Hastalıklara Karşı Okunacak Dua (ETKİLİ)

23.12.2023
1.433
Hastalıklara Karşı Okunacak Dua (ETKİLİ)

Hasta olup çaresiz kaldığımızda Rabbimize sığınmakda bir ümit olmaktadır. Hastalıklara Karşı Okunacak Dua için en uygun duaları sizler için bir araya getirdik.

Özellikle 2019 yılının son aylarında ortaya çıkan ve bütün dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs, birçok insanın ölmesine neden oldu. Etkileri halen devam eden ve gün geçtikçe ölüm oranlarının arttığı Covid-19 salgınına karşı uzmanlar bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine vurgu yapıyor. Bağışıklık sistemi ise birbiri ile bağlantılı iki sistemden oluşuyor:

  1. Fiziksel bağışıklık
  2. Manevi bağışıklık

Koronavirüs, soğuk algınlığı ya da grip gibi benzer belirtilerle ortaya çıktığından dolayı fiziksel bağışıklık öne çıkıyor. Günümüzde çoğu insan fiziksel olarak bağışıklığını güçlendirmek adına çeşitli takviyeler ve yiyecekler tüketerek kendini korumaya çalışıyor. Ancak manevi bağışıklığın zayıf olması yani insanın sıkıntı içerisinde olması, üzülmesi, korkması gibi pek çok ruhi sorun fiziksel bağışıklığı içten içe zayıflatabiliyor. Bu nedenle koronavirüs günlerinde manevi bağışıklık sisteminin de desteklenmesi gerekiyor.

Hastalıklara Karşı Maneviyat Nasıl Güçlendirilir?

Koronavirüs dönemlerinde insanlar izledikleri haberler ve karşılaştıkları ölüm vakaları nedeniyle manevi olarak yıpranıyorlar. Özellikle işsiz kalan ve ya sevdiklerini kaybeden kişilerin sıkıntıları ise giderek artıyor ve koronavirüse karşı dirençsiz bir vücut ortaya çıkabiliyor.

Allahu Teâlâ ise kullarını Bakara Suresi 155, 156 ve 157. Ayetleri ile şöyle uyarıyor:

‘’Andolsun ki biz sizi biraz korku ve açlıkla; mallarınızdan, canlarınızdan ve mahsullerinizden eksilterek sınayacağız. Sabredenleri müjdele! Onlar başlarına bir musibet dokunduğunda ‘’Gerçek şu ki biz Allah’a aidiz ve muhakkak ki O’na döneceğiz.’’ derler. İşte Rablerinin lütufları ve rahmeti bu kimseler içindir ve işte doğru yola ulaşan kimselerde bunlardır.’’

Ayeti kerimede de anlatıldığı gibi koronavirüs salgını aslında bizleri korkutuyor, mallarımızla ve canlarımızla bizi bir imtihanın içerisine sürüklüyor. Koronavirüsten korunmak için dua etmek isteyen kişilerin ise ‘’Gerçek şu ki biz Allah’a aidiz ve muhakkak ki O’na döneceğiz.’’ diyerek Allah’a teslim olması gerekiyor.

Musibete Karşı Okunacak Dua

Musibet ve hastalık dendiğinde akla ilk gelen peygamber Hz. Eyyüp (a.s.) oluyor. Kur’an-ı Kerim’de anlatılan kıssasına göre Hz. Eyyüp (a.s.) Allah tarafından çeşitli hastalıklarla imtihan edilmiştir. Vücudundaki hastalıklar nedeniyle yerinden dahi kalkamayan ve şiddetli ağrılar arasında sıkışıp kalan Eyyüp (a.s.) böyle bir zamanda Rabbine yönelmiş ve dua etmiştir.

Kur’an-ı Kerim’de haber verildiğine göre Eyyüp peygamber ‘’İnni meseniyed durri ve ente erhamurrahimin.’’ (Ya Rabbim bana bir rahatsızlık dokundu, sen merhametlilerin en merhametlisisin.) diye dua etmiştir.

Hz. Eyyüp (a.s.) gibi çeşitli sıkıntılar yaşayan Peygamberimiz Hz. Muhammed’e ise Enbiya Suresi 83. ayetinde ve Sa’d Suresi 41. ayetinde aynen Hz. Eyyüb gibi dua etmesi tavsiye edilmiştir. Koronavirüs duası olarak bizlerde Peygamberimiz (s.a.v.)’e tavsiye edilen bu duayı bol bol yapabilir ve Rabbimizden merhamet dileyebiliriz.

Bela Karşısında Okunacak Dua

Belalar ve musibetler kullar için sevap kazanma kaynağıdır. Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadisi şerifinde:

‘’Allah’ın müminler için verdiği hükmü beni çok sevindirmektedir: Mümin kendisine bir iyilik dokunduğunda Rabbine hamd eder ve şükreder. Başına bir musibet/bela geldiğinde ise hamd eder ve sabırlı olur. Her durumda hatta ve hatta müminin hanımının ağzına vereceği bir lokmada dahi Allah katından bir mükafat vardır.’’ (Ahmed b. Hanbel, 1/173) buyurmaktadır.

Belalar karşısında manevi olarak boşluğa düşerek sıkıntıların sadece bizim başımıza geldiğini düşünmek yerine Rabbimize karşı her durumda hamd eden taraf olmamız gerekir. Yaşadığımız sıkıntılar ve belalar sürekli değildir ve hepsi bir gün geçecektir. Önemli olan böyle zamanlarda dahi Rabbine yönelebilen kullar olmaktır.

Koronavirüse karşı okunacak dua ise Peygamberimizden öğrendiğimiz gibi hamd duaları olmalıdır. Aynı zamanda bu dönemde halen yaşıyor olduğumuza, evlerimizde olsak dahi dünyanın çeşitli nimetleri içerisinde yaşıyor olduğumuza şükretmemiz gerekir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Hastalıklara Karşı Duası

Koronavirüsle mücadelede insanların manevi yönden rahatlamalarını sağlamak ve her türlü musibete karşı Allah’a yönelmek amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çeşitli uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Koronavirüsün ilk zamanlarından bu yana camilerde yatsı ezanından sonra dualar okunmuştur.

Mutlaka okuyun Hastalıkların Şifası İçin Fâtiha Sûresi Okumak

Salgının sona ermesi ve hastaların şifaya kavuşması amacıyla yapılan dualar yurdun dört bir yanında yankılanmış ve pek çok Müslüman bu dualara ‘’Amin’’ demiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı koronavirüs duası sadece virüse karşı değil bütün İslam dünyasının her türlü musibetten korunması için yapılmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.