Ezber Kuvvetlendirme Duası

25.05.2022
1.136
Ezber Kuvvetlendirme Duası

Genç ve yaşlı her kesimden kişinin müzdarip olduğu hususlar içerisinde unutkanlık gelmektedir. Bu gibi durumun ise bazı nedenleri vardır. Öğrendiğini unutan ve hafızası zayıflayan kişilerin mutlaka yapmaları gereken şeyler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi yüce Allah’ın Esmaül Hüsnasını zikretmektedir.

Ezber Kuvvetlendirme Duası

Aynı zamanda beş vakit namaz kılmamak da kişinin okudukları şeyleri unutmasına neden olacak ve aynı zamanda kendisinin günaha girmesine sebebiyet verecektir. Ezberin kuvvetlenmesini isteyen ve unutkanlık gibi şeyler ile karşılaşmak istemeyen kişilerin, beş vakit namazdan sonra Esmaül Hüsna ile yüce Allah’a dua etmelidir.

Ezber kuvvetlendirme duası olarak şu zikirleri yapabilirsiniz.

 • Fatiha Suresini hem beş vakit namaz kılarken, hem de namaz sonralarında okuyanların ezberleri kuvvetli olur.
 • Ferdün, Hayyün, Hakemün, Kayyumün, Adlün ve Kuddüsün duasını her namazda sonra 3 defa okuyabilir ve ezber kuvvetinizin artmasını, Allah’ın izni ile gerçekleştirebilirsiniz.
 • Derslerinizde ve sınavlarda başarılı olmak isterseniz, Feth Suresinin ilk ayetleri olan ”İnna fetehna leke fethan mubina” kelimelerini, 19 defa okuyabilirsiniz.
 • Aynı zamanda ”Ya Rahman” ismi ise unutkanlığa iyi gelen Esmaül Hüsnadır. Her gün bu ismi şerifi 100 defa okuyabilir ve ezberinizin kuvvetlenmesini Allah’ın izni ve inayeti ile sağlayabilirsiniz.

Eğer bir bardak suyun içerisine 150 defa ”Ya Alim” Esmasını okursanız, unutkanlıktan kurtulacak ve hafızanız eskisinden daha iyi olacaktır.

Aynı zamanda ezber kuvvetlenme duası olarak ”El Muhsi” ismini de 148 kere okuyarak yüce Allah’a dua edebilirsiniz. Bu isimlerin anlamlarını bilerek okumak ise, hem şuurlu bir şekilde dua etmenizi sağlayacak hem de yüce Allah’ın duanızı kabul etmesine vesile olacaktır.

Ezber Zihin Acikligi Icin Icin Okunacak Esmaul Husna

Ezber Zihin Açıklığı İçin İçin Okunacak Esmaül Hüsna

Beyin Gücünü Arttıran Esma

Kuran-ı Kerim’de bulunan ve kişinin beyin gücünün artmasını sağlayan ayetler bulunmaktadır. Aynı zamanda yüce Yaradanın tertemiz isimlerini de beyninizin güçlü ve sağlıklı olması için okuyabilirsiniz. Beyin gücünü arttıran Esma içerisinde ise, ”Ya Muin” ismi bulunmaktadır. Bu Esmanın anlamı ise; yardım eden ve inananların yardımcısı olan demektir.

Allah’u Tealadan beyninin daha güçlü ve zekasının daha iyi olmasını isteyen Müslümanlar, şu duaları okuyabilirler.

 • Bismillahi ve subhanalahi vel hamdü lillahi ve la ilahe illahu vallahu ekber.
 • Vela havle vela kuvvete illa billahil adede kulli harfi kütibe.
 • Ve yuktübü ebedel abidine ve dehred dairin.

zikri ile dua edenler, herkesin unuttuğu şeyleri unutmazlar. Peygamber Efendimize çokça salavat getirmek de beyin gücünü arttıran zikirler arasında yer almaktadır. Kuran’da bulunan bazı ayetleri okuyarak da beyninizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu ayetlerden bazıları şunlardır.

 • Rabbi zidni ilma. (Kaynak : Taha Suresi Ayet 114)
 • Rabbena etmim lena nurana vağfir lena inneke ala kulli şey in kadir. (Kaynak : Tahrim Suresi 8 Ayet)

Tahrim Suresinin 8 ayetinin sonunu her gün 100 defa okuyan kişinin beyin sağlığının daha iyi olacağı İslam alimlerince rivayet edilmektedir.

Hafızasının daha da kuvvetli olmasını isteyen Müslümanlar 7 defa Kevser Suresini, 7 kere İhlas Suresini, 7 kere Ayetel Kürsi ayetlerini 3 defa suya okuyarak içebilirler. Bu suyu içmeden kişi daha güçlü hafızaya sahip olmak için niyet etmelidir.

Unutkanlıktan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Unutkanlıktan kurtulmak ve hafızanızın daha iyi olması için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Bunların başında yüce Allah’a karşı kulluk vazifesini yapmak gelmektedir. Günde beş vakit namazı vakti vaktine kılmak ise, kişinin hem unutkanlık gibi hastalıklara yakalanmasını önleyecek, hem de daha huzurlu bir hayatının olmasını sağlayacaktır. Unutkanlıktan kurtulmak için yapılması gerekenler arasında Allah’ı zikretmek gelmektedir.

Yüce Yaradanı temiz isimleri ile zikreden kişilerin hafızaları daha güçlü olacak ve kendileri aynı zamanda sevap kazanacaklardır. Çünkü Allah’ın zikredilmesi, kendisinin affedilmesini sağlayacağı gibi Yaradanın da razı olmasına vesile olacaktır.

Öğrenmiş olduğunuz ilimleri unutmamak için hayat içerisinde yapmanız gereken bazı sosyal davranışlar da bulunmaktadır. Bu hususlar az kişi tarafından bilinmektedir. Bu şeyleri yapmak kişinin unutkan olmasına sebebiyet vereceği gibi, kendisini günaha sokacaktır. Bu gibi davranışlar İslam ahlakına uymadığı gibi, yüce Allah’ın da razı olmadığı davranışlardır.

Şunları yapmak ise unutkanlık nedenleri arasında yer almaktadır.

 • Helal kazandığınız rızkınıza haram katmamak ve haram ile beslenmemek.
 • Harama bakmak ise unutkanlık sebebi arasında yer almaktadır.
 • Zihninizi çok yoran ve gereksiz olan şeylerden uzak durmak.
 • Evli çiftlerin gereğinden fazla cinsel ilişkiye girmesi, kendilerinin unutkanlık ve hafıza kaybı gibi şeylerin olmasına sebebiyet verecektir.

Kişinin unutkanlık gibi hastalığa yakalanmaması için düzenli bir hayatının olması, her gün aynı saatte uyuyarak aynı saatte kalkması da önemlidir.

Düzenli bir hayat kişinin hem beyninin, hem de vücudunun sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar hem dinimizce yasaklanmış, hem de kişinin unutkan olmasına neden olmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.