En Güzel Dua Nasıl Edilir?

11.04.2022
1.600
En Güzel Dua Nasıl Edilir?

Dua etmek ibadetin özüdür ve inancı olan her Müslümanın yapması gereken bir eylemdir. Yüce Allah her zaman yarattığı kullarının kendisine yönelmesini ve dua etmesini istemektedir. Dua etmek ile ilgili Kuran-ı Kerim ayetleri bulunmaktadır. Yüce Allah kullarının edeceği duayı kabul edeceğini, Kuran ayetleri ile açık bir şekilde ifade etmektedir. Yalnız dua ederken bazı edeplere uymak gereklidir.

En Güzel Dua Nasıl Edilir?

Dua Allah ile iletişim kurmak ve tüm isteklerimizi ona arz etmektedir. Bu yüzden en güzel şekilde dua etmeliyiz. Dua ederken tüm kalbimiz ile isteyeceğimiz şeyin kabul olmasına inanmalı ve kabul edilmeyen dua olduğu zaman da ümitsizliğe kapılmamalıyız. Dua etmek ile ilgili sevgili Peygamberimiz, bir kul dua ettiği zaman duasının kabul edilmesinde acele etmediği müddetçe, yüce Allah kendisinin duasının kabul edileceğini müjdelemiştir.

En güzel dua ise Allah’ın güzel isimleri ile edilmeli ve ne sıkıntınız varsa kendisinde onun temiz ve güzel isimleri hürmetine istenmelidir. Dua etmenin belli bir saati yoktur. Bir Müslüman her zaman kendisine yaratan Allah’a dua edebilir. Dua ederken abdest almak, kıbleye dönmek ve edebe uygun şekilde tevazulu bir şekilde yüce yaradana boyun eğmek gereklidir. Kul yaradanın karşısında acizliğini bilmeli ve kendisine inanarak yalvarmalıdır.

Kalpten Dua Nasil Yapilir

Kalpten Dua Nasıl Yapılır

Sevgili Peygamberimiz de Allah-u Tealaya dua ederken, kulluğunun bilincinde olarak ve boyun eğerek kendisine yönelmekteydi. Biz ümmeti olarak da Peygamberimizin sünnetini takip ederek en güzel şekilde yüce Allah’a niyet etmeli ve bütün derdimizi kendisi ile paylaşmalıyız. Allah kulunun tüm isteklerini bildiği halde, kendisine yönelmesini istemektedir.

Allah’a dua etmekten yüz çevirenler ve kibirlenenler ise, alçaltılmış olarak cehennem ateşine gireceklerdir. Bu konu ile ilgili Allah-u Teala Kuran-ı Kerim’de kullarını uyarmaktadır. ”Bana dua edin ve istediğinizi vereyim. Bana ibadet ve dua etmekten yüz çevirenler, şüphe yoktur ki küçülmüş bir şekilde cehenneme gireceklerdir” (Kaynak : Mümin Suresi 60)

Bu yüzden Allah’a her zaman güzel bir şekilde dua etmeli ve ondan yüz çevrilmemelidir. Aksi halde kul Allah’a hiç bir zarar veremez. Sadece kendisine zarar verir. Allah’ın kulunun dua etmesine ihtiyacı yoktur. Kulun Allah’a ihtiyacı vardır ve haddini bilmelidir. Bu yüzden Allah’ın 99 ismi ile zikir etmeli ve yüce Yaradana niyaz da bulunulmalıdır.

Kalpten Dua Nasıl Yapılır?

Dua etmek isteyen bir Müslüman, edeceği duanın kabul olacağını bilmeli ve duasının kabul olması konusunda acele etmemelidir. Eğer Allah kulunun duasını bu dünyada kabul etmiyorsa, mutlaka onun karşılığını kendisine ahirette verecektir. Çünkü Allah her zaman kulunun iyiliğini istemektedir. Bazen kul dua ederken, istemiş olduğu şey kendisi için hayırlı olmamaktadır. Bunu yüce Allah bildiği için kulunun duasını kabul etmemekte ve kendisine sıkıntı gelmesini önlemektedir.

