Bol ve Hayırlı Yağmur Yağması İçin Dua

15.10.2021
1.668
Bol ve Hayırlı Yağmur Yağması İçin Dua

Kar ve yağmur dünya için son derece önemli yere sahip olan nimetlerden bir tanesidir. Yağmurun yağmadığı yerlerde ne bir mahsul olur ne de yaşam devam edebilir. Doğanın ve insanın ihtiyaçlarını karşılayabilmesi noktasında yağmur son derece önemlidir. Bunun için de özellikle kurak geçen dönemlerde yapılan yağmur duaları oldukça önemli yere sahiptir. Duanın yapılışı son derece önemli olurken usule uygun şekilde gerçekleştirmek gerekir. Bol ve hayırlı yağmurlar yağdır bizlere hayırlı ve helal nimetler nasip eyle diye dua etmek en doğrusudur.

Bol ve Hayırlı Yağmurlar Yağdır

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) yağmur duası konusunda bizlere sünneti ile yol gösteriyor. Kuran-ı Kerim’in Rum suresi 48. Ayetinde yağmur ile alakalı şu şekilde insanlara bildirilmektedir. “Allah O’dur ki, rüzgarları gönderir, bunlar da bulutu kaldırır. Derken, Allah onu gökte dilediği gibi yayar ve parça parça eder; nihayet arasından yağmurun çıktığını görürsün. Allah dilediği kullarına yağmuru nasip edince, onlar seviniverirler. Şeklinde Yüce Allah (C.C.) bildirmiştir.

Geçmiş dönemlerde kuraklığın yaşandığı zamanlarda Müslüman kişiler yağmur kesilince hep birlikte yağmur duasına çıkarlarmış. Burada Allah (C.C.)’dan yağmur talep eden kişiler bolca dua ve istiğfarda bulunurlarmış. Nitekim günümüzde de bu şekilde yağmur duaları yapılmakta olup, topluca yapılan yağmur dualarında tövbe ve istiğfar edilmektedir.

Yağmur Duası Nedir? Nasıl Yapılır?

Yeryüzünün her zaman en fazla ihtiyacı olan şeylerden bir tanesi kuşkusuz yağmurdur. Yağmurun da bereketi her zaman yeryüzünde yaşayanların yüzünü güldürmüştür. Elbette bazı dönemlerde yaşanan kuraklıklardan dolayı yağmur duası vasıl olmuştur. Son derece önemli olan yağmur duasının yapılışı da son derece önemlidir. Öncelikle yağmur duasına çıkılmadan evvel küslerin barıştırılması gerekirken yoksullara ve yetimlere sahip çıkılarak bolca sadakalar dağıtılmalıdır. Duaya başlamadan önce yapılan bu tür hareketler tövbenin ve istiğfarın da başlangıcı olacaktır. Böylelikle Allahtan istenecek yağmur öncesi güzellikler ortaya çıkmış olacaktır.

Yağmur duasının öncelikle yerinin yerleşim bölgesi dışarda bir alanda olması daha faziletli görülmüştür. Ayrıca bu dua için 3 gün peş peşe yapılması daha münasiptir. Yağmur duasında cemaat namaz kılmış ise ve de hutbe okunmuş ise hutbe bitimine takip imam ayağa kalkar ve kıbleye dönük olacak şekilde arkasında ki cemaat ile beraber dua edilir. İmam duasını ettikçe cemaat de duaya amin der. Böylece hep birlikte yüce Allah (C.C.)’dan bolca yağmur talep edilir. Bol ve hayırlı yağmurlar yağdır duası ile birlikte yağmur duası tamamlanmış olur.

Yağmur Duası Okunuşu ve Manası

Son derece önemli olan ve yağmur duasının kabul görmesi noktasında etkili olan duanın Arapça okunuşu şu şekildedir;

Elhamdülillahi rabbi’l-‘âlemin Er-rahmâni’r-rahîm. Mâliki yevmi’d-dîn, Lâ ilâhe illallâhu yef’alü mâ yurîd. Allâhümme entellâhu lâ ilâhe illâ ente’l-ğaniyyü ve nahnü’l-fukarâu, enzil ‘aleyne’l-ğayşe vec’al mâ enzelte lenâ kuvveten ve belâğan ilâ hine.Allâhümme’skınâ ğaysen merîen merî’an tabakan ‘acilen ğayra râisin nâfı’an ğayre dârrin. Allâhümme’skınâ ğayşen muğîsen merîen tabakan merî’an ğadekan ‘âcilen ğayra râisin. Allâhümme’skınâ ğayşen muğîşen mürîen nâfıan ğayra dârrin, ‘âcilen ğayra âcilin. Allahümme’skınâ, Allahümme’skınâ, Allahümme’skınâ.Allâhümme eğısnâ, Allâhümme eğısnâ, Allâhümme eğısnâ.Allâhümme ‘ale’l-âkâmi ve’z-zırâbi ve butûni’l-evdiyeti ve menâbiti’ş-şeceri. Allahümme’skı ‘ıbâdeke ve behâimeke venşur rahmeteke ve ahyi beledeke’l-meyyite.”

Yağmur duasının Türkçesi ise şu şekildedir; “Hamd, rahman, rahim, din/hesap gününün maliki olan âlemlerin Rabbine aittir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O, dilediğini yapar. Allah’ım! Sen Allah’sın, Senden başka ilâh yoktur. Sen zenginsin, biz fakiriz. Bize bol yağmur indir, indirdiğin yağmuru bize kuvvet ve güç eyle ve yağmuru (muhtaç olduğumuz) zamana kadar indir.” (Ebû Davud, Salat, 260; İbn Mâce,) Her açıdan insana huzur ve mutluluk getirecek dualar sizlere bu dünya da güzellikler sunarken ahirette de çok daha iyilerini kazanmanıza vesile olacak haller söz konusudur. Önemli olan dualarınızı içten, samimi ve yürekten dile getirmenizdir.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.