Ezber Zihin Açıklığı İçin Okunacak Esmaül Hüsna

26.02.2024
5.555
Ezber Zihin Açıklığı İçin Okunacak Esmaül Hüsna

Esmaül hüsna; kökeni Arapça olan ve güzel isimler anlamına gelen kelimedir. İslam’da kullanılan Esmaül Hüsna ise Allah’ın güzel isimleri demektir. Allah-u Tealanın bildiğimiz 99 tane güzel ismi vardır. Bu isimlerden her birisi ise Allah’ın güç ve kudretini bizlere göstermektedir. Allah-u Tealanın güzel isimlerinin geçtiği ve kullanıldığı her şeyde hayır vardır.

Ezber İçin Okunacak Esmaül Hüsna

Her hayır için okunulacağı gibi, okunması halinde kişinin sevap almasını sağlayacaktır. Son zamanlarda ise Esmaül Hüsna en çok, ezber sorunu çeken kişilerce okunmaktadır. Allah’ın isimlerini okuyan kişilerin ezberleri hem güçlenmek de, hem de hafızaları daha da ilerlemektedir. Bu ise tamamen Allah’ın isimlerinin bereketi sayesindedir.

Ezber için okunacak Esmaül Hüsna ise, okuyacak olan kişinin daha kolay şekilde öğrenmesini sağlayacaktır. İster ders çalışırken, isterseniz de bir ilim tahsilinde bulunurken Esmaül Hüsna okuyabilir ve zihninizin açılmasını bu sayede sağlayabilirsiniz. İslam kaynaklarımızda ise en güçlü ezber duası olarak bilinen Esmaül Hüsna ise, ”En Nur” ismidir. Allah’ın ”En Nur” ismini günde 100 defa zikreden ve namazlardan sonra da bu Esmayı okuyan kişilerin hafızaları güçlenir ve ezber kuvvetleri daha da fazlalaşır.

”En Nur” isminin anlamı ise; doğru yolu gösteren ve insana bilmediğini öğreten anlamına gelmektedir. Allah-u Tealanın 99 isminden bir tanesi olan ”En Nur” ismi şerifini her gün okumaya devam eden kişi, bilmediklerini Allah’ın izni ile öğrenir. Öğrendiği şeyleri de unutmaz ve hafızasında öğrendiği bu ilimler saklı gelir. Aynı zamanda Allah’ın Esmaül Hüsnasının açamayacağı sıkıntı kapısı yoktur ve her derda şifadır.

“Bismillâhirrahmânirrahîm, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün(1). İyyâke na’büdü ve iyyâkenesta’în. (2) İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.”(3) On dokuz defa okunacak.

Ezber Zihin Acikligi Icin Dua

Ezber Zihin Açıklığı İçin Dua

Zihin Açıklığı İçin Okunacak Esmaül Hüsna

Üniversite sınavına giren ve okuldaki derslerinde başarılı olmak isteyen öğrencilerin mutlaka okumaları gereken Esmaül Hüsna isimleri vardır. Bu isimleri her gün düzenli olarak okuyan kişilerin zihinlerinde açıklık olmakla beraber, derslerinde başarılı olmaktadırlar. Zihin açıklığı için okunacak Esmaül Hüsna ise İslam alimlerince ”El Alim” olarak bizlere bildirilmektedir.

Bu ismin anlamı ise; Allah’ın ilminin her tarafı kuşatması anlamındadır. Özellikle bu ismi beş vakit namaz sonrası okuyacak olan kişilerin zihinlerinde, kısa süre içerisinde açıklık olacaktır. Alim olan ve tüm ilimleri bilen yüce Allah, bu ismini zikreden kullarına zihin açıklığı nasip edecektir.

Allah’ın aynı zamanda sıfatlarından olan ”El Alim” Esması, birçok fazileti ise içerisinde barındırmaktadır. Zihin açıklığı gibi okuyan kişiye çok sayıda fayda vermekte ve kendisinin daha huzurlu olmasını sağlamaktadır. Siz de ”El Alim” ismini günde en az 10 defa düzenli olarak okuyabilir ve zihninizin açılmasına Allah’ın izni ile ulaşabilirsiniz.

