Erkek Çocuk Sahibi Olmak İçin Okunacak Dua (Çok Etkili)

13.02.2024
14.899
Erkek Çocuk Sahibi Olmak İçin Okunacak Dua (Çok Etkili)

İyi ve güzel bir aileye sahip olmak herkesin hayalidir. Mutlu bir yuvamız ve ailemiz olsun ister ve bunun için gençlik yıllarımızdan itibaren hayaller kurar dualar ederiz. Evli çiftler için en önemli meselelerden biri kuşkusuz bir evlat sahibi olmaktadır. Evlat sahibi olurken öncelik tabii ki hayırlı bir evlat sahibi olmaktır. Erkek çocuk sahibi olmak için dua hakkında faydalı bilgiler hazırladık.

Günümüzde yaşanılan sağlık problemleri ve yeni nesillerin eskilere nazaran daha sağlıksız olması sebebiyle cinsiyetten önce sağlıklı bir evlat temennisinde olmalıyız. Bu sebepten dolayı bebeğin cinsiyetinden önce hayırlı bir evlat sahibi olmak için rabbimize dua etmeliyiz. Rabbimiz bizim için hayırlı olanı bilir ve hakkımızda hayırlı olana ancak o karar verebilir. Bazı çiftleri için hayırlı olan evlat kız cinsiyetinde olabildiği gibi bazı çiftler için erkek cinsiyetinde olabilmektedir. Bu nedenle ilk olarak rabbimize hayırlı bir evlat duası etmeliyiz. Bu amaç ile ilk önce edeceğimiz dua aşağıdaki şekilde olmalıdır.

Hayırlı Evlat Sahibi Olmak İçin Edilebilecek Dua

 • ” Allahümmec alnî min ledünke zürriyyeten tayyi-beten mutîaten”
 • Bu duanın anlamı “Allah’ım bana yüce katından temiz ve saygılı bir nesil ihsan eyle”

Bu dua Allah’ın bizim için olan tercihlerine boyun eğdiğimiz ve kaderimize tam bir iman ile inandığımızın göstergesi olacaktır. Bu duayı ettikten sonra evladımızın kız ya da erkek cinsiyetinde olması için rabbimizden tabii ki bir istekte bulunabiliriz. Bu konuda muhakkak dikkat edilmesi gereken husus edilecek dua da çok ısrarcı olmamak ve hayırlısı olana boyun eğdiğimizi kalpten gelecek bir şekilde vurgulamaktır.

Erkek Çocuk Sahibi Olmak İçin Edilebilecek Dua

Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) evladının erkek olmasını isteyen kişilere şu şekilde bir öneride bulunmuştur; Her kim eşi hamile iken elini eşinin karnına koyup şu duayı okursa doğacak evladı erkek olacaktır.

 • “Bismillâhil ehadis samed ellezî lem yelid ve lem yûled, Allâhümme innî semmeytü mâ fî hēzel batne Muhammeden bi ismi Muhammed sallallâhu aleyhi ve selleme.”
 • Bu duanın anlamı; “Bir olan ve her şeyin kendisine muhtaç olduğu Allah’ın adıyla. O Allah ki doğmamış ve doğurmamıştır. Allah’ım, bu karında olan çocuğun ismini, Muhammed aleyhisselâmın isminin hürmetine, Muhammed koydum.”

Dua bu şekilde olmakta ve erkek bebek isteği için rabbimize bu şekilde dua edebilmekteyiz. Bir başka rivayet ise Yusuf Suresi’nin baştan sonra kadar okunması ve yazılması ve eşlerin bu sureyi üzerlerinde taşıması şeklinde olmaktadır. Erkek bebek sahibi olmak isteyenlere Hz. Zekeriya’nın duası da örnek gösterilmektedir. Bu dua;

 • “Rabbi lâ tezernî ferden ve ente hayru’l-vârisîn. Rabbi hebli minledünke zürriyeten tayyiben. İnneke semiü’d-dua.”
 • Bu duanın anlamı; “Rabbim, beni yalnız başıma bırakma bana bir varis nasip et, bana katından temiz bir soy nasip eyle, şüphesiz sen duayı işitensin.”

şeklinde bir olmaktadır. Bilindiği üzere Hz. Zekeriya’nin bu duadan sonra Hz. Yahya dünyaya gelmiştir.

Bir başka rivayete göre kadınlar hayzdan temizlendikten sonraki hafta içinde hamile kalırsa doğacak çocukları erkek olacaktır. Sonraki günlerde ise kız bebek olma olasılığı daha yüksek olacaktır. Ayrıca erkek hanımına karşı kıbleye doğru olacak şekilde Ayetel Kürsi duası okur ise doğacak çocuk erkek olabilecektir.

Bu gibi rivayetler olmakla birlikte erkek çocuk sahibi olmak için rabbimize her zaman ve çeşitli şekillerde dua edebiliriz. Unutulmamalıdır ki dualarımızın karşılığı olarak yüce Allah bizlere mutlaka en hayırlı olan evladı verecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

 1. Nalan dedi ki:

  Dua pek çok kapıyı açıyor, yeterki gönülden olsun. Ama bebeğin cinsiyetinde etkili olur mu bilemeyeceğim. Kaldı ki kız ya da erkek yeterki sağlıklı olsun değil mi?

 2. Oğuzhan dedi ki:

  Allah hepimize sağlıklı ve vatana millete hayırlı evlatlar versin. Devir körü devir ahir zaman hepimizin hakkında hayırlısı olsun.

 3. Yasin dedi ki:

  Açıkça ve ciddiyetle söylüyorum ki siteniz baya hoşuma gidiyor baya yararlı ve güzel bir site dinimizle ilgili birçok şey öğrendim

 4. Mine dedi ki:

  Kız çocuk için dua varsa ekleyebilir misiniz?