Konuşma Zorluğu (Bozukluğu) Çekenler İçin Etkili Dualar

17.01.2023
25.981
Konuşma Zorluğu (Bozukluğu) Çekenler İçin Etkili Dualar

Konuşabilmek insanlar için oldukça önemli bir özelliktir. Özellikle çocukluktan itibaren konuşma zorlukları gözlemlenmektedir. Kekemelik veya hiç konuşamama çocuklarda oldukça sık rastlanan bir durumdur. Konuşma zorluklarının temeli genellikle psikolojik kaynaklıdır. Konuşma zorluğu (bozukluğu) çekenler için etkili dualar bulunmaktadır. Duayı usulünce okumak konuşma sorunlarını giderecektir.

Konuşma bozukluğunda okunacak dualar özellikle çocuklarda oldukça tesirlidir. Elbette ki yetişkinlerde de konuşma sorunları bulunmaktadır. Özellikle özgüvensizlikten kaynaklanan sorunlarda konuşma zorluğu dualarından yararlanılmaktadır. Konuşma zorlukları içerisinde kekemeliğin oluşmasının en büyük nedeni korkudur. Bunun düzelebilmesi adına işin ehli hocalarca okunması çok önemlidir.

Konuşmayı Kolaylaştıran Dua

Dil tutukluğu için dua okumak zamanla dil bağını çözecektir. Özellikle İsmi şerif okuması konuşma güçlüğü yaşayanları rahatlatacaktır. Bununla birlikte Taha suresinin 25. Ve 28. Ayetleri dil bağının çözülmesi üzerinedir. Bu dualar konuşma sorunu yaşayan kişi için niyet edilerek okunmalıdır. Elbette k bu tür okumalarda devamlılık esastır. Dua okurken beklenti içinde olmamak çok önemlidir. Allah için okumak ve dilin çözülmesi için bir yandan da eylemde bulunmak kıymetli olacaktır.

Bunun yanı sıra konuşma sorunu olan çocuklarda okunacak olan duaları muska şeklinde üzerinde tutmam oldukça etkili olacaktır. Ancak bu konuda dikkatli olmak ve yazılan ayet hakkında kesin bilgi edinmek çok önemlidir. Konuşma bozukluğunun giderilmesi adına okumaların aksatılmaması gerekir. Çocuklardaki konuşma bozukluğu hem dini şekilde hem de psikolojik olarak desteklenmelidir.

Konuşma Zorluğu (Bozukluğu) Çekenler İçin Etkili Dualar

Konuşma zorluğu çekenler için dua, konuşmasında tutulma ( Kekeleme) ve ya konuşma bozukluğu yaşayan kişiler için okunan duadır. Konuşurken kendini ifade edemeyen, konuşurken başka problem yaşayan bireyler dualar okuyarak Allah’tan yardım istemektedir. Bu duaları okumakla beraber çıktısını alıp cüzdanınızda ve ya çantanızda taşırsanız da sizin için olur. Bu dua aynı zamanda çocukların da konuşmasını sağlamaktadır. Susup konuşmayan çocuklar için de bu duayı okuyarak, onlara Allah’tan şifa istemelisiniz. Vereceğimiz dualar etkili dualardır. Gerçekten inanarak okunan duaların gerçekleştiğine tanık olmuş durumdayız. Bu yüzden bu duaları sizlerle paylaşarak sizlere şifa olmasını temenni istiyoruz. Allah bütün duaları kabul eder. Yeterki kalbiniz temiz, niyetiniz güzel olsun.

Şimdi size vereceğimiz bu İsm-i Şerif-i 66,99,313 kere okuyarak üflenirse Allah’ın izni ile kişinin dili çözülmektedir.

Okunacak ism-i Şerif:
” Ya muiyde mâ efnâhu iza berezel-halaiku li davetihi min mehafetihi ya muiyd.”

Anlamı:

Ey bütün canlılar kendisinden korkarak davetine koşmak için mahşere çıkacakları zaman evvelce yok ettiklerini iade ederek tekrar  diriltecek olan zat,ey Muiyd.”

Çocukların Konuşması ve Dilinin Açılması İçin Dua

Vereceğimiz duayı bütün namazlardan sonra okursanız duanız gerçek olur ve eğer çocuğunuz konuşmak için güçlük çekiyorsa dili çözülür.

Okunuşu: Bismillahirrahmanirrahim.Vel’âdiyâti dabhân. Felmûriyâti kadhân. Felmuğîrâti Subhan. Feeserne bihî nek’ân. Fevesatne bihî cem’an. İnnel’insâne lirabbihî lekenûd. Ve innehu’alâ zâlike leşehîd. Ve innehu lihubbilhayri leşedîd. Efelâ ya’lemü iza bu’sire mâ fîlkubur.Ve hussile mâ fîssudûr. Inne rabbehüm bihim yevmeizin lehabîr.

Anlamı: Rahman, Rahim olan Allah’ın adıyla.Andolsun, soluya soluya koşanlara .. (Koşarken) kıvılcım saçanlara .. Sabah vakti baskın yapanlara .. Tozu dumana katanlara .. Topluluğun ortasına dalanlara .. Insan, Rabbi’ne karşı gerçekten nankördür. Kendiside buna şahittir. Şüphesiz onun mal sevgisi de çok şiddetlidir. Hala bilmiyor mu? Kabirdekilerin dışarı çıkarıldığında .. Kalplerdeki ortaya konulduğunda. Şüphesiz o gün, Rab’leri kendilerinden haberdardır. Âdiyât Suresi Bismillâhirrahmânirrahîm.

1. Harıl harıl koşanlara,

2. (Nallarıyla) çakarak kıvılcım saçanlara,

3. (Ansızın) sabah baskını yapanlara,

4. Orada tozu dumana katanlara,

5. Derken orada bir topluluğun ta ortasına girenlere yemin ederim ki ,

6. Şüphesiz insan, Rabbine karşı pek nankördür.

7. Şüphesiz buna kendisi de şahittir ,

8. Ve o, mal sevgisine de aşırı derecede düşkündür.

9. Kabirlerde bulunanların diriltilip dışarı atıldığını düşünmez mi?

10. Ve kalplerde gizlenenler ortaya konduğu zaman ,

11. Şüphesiz Rableri o gün onlardan tamamıyle haberdar

Konuşma Zorluğu Çekenler İçin Dua

Bu duayı her gün okuyunuz ve çıktısını alıp yanınızda taşıyınız. Bu duayı okuyan kimse, dili çözülür ve konuşma zorluğu çekmeden insanlarla anlaşabilir.

Duanın Okunuşu:

“Rabb’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî.” (Taha Suresi: 25-28) 

Anlamı:

”Ya Rabbi!,Göğsümü ve gönlümü genişlet,işimi kolaylaştır,Dilimin bağınıçöz,sözümü anlaşılır eyle.

Bu duaları ederek şifa bulabilirsiniz. Allah kabul etsin. Amin.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.