7 Çakranın Esmaları

7 Çakranın Esmaları

Çakra insan vücudunda var olan enerji noktalarıdır. 7 Çakranın esmaları enerjimizin daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Allah’ın isimlerini hayatımızın her alanında kullanmak mümkündür. Enerjimizi korumak ve güçlendirmek adına her çakramız için uygun olan esmayı zikredebiliriz. İnsan vücudunda yedi ana çakra bulunmaktadır.

 • Kök Çakra
 • Sakral Çakra
 • Solar Pleksus Çakra
 • Kalp Çakra
 • Boğaz Çakra
 • Üçüncü Göz Çakra
 • Taç Çakra

7 Çakranın Esmaları

Çakralarımızın akışında ve düzenli çalışması için esma zikri önemlidir.  Çakraların düzgün çalışmaması halinde kişide maddi ve manevi sıkıntılar oluşum gösterir. Çakra tıkanıklıkları hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Her çakranın bir özelliği vardır ve çakraların az çalışması veya çok çalışması kişiler farklı blokajlar oluşturur. Bunların çözümlenmesi adına esmaların titreşimi oldukça rahatlatıcı olacaktır.

Çakra tıkanıklıkları hem fiziki sağlığımızı hem de ruh sağlığımızı olumsuz etkilemektedir.  Aynı şekilde çakraların yoğun çalışması da kişiler üzerinde olumsuz etki yaratacaktır. Bu yüzden yaratılışımıza uygun normal bir şekilde çakralarımızın çalışması yerinde olacaktır. Allah’ın isimlerini zikrederek her bir çakramızı en doğru şekilde aktif edebiliriz. Esmaların kilit sayılarını dikkate alarak çakralarımızın akışını sağlayabiliriz. Bu sayede gerek ruhsal denge gerekse beden sağlığımızı korumak mümkün olacaktır.

Kapalı Çakraları Açmak İçin Zikirler

Kapalı çakraları açmak için zikirler enerjimizi korumamız ve enerji akışı sağlamamız açısından önemlidir. Bilindiği üzere Allah’ın doksan dokuz adı titreşim ile mucizeler yaratmaktadır.  Esma Hüsna ile enerjinizi yükseltebilir, hayatınızı daha pozitif hale dönüştürebilirsiniz. Çakralar hayatın akışında kişilerin elinde olmadan birçok nedene bağlı olarak tıkanabilir.  Her bir çakra kişinin hayatında farklı bir alana, bölgeye, özelliği hitap eder. Bu yüzden çakraların özelliklerini temsil eden esmaları zikredersek blokajların da kaldırılmasını sağlayabiliriz.

 • Kök çakra Esması: Kök çakra benliğimizi temsil eder. Kendime güvenimiz, fiziksel sağlığımız ve yaşam dengemiz kök çakraya aittir. Bu sebeple Ya Mumin ve Ya Alim esmaları kök çakramızı düzenleyecektir.
 • Sakral Çakra Esması: Hislerimizi tanımak, hissettiğimiz doğrultuda ilerlemek için sakral çakramız çok önemlidir. Yaşamdan haz alabilmek, hislerimizin yönetmek ve yaratıcılığımızı aktif etmek adına sakral çakra için Ya Kaviyy, Ya Kadimu esmaları zikredilmelidir.
 • Soral Pleksus Esması: Hayatta başarılı olmak, bir şeyleri başarmak ve yapabilmek adına soral pleksus çakrası oldukça önemlidir. Soral çakranın esmaları Ya Halık, Ya Melik ve Ya Metin olarak bilinir.
 • Kalp Çakra Esması: Sevmek ve sevilmek üzerine çalışan kalp çakrası Ya Vedüd esması ile ilişkilidir. Bununla birlikle kalp çakrası için Ya Rahim ve Ya Kerim esmaları da zikredilebilir.
 • Boğaz Çakra Esması: Boğaz çakrası kendimizi ifade etmekle alakalıdır. Konuşmak, anlatabilmek ve ifade etme becerimiz için önemlidir. İlişki kurabilmek için boğaz çakranın önemi büyüktür. Boğaz çakramızın aktif olabilmesi adına Ya Musavvir esması kullanılabilir. Bu sayede kendimizi doğru biçimde ifade edebiliriz.
 • Üçüncü Göz Çakra Esması: Bakmakla görmek arasında ince bir çizgi vardır. Üçüncü göz görünmeyeni görebilmemiz ve anlamamış için çok değerlidir. Kişinin altıncı hissini aktife eder. Bu çakranın esmaları Ya Habir, Ya Batın ve Ya Zahir şeklindedir.
 • Taç Çakra Esması: Yaşam yolunu anlayabilmek hem kendimize hem de çevremize faydalı olmak adına taç çakra çok önemlidir. Taç çakramızın esması Ya Nur olarak karşılık bulmaktadır.

Yedi Esmalar ve Çakra Uygulamaları

Yedi esmalar ve çakra uygulamaları günlük aksatılmayacak şekilde yapılmalıdır. Sonuç itibari ile esma çalışmalarında istikrar çok önemlidir. Çakralarınızın açılması olası blokajların kalkması adına esma çalışmalarından yararlanabileceği gibi hayat akışınızı da değiştirmek çakralarınızı harekete geçirecektir. Her çakra insana farklı şekilde hizmet eder. Bu yüzden çakralarımıza gereken önemi vermemiz gerekir. Aksi takdirde yaşamdan zevk almayan, güvensiz, isteksiz kişilere dönüşürüz. Maddi olanaklarımızın güçlenmesi, manevi duygularımızın şekillenmesi için çakralarımızın düzgün çalışması gerekir. Ayrıca her açıdan sağlıklı bireyler olabilmemiz için enerjisel olarak güçlü olmak son derece önem taşır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.