Allahümme İnneke Afüvvün Kerîmün Tühıbbül Afve Fa’fü Annî Duası Ve Manası

31.05.2021
2.597
Allahümme İnneke Afüvvün Kerîmün Tühıbbül Afve Fa’fü Annî Duası Ve Manası

Kadir gecesi okunacak dualar ve sureler, Ramazan ayının gelmesi ile beraber çok kişi tarafından merak edilmektedir. Kadir gecesi Müslümanların en kutsal ve değerli kandil geceleri arasında yer alan günüdür. İslam inancına göre bin aydan daha hayırlı olan bu mübarek gecede, yapılacak olan duaların kabul olunacağı, bizzat peygamberimiz tarafından ümmetine bildirilmiştir.

Kadir Gecesi Okunacak Dualar ve Sureler

Kendisi de Kadir gecesi geldiği zaman özel olarak dua eder ve hazreti Ayşe validemize de etmesini öğütlerdi. Kadir gecesi Ramazan ayında olan önemli bir gecedir. Tam olarak günü belli olmasa bile, islam alimlerine göre Ramazan ayının 27’inci gecesi olmasının daha yüksek bir ihtimal olduğu, peygamberimizin hadislerinden yola çıkılarak belirtilmiştir.

Allahümme inneke afüvvün kerîmün tühıbbül afve fa'fü annî manası

Allahümme inneke afüvvün kerîmün tühıbbül afve fa’fü annî manası

Fakat peygamberimize ashabı Kadir gecesinin hangi gün olduğunu sorduklarında kendisi, Ramazan ayının son on gününün tek gecelerinde olacağını söylemiştir ve bu tek gecelerde yapılacak olan ibadetlerin daha makbul olduğunu belirtmiştir. Kadir gecesinde okunması gereken özel dua ve sureler, Müslümanların çok büyük sevap kazanmasına vesile olmaktadır. Ramazan ayının gelmesi ile merakla beklenen Kadir gecesi edilmesi gereken duaların ve surelerin neler olduğu ise Müslümanlar tarafından merak edilmektedir.

Peygamberimizin Kadir Gecesi Okuduğu Dualar

Sevgili peygamberimiz dua etmeyi hiç bir zaman ihmal etmemiş ve Kadir gecesi gibi özel günlerde ise Allah’a daha fazla niyaz da bulunmuştur. Ramazan ayı geldiği zaman ashabı ise kendisine, Kadir gecesinde hangi duayı etmeleri gerektiğini sormuşlardır.

Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vessellem) ise Kadir gecesinde okunacak olan duanın kendileri için bir rahmet ve bağışlanma olacağını, Allah’ın edilecek olan duaları kabul edeceğini söylemiştir. Bizzat ise hem kendisi Kadir gecesi özel dua eder, hem de Hazreti Ayşe validemize dua etmesini öğütlerdi. Hazreti Ayşe annemize Kadir gecesi hangi duayı etmesi gerektiğini bizzat söylemiştir.

Bu dua ise şu şekildedir.

  • l Allahümme inneke afüvvün
  • l Kerimün
  • l Tuhibbül afve fafü anni

şeklindedir. Bu duanın anlamı ise; Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet anlamındadır.

Özellikle Hazreti Ayşe validemiz peygamberimize Kadir gecesi hangi duayı okuyayım diye sorduğunda, peygamberimiz bu duayı kendisine okumasını söylemiştir. Peygamberimizin Kadir gecesi okuduğu dualar içerisinde olan bu duayı okuyan kişilerin dualarının kabul olacağını kendisi söylemiştir. (Kaynak: Tirmizi / Deavat 84)

Kadir Gecesi Okunacak Olan Sureler Nelerdir?

Kadir gecesi okunacak olan dua kadar, yapılacak olan diğer ibadetlerinde son derece önemi bulunmaktadır. Özellikle namazları eksik olan kişilerin kaza namazı kılması ve Kuran-ı Kerim sureleri okuması oldukça sevaptır. Peygamberimiz ise normal gün ve gecelere göre, Kadir gecesi daha fazla ibadet eder ve namaz kılardı.

Bazı zamanlar o kadar uzun namaz kılardı ki, mübarek ayaklarının şiştiği olurdu. Kuran-ı Kerim içerisinde geçen bazı surelerin Kadir gecesi okunması, okuyan kişiye oldukça fazla sağlayacak ve kendisinin sevap hanesine yazılacaktır. Kadir gecesi okunacak olan sureler ise oldukça fazladır. Özellikle Kadir Suresinin okunması, bu gecenin anlam ve önemini net olarak ifade etmektedir. Kadir suresi bu geceyi anlatan ve faziletlerinden bahseden bir suredir.

Okunuşu ise şu şekildedir.

  • İnna enzalnahu fi leyletil kadr
  • Ve ma edrake ma la leyletul kadr
  • Leyletul kadri hayrun min elfi şehr
  • Tenezzelül melaiketi ver ruhu fiyha bi izni rabbihim min külli emrin selam
  • Hiye hatta matleil fecr

şeklinde okunmaktadır.

Anlamı : Şüphe yok ki biz Kuran-ı Kadir gecesinde indirdik. Sen Kadir gecesinin ne olduğunu nereden bileceksin. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlı bir gecedir. O gece melekler ve ruh (cebrail), Allah’ın izni ile her türlü iş için iner de inerler. O gece ise tan yeri ağırana kadar bir esenlik vardır.

Kadir gecesinde ise Kadir suresi dışında farklı surelerin okunması da oldukça büyük sevap kazanılmasına vesile olacaktır. Özellikle ölmüş olan yakınlarınıza Yasin ve Mülk suresini okuyarak bağışlayabilirsiniz. Bu gece ammen suresi ile inşirah suresini de okuyabilir ve faziletlerinden faydalanabilirsiniz. Bu gece kaza namazları dışında bol bol kuran-ı kerimin okunması, günahların bağışlanmasına vesile olacak ve edilen duaları Allah kabul edecektir. Bu gece semaya dua için açılan eller, Allah’ın izni ile kabul edilecektir.

Kadir gecesi edilecek olan duaların kabul olması için bazı şartları ise yerine getirmek son derece önemlidir. Bu şartların başında ise samimi bir tevbe etmek ve Allah’a edilen duanın kabul olunacağına inanmanızdır. Samimi bir tevbe edilmeden edilen duaların kabul olmayacağı ise, peygamberimiz tarafından bildirilmiştir. Duaların kabul olması için farz olan ibadetlerin düzenli olarak yapılması ve haram olan bütün eylemlerden kaçınılması gereklidir.

Bu şekilde yaşanılan bir hayat doğrultusunda edilen duaları Allah her zaman için kabul edecektir. Kadir gecesini günahların bağışlanması için bir fırsat bilerek, nasuh tevbesi ile samimi bir şekilde Allah’a yönelmeli ve Allah ile olan kulluk sözleşmesinin yenilenmesi, Müslümanlar için son derece önemlidir. Bütün günahları bağışlayan Allah, sizin ona karşı samimi bir tevbe ile yönelmenizi de boş çevirmeyecek ve sizin de bu mübarek gecede yaptığınız dualara icabet ederek kabul edecektir.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.