Dinimizde Namazın Önemi Ve İkindi Namazının Detaylı Kılınışı!

24.04.2022
843
Dinimizde Namazın Önemi Ve İkindi Namazının Detaylı Kılınışı!

Bir Müslüman olarak namaz kılmak boynunuzun borcu olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Bunu bildiğinize göre namaz kılmayı öğrenmek istiyorsunuzdur. Şimdi günün üçüncü vakit namazı olan ikindi namazının nasıl kılacağınızı detaylı bir şekilde bu yazıda öğrene bilirsiniz!

İkindi Namazının Detaylı Kılınışı!

İkindi namazının 4 rekât sünneti kılınışı!

Önce niyet etmelisiniz. Niyet ettikten sonra, baş parmağınızın uçlarını kulak memelerine değecek şekilde allahü ekber diyerek tekbir almalısınız daha sonra ellerinizi göbeğinizin altında bağladıktan sonra Subhaneke ve ardından euzü besmele çekip elham, elemtere keyfe okuduktan sonra rüküye gitmelisiniz. Ruküden kalkınca euzü besmele çekip Elham, liilafi Kureyş okuduktan sonra, ruküye gitmelisiniz. ruküden sonra oturuşa geçince,

Ettehiyyâtu, allahümme sallı ve barik, Rabbena atına ve Rabbena filli okumalısınız ve ayağa kalkmalısınız. Ayakta, Subhaneke okuduktan sonra euzü besmele çekip elham, eraeytellezi okuyup ruküye gitmelisiniz. Ruküden ayağa kalktıktan sonra, euzü besmele çekip Elham, inna ateyna kelkevser okuyup tekrar ruküye gitmelisiniz. ruküden sonra oturunca Ettehiyyâtu, allahümme sallı ve barik, Rabbena atina ve Rabbena filli okuduktan sonra selam verip 4 rekâtlık ikindi namazın sünnetini bitirmiş olacaksınız.

(İkindi namazının farzı aynen öyle namazının farzı gibi kılınır. Vakit namazlarının farzı 4 rekât olan namazların farzları aynı şekilde kılınmaktadır.)

İkindi namazının 4 rekât farzı kılınışı!

Önce kamet getirilir. Sonra euzü besmele çekip niyet etmelisiniz. Niyet ettikten sonra, baş parmaklarınız kulak memelerinize değecek şekilde allahü ekber dedikten sonra, ellerinizi göbeğinizin altında olacak şekilde bağlamalısınız sonra Subhaneke okuduktan sonra euzü besmele çekip elham, gulya okumalısınız sonra ruküye gidip ayağa kalktıktan sonra, euzü besmele çekip Elham, izaca. Okuduktan sonra ruküye gitmelisiniz. Ve ruküden sonra oturunca, Ettehiyyâtu okuyup ayağa kalkmalısınız. euzü besmeleden sonra Elham okuyup tekrar ruküye gidip ayağa kalkmalısınız.

Ayakta euzü besmele çekip Elham okuduktan sonra ruküye gitmelisiniz. ruküden sonra oturunca Ettehiyyâtu, allahümme sallı ve barik, Rabbena atina ve Rabbena filli okuduktan sonra önce sağa sonra sola selam vermelisiniz. Ve duanızı edip ikindi namazınızı kılmış olacaksınız.

YAZAR BİLGİSİ
Ayşe Vural
Merhabalar, Ben Ayşe sitenize kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Köşe yazılarımla kişisel düşüncelerimi paylaşacağım.
YORUMLAR

  1. Berna dedi ki:

    Çok güzel bir makale gerçekten çok güzel bilgiler var

  2. Ahmet dedi ki:

    Gayet guzel ve sade bir anlatim hocam elinize saglik