Kulun bu zihniyette olması ise oldukça önemlidir. Eğer Allah kulun hayrı için bir şeyi murad ettiği ise, etmiş olduğu duayı hemen kabul eder ve istediği şeyi kendisine verir. İster dünya isterseniz de ahiret hayatı ile ilgili tüm isteklerinizi, dua ederek yüce Allah’tan isteyebilirsiniz. Kalpten dua etmek ise Allah’ın en çok önem verdiği husustur.

Kendi ettiği duaya nasıl olsa kabul olmaz diye inanmayan bir kişinin duası kabul olmayacağı gibi, Allah’tan ümidi kesmek ile günaha girecektir. Allah’tan hiç bir zaman ümitsiz olmamak gerekli ve dua etmekte ısrarcı olmalıdır. Kalbi dua etmek ise sizlere psikolojik olarak bir huzur ve rahatlık verecektir. Çünkü Allah kuluna şah damarından daha yakındır ve arzu ettiği taktirde istediği şeyleri kendisine verme gücüne sahiptir.

Kalbi dua etmek için şu adımları takip edin.

 • Dua etmeden önce güzel bir abdest alın.
 • Allah’ın ismi ile duaya başlayın ve Peygambere salavat getirin.
 • Daha sonra Peygamber efendimizi etmiş olduğu gibi sünnet üzerine kalpten ve inanarak yüce Allah’a dua edin.
 • Dua sonrası amin diyin ve kabul olacağına da kalben inanın.

Kendiniz de göreceksiniz, ettiğiniz dua ile kalbiniz rahatlayacak ve maneviyatınız artacaktır. Dua ederken Allah’ın güzel isimlerini zikredin ve ne isteğiniz varsa yüce Yaratandan isteyin. Allah her şeyi gören ve bilen yaratandır.

Kulunun imdadına yetişecek olan mutlak güç sahibidir ve onun duasına icabet edendir. Bu yüzden kurallarına uygun şekilde yapılan kalbi dualar, sizlerin iki dünya da mutlu olmanızı sağlayacaktır.

En Güzel Türkçe Dualar

Allah-u Teala kulunun dua etmesine sevinen ve kendisinin duasını kabul edendir. Bu yüzden ister Arapça isterseniz de Türkçe olarak Allah’a dua edebilirsiniz. En güzel Türkçe dualar arasında yer alan ve Peygamberimizinde günlük yaşantısında yapmış olduğu dualar bulunmaktadır.

Bu dualardan bazıları şunlardır ve bu şekilde dua etmek oldukça güzeldir.

 • Ey gökleri ve yeri yaratan güzel Allah’ım. Benim hakkımda her şeyin hayırlısını ver.
 • Dualara icabet eden ve her şeye gücü yeten Allah’ım. Bizleri lütfun ile zenginleştir.
 • Ey çaresizlerin çaresi olan, yalnız kalmışların imdadına koşan ve ümitsizlerin ümidi olan Allah’ım, sen her şeye kadirsin ve gücün her şeye yeter.
 • Bizleri yediren, doyuran ve susuzluğumuzu gideren Allah’ım, bizlere afiyet ver.
 • Allah’ım bizleri cehennem ateşinden, kabir azabından ve her türlü dünya ahiret fitnesinden koru.
 • Ey Allah’ım. Biz kulların günahkarız. Sen günahları çok bağışlayan ve affedensin. Sen gafurur rahimsin. Bizleri ahiret hayatında rezil rüsva olmaktan koru.
 • Ey güzel Allah’ım. Huzuruna geldik ve boynumuzu bükdük. Senden başka kimsemiz yok. Bizleri sensiz bırakma ya Rabbi.
 • Allah’ım bizleri Peygamber efendimiz ile beraber cennetinde buluştur. Bizlere cemalini nasip et. Bizlere rızanı helal eyle ve bizleri bağışla.

