hazinelerden biridir. Bu nedenle hem Kur’an’dır, hem duadır hem de rahmettir.
  • Amerrasulü okuyanlara cennette mükafatlar verilecektir.

Amenerrasulü Okumanın Faydaları

  • Bu ayetlerin sürekli okunduğu eve şeytan girmez.
  • Yüce Allah’ın (c.c) sevgisini kazanır.
  • Bu ayetleri okuyan Allah (c.c) himayesini altına girer.
  • Amerrasulüyü sürekli okuyanlar ferahlık elde eder. Bütün isteklerine kavuşur.
  • Yatsıdan sonra okuyan ise bütün geceyi ibadet ile geçirmiş gibi sevap kazanır.

Amenerrasulü İniş Sebebi

Bakara 284. Ayet“İçinizden geçeni açığa vursanız da, gizleseniz de Allah onun hesabını sizden sorar” inince ashab-ı kirama pek ağır gelir. Ayetin işaret ettiği manalar karşısında oldukça hassas olan bu güzide insanlar Peygamberlerinin huzuruna varırlar. Bu ayete güçlerinin yetmeyeceğini anlatırlar. Peygamber Efendimiz ashabına “işittik ve isyan ettik” demek mi istiyorsunuz, şeklindeki hitabından sonra bu ayetlerdeki gibi “işittik, itaat ettik” demelerini tavsiye eder. Yüce Allah (c.c) bu ayetlerle de sahabelerin güçlerinin yetmeyeceği şeylerden hesaba çekilmeyecek olduklarını bildirir. Bu şekilde endişeler giderilmiş olur.

Amenerrasulü Ne Zaman Okunur?

Hz. Ömer (ra) aklı başında olan insanların Amenerrasulüyü okumadan uyumaması gerektiğini öğütler. Amenerrasulü en makbul dualardan biridir. İstenilen her zaman okunmasında faydalar bulunur. Özellikle akşam yatmadan önce okunması Peygamberimiz tarafından özellikle öğütlenmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Cevşen-ül Kebir Duası (Türkçe, Arapça Okunuşu)

Amenerrasülü Okunuşu Ve Meali

Amene-rrasûlu bimâ unzile ileyhi min rabbihi velmu/minûn(e)(c) kullun âmene bi(A)llâhi ve melâ-iketihi ve kutubihi ve rusulihi lâ nuferriku beyne ehadin min rusulih(i)(c) ve kâlû semi’nâ ve ata’nâ(s) ġufrâneke rabbenâ ve-ileyke-lmasîr(u) (Bakara-285)

Lâ yükellifu(A)llâhu nefsen illâ vus’ahâ(c) lehâ mâ kesebet ve’aleyhâ me-ktesebet(k) rabbenâ lâ tu-âḣiżnâ in nesînâ ev aḣta/nâ(c) rabbenâ velâ tahmil ‘aleynâ isran kemâ hameltehu ‘ale-lleżîne min kablinâ(c) rabbenâ velâ tuhammilnâ mâ lâ tâkate lenâ bih(i)(s) va’fu ‘annâ vaġfir lenâ verhamnâ(c) ente mevlânâ fensurnâ ‘ale-lkavmi-lkâfirîn(e) (Bakara-286)

Amenerrasülü Türkçe Anlamı

” Peygamber, Rabbinden kendisine indirilene iman etti, mü’minler de (iman ettiler). Her biri; Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler ve şöyle dediler: “Onun peygamberlerinden hiçbirini (diğerinden) ayırt etmeyiz.” Şöyle de dediler: “İşittik ve itaat ettik. Ey Rabbimiz! Senden bağışlama dileriz. Sonunda dönüş yalnız sanadır.”(Bakara-285)

Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): “Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.” (Bakara-286)

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.