Hacca Gidebilmek İçin Dua – Hac Duası

11.10.2022
7.849
Hacca Gidebilmek İçin Dua – Hac Duası

Hac ibadet, her Müslümanın yapmak istediği farz ibadetlerdendir. Her bir şeyin dua ile olduğu bu âlemde, hacca gidebilmek için dua edilmeli ve Rabbimize niyetimizi bildirmeliyiz. Peygamber Efendimizin ayak izlerinin ve kokusunun olduğu o kutsal toprakları görmek Müslümanların kurduğu en büyük hayallerden biri. Gidenler dönmek istemiyor hem de anlata anlata bitiremiyorlar. Hac ibadeti yapabilmek için Allah’a bolca dua edersek, Rabbimiz bu duamızı geri çevirmez. En doğru zamanda bize nasip eder inşallah.

Umreye Gitme Duası

Hac ibadeti, Kurban bayramı süresinde yapılan ve diyanetin belirlediği çekiliş sonucu kısmetimizde varsa yapabileceğimiz bir ibadettir. Yani hac ibadeti yapmak isteyince bu hemen mümkün olamıyor. Belli bir sıralama ve kura dâhilinde gerçekleşiyor. Umre ise öyle değil.  Tabi ki Umreyi de Allah’ın kısmet etmesi gerekiyor ancak hac ibadetine göre daha kolay yapılabilir. Herhangi bir çekilişin yapılmasına gerek kalmadan, yeterli bütçeye sahip olan her Müslüman, Allah’ın da nasip etmesiyle birlikte Umre ibadeti yapabilir. Ancak Umreye gidecek durumumuz yoksa Allah’a umreye gitme duası yaparak, Rabbimizden kutsal topraklara, hayırlı şekilde gitmeyi istemeliyiz.

Kâbe’ye gitmek için dua

Kâbe, Hz. İbrahim’in inşa ettiği o kutsal yer. Kudüs’ten sonra yönümüzü döndüğümüz en önemli kıblemiz. Oraları görmek, oradaki havayı içimize çekebilmek, ne büyük arzu ve ne büyük istek. Her şey Rabbimizin nasibiyle gerçekleşir. O “ol” derse, hiçbir şey önümüzde duramaz. Bunun için de Kâbe’ye gitmek için dua etmeli ve Rabbimizden hayırlısını istemeliyiz.

Umreye gitmek için dua

Umreye gitmek için Allah’a dua ederek, kutsal topraklarda bulunan Mekke’yi ve Medine’yi görmek istemeliyiz. Allah, niyetimizi en iyi bilendir. Duada ısrarcı olmalı, ancak kabulünde aceleci davranmamalıyız. Bizim için en doğru zaman hangisi ise Rabbimiz mutlaka nasip edecektir. Buna inanmalıyız. Umreye gitmek için dua etmeli, en içten dileklerimizle Rabbimize yalvarmalıyız.

Hac Duası Lebbeyk

Dua ile arş titrer. Edilen dualar ile düşmanlar kahrolur. Şeytan kahrolur. Mümin bir kulun en güçlü silahı dua etmektir. Hac duası Lebbeyk nidalarıyla her kul Allah’a “Sana geldim buyur” der. “Buyur Allah’ım, ben senin huzurundayım, senin rızanı kazanmaya geldim.” der hal diliyle.

Hacı mevlidi Duası

Hacı mevlidi duası ile de her kul, Allah’a yakarışta bulunur. Hac ibadetinin kabul edilmesi için dua eder. Dileklerinin kabulü için Rabbinden ister ve Peygamberimize sala tu selam okur.

Hac dönüşü dua

Hac dönüşü dua ederek, Rabbimizin yaptığımız ibadeti kabul etmesini ve bu ibadet ile O’nun rızasını kazanmayı istemeliyiz. Biz hangi ibadeti yaparsak yapalım, içinde Allah’ın rızası yoksa ve O’nu memnun edemediysek, yaptığımız ibadetin de duanın da bir önemi olmaz. Rabbimize, en güzel niyetlerimiz ve dileklerimizle el açıp dua etmeli ve kabulünü istemeliyiz.

Hacca gitmek için okunacak dualar şunlardır.Hacca gitmek her müslümanın hayali ve yerine getirmek zorunda olduğumuz bir görevimizdir. Hacca gitmeyi herkes ister ama tabiki maddi durumlar olsun sağlık sorunları olsun gitmememizde başlıca etkenlerdir. Hacca gitmek için öncelikle niyetinizde hacca gitmek olmalıdır. Yani bunun için araştırmalar yapmalı ve nasıl gidileceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Hacca Gitme Duası

Hacca gitmek isteyen kişi öncelikle abdest alır ve iki rekat namaz kılar. Namazı bittikten sonra, 1000 kere “Maşâallah” der ve namazını bitirir. En sonunda ise şu duayı okumalıdır.

”Maşâllahu kâne vemâ lem yeşe’lem yekün.Vemâ teşâüne  illâ en yeşa Allahhü rabbü’l-âlemin”

Hacca gitmek için Allah’a dua edilir ve Allah sizin dualarınızı kabul ederek gitmeniz için bir sebep yaratır. Bir başka hacca gitme duası da şu şekildedir.

Yine abdestimizi alıp 2 rekat namaz kıldıktan sonra bu dua okunur.

DUA:
Ya Rabbe’l-Beyti’l-Haram!
Ya Rabbe’ş-Şehri’l-Haram!
Ya Rabbe’l-Mescidi’l-Haram!
Ya Rabbe’l-Beledi’l-Haram!
Ya Rabbe’r-Rükni Ve’l-Makam!
Ya Rabbe’l-Meş’ari’l-Haram!
Ya Rabbe’l-Hilli Ve’l-Haram!
Ya Rabbe’n-Nuri Ve’z-Zalam!
Ya Rabbe’t-Tahiyyati Ve’s-Selam!
Ya Rabbe’l-Celali Ve’l-İkram!

Hacca Gitmek İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

Subhaneke ya lailahe illa ente’l-emanul eman, ekrimni ; ru’yete beytike’l-mükerremi. Ve kina azaben nari. Birahmetike ya erhame’r-Rahimin. İnneke ala külli şeyin kadir.

Anlamı:

Ey Haram Evin ( Kabe’nin ) Rabbi!
Ey Haram Ayların Rabbi!
Ey Mescid-i Haram’ın ( Kabe’nin ) Rabbi!
Ey Haram Şehrin ( Mekke’nin ) Rabbi!
Ey Kabe’nin Rükun ve Makamlarının Rabbi!
Ey Meş’ar-i Haram’ın ( KAbe’de Ki Kalabalığın ) Rabbi!
Ey Helal ve Haramın Rabbi!
Ey Nur ve Karanlığın Rabbi!
Ey Tahiyyat ve Selamın Rabbi
Ey Celal ve İkramın Rabbi!
Seni tenzih ederim. Senden başka ilah yoktur. Bana Hac yapmayı nasip et. Senin hazinende yok, yoktur. İmdat, imdat diliyorum senden. Gözlerimi, Mescid-i Haram’ı görmekten mahrum etme ve beni Cehennem azabından koru.

Duaları okuyan kişi en yakın zamanda Allah’ın izniyle Hacca gider. Allah Kabul Etsin. Amin.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.