Yasin Suresinin Faziletleri Nelerdir?

Yasin Suresinin Faziletleri Nelerdir?

Yasin Suresi Peygamber Efendimizin tabiri ile Kuran-ı Kerim’in kalbi niteliğinde olan ve oldukça fazla faziletleri bulunan suredir. Yasin Suresini okuyan bir Müslüman, bu surenin sevabını hem dünya hayatında peşin olarak görür, hem de ahiret hayatı için kendisine büyük bir hazine olur. Faziletleri saymakla bitmeyen bu sure için Peygamberimiz, birçok farklı hadis-i şerif beyan etmiş ve bu surenin önemine dikkat çekmiştir.

Yasin Suresinin faziletlerinden faydalanmak ve sevaplarına kavuşmak isterseniz, yazımızı dikkatli bir şekilde okumanız size fayda sağlayacaktır. Müslümanlara her ayeti şifa olan Kuran-ı Kerim, Yasin Suresi ile de birçok hastalığın iyileşmesine vesile olmaktadır. Sadece ölülerin arkasından değil, aynı zamanda hayatta olan kişilerin okuyarak büyük sevaplara nail olduğu çok önemli bir suredir.

Yasin Suresinin Faziletleri Nelerdir?

Bu sureyi devamlı okumayı kendisine alışkanlık haline getiren Müslümanlar, Allah’a manevi olarak çok yaklaşır ve ilmi ledün denilen gizli sırlara nail olurlar. Bu yüzden her Müslümanın namaz içerisinde ve namaz dışında sıkça okuması gereken Yasin Suresi, kendisine yüce Allah’ın sonsuz nimetlerini bahşetmesini sağlayacaktır.

Yasin Suresi faziletleri içerisinde şunlar yer almaktadır.

 • Eğer bir Müslüman şehit olarak ölmek istiyor ve büyük sevaplara nail olmak istiyorsa, her gece Yasin Suresini okumaya devam etsin. Bu husus ile ilgili sevgili Peygamberimizin hadis-i şerifi bulunmaktadır. Hadis-i şerifte ise Efendimiz şöyle buyurmuştur. ”Bir Müslüman her gece Yasin Suresini okumayı adet haline getirirse, ölürken şehit olarak vefat eder” (Kaynak : Heysemi 7, 218)
 • Diğer bir hadis-i şerifte ise Peygamberimiz şöyle buyurmuştur. ”Her gece Yasin Suresini Rabbinin rızasını gözeterek okuyan kişiyi yüce Allah bağışlar” (Kaynak : İbni Hibban / Camiüs Sağır 2-128)
 • Yasin Suresini okuyan bir kişiye Allah’ın vereceği sevap, Kuran-ı Kerim’i on defa okumuş sevabıdır. (Kaynak : Tirmizi Fedailil Kuran 7 – Darimi Kuran 21)

Bunların dışında ise Yasin Suresinin okumanın faziletleri ölen kişiye de çok fayda sağlamaktadır. Eğer bir yakınınız öldükten sonra okumuş olduğunuz Kuran-ı Kerim’in sevabını kendisine bağışlamak isterseniz, Yasin Suresi okuyunuz. Bu sure sebebi ile ölen yakınınızın azabı varsa, hafifler ve kabrinde daha rahat bir hayat geçirir. Eğer azabı yoksa derecesi daha fazla olur.

 Yasin Suresinin Faydaları Nelerdir?

Samimi bir kalp ile okunan Kuran-ı Kerim ayetleri, Müslümana iki dünyada da oldukça fazla sevap kazandırmaktadır. Yasin Suresi okumak da bir Müslümanın büyük mükafatlara nail olmasına sebep olmaktadır. Faydaları ise oldukça fazladır. Yasin Suresinin faydaları hadis-i şerifler ile sabittir ve okuyan kişi hızlı bir şekilde faydalarından yararlanmaktadır.

Bu surenin faydaları arasında şunlar yer almaktadır.

 • Eğer bir hastanın eceli gelmediği ise ve hastalığından dolayı şifa bulmak isterse, Yasin Suresi kendisine şifa olacaktır.
 • Ölüm anında olan bir kişiye Yasin Suresi okumak, kendisinin ölüm acısı duymamasını sağlar.
 • Yasin Suresini dünya hayatında iken okuyan kişi, ölürken cennet meleklerini görür ve bu hal üzere vefat eder.
 • Bir kişi korkularından emin olmak isterse, Yasin Suresi okusun.
 • Aç iken bu sureyi okuyana Allah, hiç beklemediği yerden rızık verir.
 • Susuz olan kişinin ise bu sure sebebi ile susuzluğu gider.
 • Bekar kişiler evlenmekte zorlanıyorsa, Yasin Suresi okumaya devam etsinler.
 • Üzerinde elbisesi olmayan bir kişi, bu sure sebebi ile üzerine giyecek elbise bulur.
 • Gayb aleminde olan şeyleri yüce Allah, Yasin Suresi okuyan kuluna gösterir.

