Ezan Okunurken Ne Yapmalıyım? Hangi Duayı Okumalıyım?

Ezan Okunurken Ne Yapmalıyım? Hangi Duayı Okumalıyım?

Ezan okunurken dua etmeliyiz. Ezan okunurken sessiz bir şekilde eğer yatıyorsak, düzelmeli müzik dinliyorsak ve ya televizyon izliyorsak kapatmalıyız. Bu bizim ezana olan saygımızdan gelmektedir. Ezan okunurken sizde içinizden ezanı okuyabilirsiniz. Ezan okunurken edilen dualar Allah katında daha çok kabul edilebilirdir. Çünkü ezan vakti inanlar için en güzel vakittir. Hangi saatte hangi ezan olduğu önemli değildir. Ezan okunurken sizlerde dua ediniz ve Allah’tan güzel şeyler dileyiniz. Peygamber Efendimiz ( sav ), bir hadisinde “ezan nidasını işittiğinizde, siz de müezzinin söylediklerini söyleyiniz.” buyurmuşlardır. Bu hadise uyarak Müslümanlar, ezandaki sözleri tekrar ederken, şehadetleri de tekrar edip kavlen icabet etmeleri gerekir.

 

Ezan Okunurken Okunacak Dua

Peygamber Efendimiz ( sav ), buyurdu ki: “Ezan okunurken şu duayı okuyun”:

DUA: Ve ene eşhedü en la ilahe illallahü vahdehü la şerikeleh ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve relüh ve raditü billahi rabben ve bil islami dinen ve bi Muhammedin sallallahü aleyhi ve selleme resulen nebiyya.

Bu duayı okuyabilirsiniz. Peygamber efendimizde bu duayı okuyordu.  Ayrıca ezan okunurken Hayyalessalah ve Hayyalelfelah da La hevla vela guvvete illa billah denir. Bunu muhakkak ağzımıza alıştırmalıyız ve her ezanı duyduğumuzda söylemeliyiz.

 

Ezan Bittikten Sonra Okunacak Dua

Allahümme rabbe ha zihid-davetit-tammeti ves-salatil-kaimeti ati Muhammedenil-vesilete vel fadilete ved-dereceter-rafiate veb ashü makamen mahmüdenil-lezi ve adtehü inneke la tuhlifül-miad.

Bu duayı ezan bittikten sonra okuyarak dua edebilirsiniz.

Akşam ezanının okunduğu esnada, şu şekilde de dua etmek tavsiye edilmiştir: “Allah’ım, Şu an gecenin gelişi, gündüzün gidişi ve davetçilerin ( müezzinlerin ) sesleri, Akşam Namazı vaktinin girişidir. Bunar hürmetine beni bağışla.”

Akşam ezanı bittiği zaman ise “Tanıklık ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve Hz. Muhammed, O’nun kulu ve elçisidir. Ey bu güzel ve olgun davetin ve kılınacak namazın Rabbi Allah’ım! Peygamberimiz Muhammed’e ( sav ) Hakk’a yaklaşma, üstünlük, yüksek makamlar, Cennete ve ötesine ulaşmayı lütfet. Onu kendisine vaat ettiğin övülmüş makama ulaştır.”

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.