Üç Aylar Ne Demektir? Önemi Nedir? Ne Zaman Başlıyor?

16.12.2023
908
Üç Aylar Ne Demektir? Önemi Nedir? Ne Zaman Başlıyor?

Manevi olarak kişinin temizlenmesi olarak adlandırılan üç aylar; Ramazan ayının yaklaştığını da bize bildiren aylardır. İslâm aleminde özel bir yeri olan üç aylar içerisinde Kur’anı Kerim’de de geçen “ Bin aydan daha hayırlı “ olan Kadir Gecesini içinde barındırır.

Üç Aylar Ne Demektir?

Peygamber Efendimiz üç aylar için “ Recep Allah’ın, Şaban benim, Ramazan ise Ümmetimin ayıdır.” demiştir. Buradan da anlaşılacağı üzere 3 ay olarak adlandırılan aylar sırasıyla; Recep Ayı, Şaban Ayı ve Ramazan Ayı’dır.

Üç Aylar Ne Demektir? Önemi Nedir? Ne Zaman Başlıyor?

Üç Aylar Ne Demektir? Önemi Nedir? Ne Zaman Başlıyor?

Affın, mağfiretin ve bağışlanmanın ayı olarak kabul edilen bu aylarda insanlar ibadetlerine, hal hareket ve sözlerine daha dikkat etmeye başlar. Bizleri Allah’a daha da yakınlaştıran ve kulluk bilincine daha çok varmamızı sağlayan aylardır.

2024 yılında mübarek üç ayların başlangıcı 12 Ocak Cuma gününe denk gelmektedir. Bu aylar Kameri yani Ay takviminde 7.8.ve 9. ayları kapsamaktadır.

3 aylar içerisinde müslümanların özel günleri olan kandiller yer alır. Bu 3 aylar içerisindeki kandiller; Regaip, Berat, Miraç ve Kadir geceleri yer alır.

3 Aylardaki Kandil Günleri

Üç aylar, İslami takvime göre her yıl düzenli bir şekilde ilerlemektedir. 2024 yılında üç ayların başlangıcı aşağıdaki gibi olacaktır.

  • Üç ayların başlangıcından sonra ilk kandil, Receb ayının ilk manevi günü olan Regaib Kandili ile 11 Ocak 2024 Perşembe gecesi gerçekleşecek.
  • Miraç Kandili 6 Şubat 2024 Salı günü, Berat Kandili ise 24 Şubat 2024 Pazartesi günü idrak edilecek.
  • Ramazan ayı ise 11 Mart 2024 tarihinde başlayacak.

Rahmet ayları olan 3 aylar Ramazan ayının habercisidir. Üç aylar içerisinde Peygamberimiz Şaban Ayında özellikle daha çok oruç tutardı. Bizde özellikle bu üç ayda ve müslümanlar için daha özel kabul edilen rahmet ayı Ramazan içinde yer alan Kadir Gecesine hazırlık olarak daha çok ibadet etmeye, iyi bir insan olmaya ve ibadetlerimizi arttırmaya devam etmeli daha çok özen göstermeliyiz.

Mutlaka bu konuları da okumalısınız;

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.