Unutkanlıktan bir an önce kurtulmak ve zekânızın açılması için sizler Sekine Duasında geçen;

“Bismillâhirrahmânirrahîm,

Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün

– İyyâke na’büdü ve iyyâkenesta’în.

– İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.” 

19 defa okumalısınız.

Ders Çalışırken Okunacak Esmaül Hüsna

Okul çağındaki çocukların hafızaları bazı zamanlar istenildiği gibi olmamakta ve bu durum ebeveyinleri için endişe teşkil etmektedir. Bu yüzden çocuklarının derslerinde başarılı olmasını isteyen anne ve babalar, çocukları gibi kendileri de Allah’ın Esmül Hüsnasını okumalıdırlar. Bu şekilde hem çocuklarına faydaları olacak, hem de bu ismim bereketinden kendileri istifade edeceklerdir.

Ders çalışırken okunacak Esmaül Hüsna ise ”Ya Hadi” ismidir.”Ya Hadi” ismi şerifinin anlamı ise; herşeyi bir araya toplayan demektir. Allah’ın tertemiz isimlerinden olan ve kişinin bereketlenmesini sağlayacak ”Ya Hadi” Esması, IQ seviyenizin üstlere çıkmasını sağlayacaktır. Bu ismi şerifi okuyan kişi derslerinde çok başarılı olur ve unutkanlık gibi psikolojik sıkıntılara uğramaz. Bu ismi şerifi abdestli olarak okumak ise daha faziletlidir.

İslam kaynaklarımız da ise ”Ya Hadi” ismi şerifi derslerde başarılı olmak isteyen kişiler tarafından, her gün 1600 kere okunmalıdır. Bu ismi zikreden ve arkasına dua eden kişilerin anlayış kabiliyetleri artar ve derslerinde Allah’ın izni ile üstün başarılar elde ederler.

Bakara Suresi 32.Ayet

Bakara Suresi 32.Ayet

Hafızayı Güçlendiren Zikirler

Hafıza yaş ilerledikçe zayıflayan ve kişinin hayatını gün geçtikçe daha zor hale getirmektedir. Bu yüzden kişi hafızasının güçlenmesini ve unutkanlık gibi şeylerden uzak olmak isterse, mutlaka beslenmesine dikkat etmesi gereklidir. Beslenmenin yanısıra ise hafıza kaybından korunmak ve daha güçlü bir hafızaya sahip olmak için, bazı zikirleri yapabilir. Bu yapılan zikirler kişinin hafızasını Allah’ın izni ile güçlendirecek ve bildiklerini de unutmayacaktır.

Hafızayı güçlendiren zikirler arasında ise şunları okumak kişiye fayda sağlayacaktır.

  • 150 defa ”Ya alim cella celaluhu” okunmalıdır.
  • 148 kere ”Ya muhsi cella celaluhu” zikrini okuyan kişinin hafızası Allah’ın izni ile güçlenecektir.
  • 786 kere besmele ”Bismillahirrahmanirrahim” zikrini yapabilirsiniz.
  • 198 kere ”Ya Allah” zikrini çeken kişinin hem içi ferahlar, hem de derslerinde çalışırken hafızası öğrendiklerini unutmaz.

Büyük İslam alimlerinin bizlere yapmamız için öğretmiş olduğu ve hafızanın güçlenmesini sağlayacak başka zikirler de bulunmaktadır.

Allah’ın ”Ya Hayy” ismini 7 defa, ”Ya Kafi” ismi şerifini 11 defa ve ”Ya Cami” Esmasını ise 21 defa okuyan kişinin hafızasını inşallah Allah daha da güçlendirecektir. Bu isimleri okurken anlamlarını düşünmek ve inanarak okumak ise oldukça önem arz etmektedir. Önem vermeden ve inancı olunmadan okunan bu zikirlerin kişiye faydası olmayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.