Peygamberimizin Hz. Ebubekir’e Öğrettiği Dua

12.05.2023
3.659
Peygamberimizin Hz. Ebubekir’e Öğrettiği Dua

Peygamberimizin sahabelerinden olan Hz. Ebubekir peygamberimizin vefatı ile birlikte İslamı yaymak ile görevlendirilmiş ilk halifedir. Peygamberimizin Hz. Ebubekir’e öğrettiği dua bu yüzden İslam âlemi için çok kıymetlidir. Hz. Ebubekir özellikle namaz esnasında hangi duayı okuması gerektiğine dair soru sorması üzerine Peygamber efendimiz ona bir dua öğretmiştir.

Hz. Ebubekir duası olarakta bilinen dua peygamberimiz tarafından öğretilmiş olup bağışlanma ve af içeriklidir. İnsan hayatı boyunca bilerek veya bilmeyerek çeşitli günahlara bulaşmaktadır. Bu yüzden namaz sırasında yüce Allahtan af dilemek oldukça önemlidir. Kişi ne kadar istiğfar yaparsa ahiret için kazanım sağlamaktadır. Hz. Muhammed (s.a.v) peygamberimizin ilk halife Hz. Ebubekir’e öğrettiği dua şu şekildedir.

“Allâhümme innî zalemtü nefsî zulmen kesîran ve lâ yağfirü’z-zünûbe illâ ente, fağfir-lî mağfireten min indik, ve’rhamnî inneke ente’l-gafûru’r-rahîm.”

 Meali:

“Allah’ım! Ben kendime çok zulmettim. Günahları bağışlayacak ise yalnız sensin. Öyleyse tükenmez lütfunla beni bağışla, bana merhamet et. Çünkü affı sonsuz, merhameti nihayetsiz olan yalnız sensin, de.”

Hz. Ebubekir’in Namaz Duası

Hz. Ebubekir’in yakarış duası peygamberimizin öğrettiği üzere Allahtan mağfiret dilemektir. Bağışlanmayı dilemek ahiret hayatının güzelleşebilmesi için önemli olacaktır. Kişi günahlarından arınmak için sürekli olarak dua etmelidir. Bu sebeple Ebubekir’in duası sadece namazlarda değil kişinin aklına estikçe de okuması kıymetli olacaktır.

Peygamber efendimizin öğrettiği duanın temelinde af vardır. Bu sebeple her Müslüman boş bir an yakaladığında duaya ve affa yönelmelidir. Bilindiği üzere yeryüzünde günah işlemeyen hiçbir kul bulunmamaktadır. İnsan olarak büyük ve küçük günahlardan sorumluyuz. Bu sebeple Allah’ın merhametini dilemek oldukça önemli olacaktır. Kişi bilmeden işlediği günahlardan da sorumlu olduğu için sonsuz merhametli olan Allah’ın affına sığınmalıdır.

Peygamberimizin Hz. Ebubekir’e Öğrettiği Dua

Peygamberimiz bu duayı Hz.Ebubekir’e öğretir ve Hz. Ebubekir bu duayı her gün okurdu.

Allah’ım, Peygamberin Muhammed, dostun İbrahim, sırdaşın Musa, kelime ve ruhundan olan İsa hürmetine, Musa’ya inen Tevrat, İsa’ya inen İncil, Davut’a inen Zebur, Muhammed’e (s.a.v.) inen Kur’an hürmetine, bütün Peygamberlerine verdiğin vahiy hürmetine, mahlukatın üzerindeki kaza ve takdirin, senden isteyenlere verdiklerin; fakir ettiğin zenginler, zengin ettiğin fakirler, hidayete ulaştırdığın kimseler hürmetine, Kuran-ı Kerim’de olan Samed, Ehad ve Tahir isimlerinin hürmetine, gündüzleri aydınlatıp geceleri karartan ismin hürmetine, azamet ve kibriyan ve Zatı’nın nuru hürmetine, senin kuvvet ve kudretinle Kuranı Kerim’i okuyup anlamamı ve bütün hareketlerimi ona uydurmamı senden dilerim. Güç ve kuvvet ancak sendendir. Ey merhametlilerin en merhametlisi… (İhya, 1, 911: İbn Hibab’dan) ”

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.