Üç Aylar Ne Demektir? Önemi Nedir? Ne Zaman Başlıyor?

21.06.2020
752
Üç Aylar Ne Demektir? Önemi Nedir? Ne Zaman Başlıyor?

Manevi olarak kişinin temizlenmesi olarak adlandırılan üç aylar; Ramazan ayının yaklaştığını da bize bildiren aylardır. İslâm aleminde özel bir yeri olan üç aylar içerisinde Kur’anı Kerim’de de geçen “ Bin aydan daha hayırlı “ olan Kadir Gecesini içinde barındırır.

Peygamber Efendimiz üç aylar için “ Recep Allah’ın, Şaban benim, Ramazan ise Ümmetimin ayıdır.” demiştir. Buradan da anlaşılacağı üzere 3 ay olarak adlandırılan aylar sırasıyla; Recep Ayı, Şaban Ayı ve Ramazan Ayı’dır.

Affın, mağfiretin ve bağışlanmanın ayı olarak kabul edilen bu aylarda insanlar ibadetlerine, hal hareket ve sözlerine daha dikkat etmeye başlar. Bizleri Allah’a daha da yakınlaştıran ve kulluk bilincine daha çok varmamızı sağlayan aylardır.

2020 yılında mübarek üç ayların başlangıcı 25 ŞUBAT Salı gününe denk gelmektedir. Bu aylar Kameri yani Ay takviminde 7.8.ve 9. ayları kapsamaktadır.

3 aylar içerisinde müslümanların özel günleri olan kandiller yer alır. Bu 3 aylar içerisindeki kandiller; Regaip, Berat, Miraç ve Kadir geceleri yer alır.

3 Aylardaki Kandil Günleri

  • 25 Şubat 2020 Salı günü; üç ayların başlangıcı
  • 27 Şubat Perşembe Regaip Kandili
  • 21 Mart Cumartesi Miraç Kandili
  • 25 Mart Çarşamba Şaban Ayı başlangıcı
  • 7 Nisan Salı Berat Kandili
  • 24 Nisan Cuma Ramazan Ayı başlangıcı
  • 19 Mayıs 2020 Salı Kadir Gecesi
  • 23 Mayıs Cumartesi günü Ramazan Bayramı Arefesi günüdür.
  • 24 Mayıs Pazar Ramazan Bayramı’dır.

Rahmet ayları olan 3 aylar Ramazan ayının habercisidir. Üç aylar içerisinde Peygamberimiz Şaban Ayında özellikle daha çok oruç tutardı. Bizde özellikle bu üç ayda ve müslümanlar için daha özel kabul edilen rahmet ayı Ramazan içinde yer alan Kadir Gecesine hazırlık olarak daha çok ibadet etmeye, iyi bir insan olmaya ve ibadetlerimizi arttırmaya devam etmeli daha çok özen göstermeliyiz.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.