Allah’a Türkçe olarak edebileceğimiz ve yüce Yaradanın hoşuna giden dualardır. Bunlar gibi daha birçok farklı şekilde Allah-u Tealaya dua edebilir ve kendisinden yardım isteyebiliriz. Dua etmek için Arapça bilmek şart değildir. Önemli olan kalpten ve inanarak kendisine yönelmektir.

Sevdiklerinize Edeceğiniz En Güzel Dua

Dua ederken sadece kendimize değil sevdiklerimize de dua etmemiz, etmiş olduğumuz duamızın daha hızlı şekilde kabul olmasını sağlayacaktır. Çünkü Peygamberimiz dua ederken, sadece kendini değil ümmetini düşünmüş ve yüce Yaradana bu şekilde dua etmiştir. Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde ise şöyle buyurmuştur. ”Birbirinize günahsız ağızlar ile dua ediniz” Birbirimize ve sevdiklerimize günahsız ağızlar ile dua etmenin önemi buradan daha da ön plana çıkmaktadır. Birbirinize günahsız ağızlar ile dua etmenin anlamı ise, dua etmiş olduğumuz kişinin ağzı ile günah işlemediğimiz için, ona karşı ettiğimiz dua Efendimizin tabiri ile günahsız ağız oluyor.

Aynı şey karşı tarafın için de geçerlidir. Bu yüzden sevdiklerinize edeceğiniz en güzel dua kalpten olmalıdır. Kendiniz için istediğinizi, eşiniz ve aileniz için de istemeli ve dua etmelisiniz. Peygamber Efendimiz ise çok sevdiği ve değer verdiği eşi Hazreti Ayşe’ye dua ederdi. Sizler de eşlerinize karşı dua etmeli ve onların iyiliğini istemelisiniz. Allah etmiş olduğunuz duayı kabul edecektir. Eğer sevdikleriniz için dua ederseniz, dua ettiğiniz kişi sevinecek ve mutlu olacaktır. Bir kişiyi mutlu etmek ise Allah katında sizlerin sevap kazanmanızı sağlayacaktır.

Hazreti Peygamber bir gün eşinin kendisine dua etmesini istediğinde, kendisine dua etti ve Hazreti Ayşe çok mutlu oldu. Bizler de Peygamberimizin sünnetine uygun şekilde sevdiklerimize, onun etmiş olduğu şekilde dua etmeliyiz. Efendimizin eşine şu şekilde dua etmiştir. ”Yüce Allah’ım. Eşim Ayşe’nin gelmiş ve gelecek olan tüm günahlarını bağışla, ona mağfiret et” Bu duayı duyan eşi ise sevincinden kendinden geçmiştir. (Kaynak : Heysemi 243, İbni Hibban 7111)

Efendimiz bu hal üzerine eşine şu soruyu sordu. Sana etmiş olduğum dua senin mutlu olmanı sağladı mı? Cevap olarak Hazreti Ayşe ise senin etmiş olduğu dua beni neden sevindirmesin ki? çünkü sen benim en sevdiğimsin buyurmuştur.

Bunun üzerine Rasülullah. Vallahi ben her namazdan sonra sana etmiş olduğum duayı, ümmetim için ediyorum buyurmuştur.

Sevgili Peygamberimiz dua ederken hiç bir zaman ümmetini unutmadığı için, bizler de dua ederken sevdiklerimizi unutmamalı ve Efendimizin sünnetine uygun şekilde davranışlar sergilemeliyiz. Unutulmamalıdır ki, sevinçler paylaştıkça çoğalır. Kendisi için ettiği duayı başkası için eden kulunu Allah bağışlar ve her ikisine de istediği şeyleri verir.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.