En’am Suresi Kaç Ayet – Ne Zaman Nerede İnmiştir?

28.05.2022
871
En’am Suresi Kaç Ayet – Ne Zaman Nerede İnmiştir?

En’am Suresi Hakkında Kısa Bilgi

Bu yazımızda En’ am suresi hakkında kısa bilgi verilecektir. Bu sayede sizler de bu sure hakkında araştırma yapıyor iseniz, yazımızdan mutlaka yararlanmanız gerekmektedir.

Enam kelimesi Arapça kökenli bir sözcük olup, kelime anlamı da küçükbaş ve büyükbaş hayvanları ifade etmektedir. Surede geçen 136., 138., ve 139. Ayetlerde enam kelimesi geçtiği için sureye de bu isim verilmiştir. Sure içerisinde ahiret inancına, dünyada var olan ve ahirette var olan adalete dair bilgiler yer almaktadır. Batıl inançlardan arınmamız gerektiğine ve bunları reddetmemize dair hükümler bulunur. Birtakım temel ahlak kurallarına da bu surede değinilmiştir.

En’am Suresi Ne Zaman İnmiştir?

Enam suresi ne zaman inmiştir diye araştırma yapıyorsanız, bu surenin hem Mekke’ de hem de Medine’ de indiğini söylemek mümkün olur. Surenin 91, 92, 93, 151, 152 ve 153.ayetlerinin Medine’ de indiğine dair kanıtlar bulunmaktadır. Ancak sure diğer bölümleri ile birlikte Mekke’ de ve Mekke döneminde inmiştir.

En’am Suresi Nerede İndirilmiştir?

En’ am suresi Kuran’ da iniş sırasına göre altıncı sırada yer alır. Ancak vahiy sırasına göre de 55. Sırada yer alan suredir. Bu sure Mekke’ de indirilmiştir.

En’am Suresi Kaç Ayetten oluşur?

En’am suresi toplamda 165 ayetten oluşmaktadır. Toplam 165 ayette geçen ortak konular vardır. Allah’ın inancında birlik sağlanması ve batıl inançların terk edilmesini konu almaktadır. Doğru inanca ulaşmak konusunda aklı kullanmanın ve mantığın işleyişinin konu edindiği bir suredir.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.