Yağmur Yağarken Okunacak Etkili Dua

05.07.2023
3.658
Yağmur Yağarken Okunacak Etkili Dua

Yağmur yağarken muhakkak dua okumanız gerekir. Yağmur yağarken okunacak dualar ile dileğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yağmur yağdığı zaman hep bereket yağar deriz. Bu yüzden yağmur bereket olduğu için yağmur yağdığı vakit dua okuyarak sıkıntılarımızı giderebiliriz. Bu duayı her yağmur yağdığı zaman okuyabilirsiniz. Allah’ın izniyle dualarınız kabul olacaktır.

TÜRKÇE OKUNUŞU :

Allâhümme sukyen henien ve sayben nâfiâ. Allahummec’alhü say-be rahmetin velâ tec’alhu saybe azâbin.

TÜRKÇE ANLAMI : 

Allah’ım, bu yağmuru bire kârlı ve fâideli kıl. Allah’ım. Bunu azap yağmuru değil, rahmet yağmuru kıl.» (Buhârî-Nesâî).

Allah dualarınızı kabul etsin. Duaları inanarak okumanızı tavsiye ederiz.

Rüyada Yağmur Yağarken Dua Etmek

Rüyada yağmur yağarken dua etmek, Allah’a yakarma, O’ndan yardım isteme ve dileklerinizi ifade etme anlamına gelebilir. İslam’da dua etmek, her zaman teşvik edilen bir ibadettir ve herhangi bir zamanda, herhangi bir durumda yapılabilecek bir eylemdir. Yağmur yağarken dua etmek, bu doğal olayın hatırlattığı Allah’ın rahmetini ve nimetlerini takdir etmeyi ifade edebilir.

Yağmur sırasında yapabileceğiniz bir dua;

“Allah’ım! Senin sonsuz rahmetin ve ikramınla yağmur gönderiyorsun. Sana şükürler olsun. Yağan bu yağmurun bereketiyle yeryüzüne hayat veriyorsun. Ben de bu rahmetinden nasibimi almak istiyorum. Dualarımı kabul et, beni bağışla ve bana yardım et. İhtiyaçlarımı gider, sıkıntılarımı hafiflet ve hayatımda bereketi artır. Amin.”

Yağmurun bereketini ve rahmetini takdir etmek, Allah’tan yardım ve bağışlama istemek için kullanılabilir. Ancak unutmayın ki dua kişisel bir ibadettir ve kendi samimi duygularınızı ifade ettiğiniz bir şekilde yapmanız önemlidir.

Yağmur Yağarken Okunacak Esmaül Hüsna

Yağmur yağarken okunabilecek Esma-ül Hüsna’dan birkaç örnek şunlardır:

  1. El-Gaffar: Affedici olan Allah’ın bu ismini anmak, yağmur yağarken Allah’tan günahlarımızın bağışlanmasını dilemek için uygun olabilir.
  2. Er-Rahim: Merhametli olan Allah’ın bu ismi, yağmurun rahmetini simgeler ve yağmurun bereketiyle dualarımızın kabul edilmesini umabiliriz.
  3. El-Melik: Kudret sahibi olan Allah’ın bu ismini anmak, yağmurun kontrolünün O’na ait olduğunu hatırlatır ve O’ndan yardım ve bereket dilemek için kullanılabilir.
  4. El-Mühyi: Hayat veren Allah’ın bu ismini anarak, yağmurun canlılara hayat veren bir nimet olduğunu hatırlayabilir ve O’na şükürlerimizi sunabiliriz.
  5. El-Muğni: Zenginlik veren Allah’ın bu ismi, yağmurun bitkilere, toprağa ve ekonomiye olan faydalarını hatırlatır. Dualarımızda rızık ve bolluk taleplerimizi O’na iletebiliriz.

Bu isimleri okurken, niyetimizi ve dualarımızı yağmurun bereketine, rahmetine ve hayat veren özelliklerine odaklamak önemlidir. Her bir Esma-ül Hüsna, Allah’ın farklı niteliklerini temsil eder ve dua sırasında O’na olan inancımızı, bağışlama, merhamet, güç ve zenginlik gibi özelliklerine dayandırabiliriz. Ancak unutmayın ki Esma-ül Hüsna okunması gereken spesifik dualar değildir, Allah’ı anlamak ve O’na yakınlaşmak için kullanılan isimlerdir.

Yağmur Yağarken Okunacak Dua Cübbeli

Cübbeli Ahmet Hocaefendi’nin yağmur yağarken okunabilecek bir duası aşağıda verilmiştir:

“Allahümme salli ala Seyyidina Muhammedin ve ala ali Seyyidina Muhammed. Ya Rabbel Arşil Azim, ya Rahmanu ya Rahim, ya Rabbil Alamin. İnneka ala kulli şey’in kadir. Ya Müşerrikal Leyle ven Nehar, ya Müsebbibel Esbab. Ya Muhyi ya Mumit, ya Bedi’as Semavati vel Ardi. Ya Rabbe’l Matar. Ya Rabbü’l Berri vel Bahri, ya Musahhiras Semi vel Basar. Ya Aliyyu’l Azim, ya Gaffaru’l Kebir.

Ya Mennan, ya Vedud, ya Müntekim. Ya Zel Celali ve’l İkram. Ya İlahel Ğaniyyil Hamid. Ya Rabbi! Senin emrine amade olan yağmuru bize rahmet eyle. Yağmurunla bize bereket ve rahmet ihsan eyle. Bize afiyet ve güzellik ver. Üzerimizde bulunan günahları, kusurları ve sıkıntıları affeyle. Düşen bu yağmurun hayırlı ve bereketli olmasını diler, dualarımıza icabet buyurmanı niyaz ederiz. Amin.”

Bu dua, yağmurun bereketini ve rahmetini dilemek amacıyla Cübbeli Ahmet Hocaefendi tarafından önerilmiştir. Ancak unutmayın ki her dua, kişisel bir ibadettir ve kendi samimi duygularınızı ifade ettiğiniz bir şekilde yapmanız önemlidir.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.