Yasin Suresinin faydalarından yararlanmak için bazı önemli hususlar vardır. Bunların başında ise bu faydaları göreceğini bir kişin, kalben inanması gereklidir. Hayatında haram olan şeyler ile meşgul oluyorsa, günah olan şeyleri terk etmelidir.

Beş vakit namazını vakti vaktine kılmalı ve büyük günahlardan kaçması gereklidir. Bu hususlara dikkat eden ve bu hal üzerine yaşayan kişiye Yasin Suresi, dünya hayatında da oldukça fazla faydalar verecektir.

 Yasin Suresinin Bereketleri Nelerdir?

Kuran-ı Kerim ayetleri ile yüce Allah kullarına, nasıl yaşamaları gerektiğini öğretmektedir. Bu ayetleri ise canlı olarak hayatına tatbik eden Peygamberimiz, ümmetine uygulamalı olarak göstermiştir. Kuran ayetlerinin her birisinin Müslümanlara kazandırmış olduğu fayda ve bereketler bulunmaktadır.

Yasin Suresi de Müslümanların bereketlenmesini sağlayan surelerden bir tanesidir. Bu sure ile ilgili Peygamberimiz, Hazreti Ali’ye hitaben şöyle buyurmuştur. ”Ey Ali. Yasin Suresini okumaya devam et. Çünkü onu okuyan kişiye yüce Allah, on tane bereket verir” demiştir. Bu hadis-i şerifi rivayet eden Hazreti Ali ise, hayatı boyunca Rasülullahın emrettiği gibi yaşamış ve Yasin Suresinin bereketlerinden faydalanmıştır.

Yasin Suresinin on bereketi şunlardır.

 • Eğer bir kişi, malını kaybetmiş ise Yasin Suresi okusun. Zira bu okuduğu sure onun kaybettiği şeyi Allah’ın kendisine geri vermesini sağlayacaktır.
 • Mahkum halde olan bir kişi bu sureyi okumaya devam ederse, esirlikten kurtulur.
 • Elbisesi olmayan çıplak kişi elbise bulur.
 • Karnı aç olan kişinin karnı doyar.
 • Susuzluk çeken kişi, suya kanar.
 • Bekar okursa kısa sürede evlenir.
 • Korkan kişinin bu sureyi okuması, korkularından kurtulmasına neden olur.
 • Hasta olan şifa bulur.
 • Ölüm anında okunması ise kişinin daha rahat vefat etmesini sağlar.
 • Yolculuk esnasında okunan Yasin Suresi ise, kişinin daha rahat bir yolculuk geçirmesini sağlar.

Hazreti Ayşe (radiyallahu anha) validemiz ise Yasin Suresi ile ilgili rivayetinde ise Peygamberimizin şöyle buyurduğunu söylemiştir. ”Şüphe yoktur ki Kuran’da bir sure bulunmaktadır. O sureyi okuyan kişiye kendisinin okumuş olduğu sure şefaat eder. Bu sureyi okuyanı dinleyen ise bağışlanır. Bu sure ise Yasin Suresidir demiştir”

Bir Müslüman ölen anne ve babasının mezarını Cuma günü ziyaret eder ve Yasin Suresi okursa, Allah okunan Yasin Suresi hürmetine kabir sahibini bağışlar ve affeder. Aynı zamanda dişi ağrıyan bir kişi, işaret parmağına ağrıyan dişinin üzerine koyarak Yasin Suresini okursa, Allah’ın izni ile dişinin ağrısı geçer. (Kaynak : Suyuti Camiüs Sağır 5218)

 Yasin Suresinin Bereketleri

Sevgili Peygamberimiz ölen kişilerin arkasından Yasin Suresi okunmasını buyurmuştur. Ölmüş olan kişilerin Yasin Suresi günahlarının bağışlanmasına vesile olacaktır. Önemli bir husus ise, Yasin Suresi gibi Kuran-ı Kerim’in tüm ayetlerinden bereket ve fayda görmek isterseniz, haram olan tüm işlerden uzak durmanız gereklidir. Farz olan başta namaz gibi ibadetlerin yapılması gereklidir.

İnanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Yasin Suresi okumak, büyük bereketlere nail olmanızı sağlayacaktır. Yasin Suresinin bereketleri kalben inanarak bu sureyi okuyan kişilere, hızlı bir şekilde tesir edecek ve faydasını görecektir.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.