Aşure Günü Okunacak Dualar Nelerdir? Aşure Duası Nasıl Okunur?

05.11.2023
1.458
Aşure Günü Okunacak Dualar Nelerdir? Aşure Duası Nasıl Okunur?

Aşure günü okunacak dualar ile Muharrem ayının 10. günü Aşure gününde dua ederek ibadet etmiş olursunuz. Aşure günü okunması gereken duaları sizler için hazırladık.

Aşure günü İslam alemi için önemli günlerden biridir. Aşure bolluk bereketin yanı sıra paylaşma ve dayanışmanın günüdür. Aşure günü ibadetleri kişiyi her türlü sıkıntılardan kurtarmaktadır. Özellikle fakirlik ve hastalıklara karşı korunmak isteyenler aşure gününde okunacak duaları ihmal etmemelidir. Aşure gününde ad ve mağrifet dilemek oldukça önemli olacaktır.

Aşure gününde yapılan ibadetlerde oruçta bulunmaktadır. Ancak aşure gününde tutulan oruçlar iki gün olacak şekilde yapılmalıdır. Sadece aşure günü oruç tutmak İslamda uygun görülmemiştir. Bu yüzden bu gün oruçlu olarak geçirmek isteyenler önceki gün veya sonraki günüde oruçlu geçirmek zorunluluğundadır.

Aşure Gününde Af Dilemek

Aşure günü af dilemek ve dua etmek için dua kapılarının açıldığı günlerden biridir. Aşure günü yapılan dua ve zikirler fayda sağlayacaktır. Özellikle besmele ile yapılan zikirler kişinin duasının kabulünü kolaylaştıracaktır. Gerek aşure günü gerekse tüm dini günler dua ve ibadetle değerlendirilmelidir. Aşure günü akşamı da yapılacak Fatiha terkibi dualarınızın gerçekleşmesinde etkilidir.

Muharrem ayı içerisinde bulunan Aşure günü bolluk ve bereketi arttıran önemli günlerdendir. Bu günde kişilerin evlerine erzak alması o senenin bol ve bereketli geçmesine vesile olacaktır. Aşure gününce ayrıca dört rekât namaz kılınmalıdır. Namaz sonrası kırk Fatiha ve kırk ihlas suresi okunmalıdır. Böylece aşure günü Allahtan ad ve mağfiret dileriz.

Aşure Günü Okunacak Dualar Nelerdir?

Aşure, (Aşura) Arapça’da 10 manasına gelen “aşara” kelimesinden türemiştir. Sözcüğün Sâmî diller arasında ortak bir sözcük olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, sözcük (ve gün) Musevilik inancında Büyük Kefaret Günü için kullanılmıştır.

Aşure Günü Neler Yapılır? 

1- AŞURE günü oruç tutmak sünnettir.
Yalnız Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutmalı!
2- Sıla-i rahim yapmalı. Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşidi yardım ile gönüllerini almalı. Hadis-i şerifte, (Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa’nın sevabı kadar ecre kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)
3- İlim öğrenmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, ilim öğrenilen veya Alla­hü teâlâyı zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer) buyuruldu. Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete uygun bir kitap, [mesela İslam Ahlakı veya Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye] oku­malıdır. Ayrıca Kur’an-ı kerim okumalı, kazası olan kaza namazı kılmalı. (Şir’a)
4- Sadaka vermek sünnettir, ibadet­tir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)
Bugün aşure ibadet diye aşure pi­şirmek günahtır. Aşurenin bugüne mahsus ibadet olmadığını bilerek, bu­gün aşure veya başka tatlı yapmak günah olmaz, sevap olur. Bu inceliği iyi anlamalı. Tedavi niyetiyle sürme çeken bugün de sürmelenebilir. Ha­dis-i şerifte, Aşure günü ismidle sür-melenen, göz ağrısı görmez buyurul­du. (Hakim)
5- Çok selam vermeli. Hadis-i şerifte, Aşure günü, on Müslümana selam ve­ren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur buyuruldu. (Şir’a)
6- Çoluk çocuğunu sevindirmek! Ha­dis-i şerifte, (Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafa­kası geniş olur) buyuruldu. (Beyheki)
7- Gusletmeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir) buyuruldu. (Şir’a)
[Bu sevaplar, itikadı düzgün olan, namaz kılan ve haramlardan kaçan mümin içindir.
8 – O gün, eve ufak-tefek erzak alınmalı, alınırsa bir sene boyunca evde bereket olur.
9- Dua Okunmalı, 10 defa şu dua okunur:

”Sübhanallahi mil’el mizan. Ve müntehel-ılmi ve meblegar-rıza ve zinetelarş”

10- Namaz Kılınmalı Aşure gününe mahsus olmak üzere kuşluk vaktin­de 2 rek’at namaz kılınır.
Sadaka vermek sünnettir, iba­dettir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, zerre ka­dar sadaka ve­ren, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur) buyu­ruldu. (Şir’a)

Aşure Günü Duası

Aşure Günü duası için 10 defa şu dua okunur: ”Sübhanallahi mil’el mizan. Ve müntehel-ılmi ve meblegar-rıza ve zinetelarş” (Mizanin dolusu kadar, ilmin sonu kadar, Allah’ın razı olacağı kadar ve arşın ağrılığı kadar, Allah’i (cc) tesbih ederim)

Allah dualarınızı kabul etsin. Amin.

Ayrıca sizler için hazırlamış olduğumuz diğer aşure günü dualarınıda okuyabilirsiniz.

Aşure Günü Sıkıntı Hastalık İçin Okunması Gereken Dualar

Muharrem Ayı ve Aşure Günü Önemi

Aşure Duası – Aşure Günü 70 Kere Okunacak Dua

Aşure Günü Ne Zaman? Aşure Günü Nedir?

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.