Dua Nedir? Duanın Kabul Olması İçin Ne Yapmak Gerekir?

11.12.2023
1.304
Dua Nedir? Duanın Kabul Olması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Dua; Allah’ın mümin olan kullarının hem bu dünyadan hem de ahiret aleminden erişmek istediği nimetlerin kabulü için yapılan yakarışlardır. Dua bir istek şeklidir. Duanın Kabul Olması İçin Ne Yapmak Gerekir? Ve yalnız Allah’a yönelerek yapılması gerekir. Dua sırasında Peygamberimizi de anarak istemek Allah’ın rıza göstermesinde bir vesile olarak görülür.

Duanın Kabul Olması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Allahu Teala Kuran’ı Kerim’de dua eden kulun dualarını kabul edeceğine dair bizlere kesinlik bildirmiştir. Allah vaadinden caymaz. Bir müminin duayı da belirli şartları yerine getirerek yapması o duanın kabul sürecinde etki eder.

Birazdan sayacağım maddeleri teslimiyet, iyi niyet ve temiz kalp ile yerine getiren her müslüman dualarının kabulünün çok yakın olduğunu bilmelidir. Her zaman için şunu da unutmamak gerekir; bazen ettiğimiz dualar bizim hayrımıza değildir. Şerdir. Biz bilemeyebiliriz. Dualarımızın olmayışı gayb aleminde Allah’ın o istenen şeyin bizim hayrımıza olmayışından kaynaklanarak verilmeyişi de olabilir. Bizim için en hayırlı olanı Allah bilir. Bu niyet ile dua edilmelidir.

İhlas – Samimi Niyet

Öncelikle bir duada, ihlas çok önemlidir. Niyetimizi sağlam tutmak, ihlas ile yaklaşmak ve yaptığımız duanın sonucunda Allah’ın vaadinin hak olduğunu bilerek davranmak gerekir. Bazı kişilerin yaptığı gibi acaba doğru mu? Olur mu? yaklaşımları ile bir deneyim denerek yapılan dualar ihlas barındırmaz.

Teslimiyet

Yapılan dua kabul olmadığında da gafil kimseler gibi niye sorgulamasına girerek Allah’ın kaderini sorgulayarak, isyankar şekilde eleştirmemek gerekir. Biz, bizim için hayırlı olanı ya da şer olanı bilemeyiz. Bunu sadece her şeyi hakkı ile bilip, gören Allah bilebilir. Dua ettikten sonraki teslimiyet bu anlamda çok önemlidir.

Çalışma ve Teslimiyet

Bir başka önemli nokta ise çalışmak ve sonra dua ile tevekkül etmektir. Dinimiz isteklerimize erişmek istiyorsak önce bizden samimi ve istekli bir çalışma azmi görmek istiyor. Bizim başarımız önce emek verip çalışmamıza sonrasında Allah’a bırakarak tam bir teslimiyet ile duaya sarılmamıza bağlıdır. Bu şekilde yaklaşmak dualarımızın kabulünde önemli bir faktördür. İstenen şeyi aramak nimeti ve rızkı önce bulmaya çalışmak ve gayret etmek gerekir unutmamalıyız.

Helal Gıda

İnsanlar günlük hayatlarındaki elde ettikleri nimetleri Allah’ın istediği helal yollardan elde edip etmedikleri duanın kabulünde önem taşır. Haram bir işte çalışıp Allah dışındaki sistemlere hizmet etmek ya da evde haram lokma barındırmak tamamiyle bizi ihlastan koparacak ve nimette ki doğruluk, dürüstlük ve temizlik kavramlarından uzaklaştıracaktır.

Allah’ın bizlere bahşettiği bedeni helal lokmalar ile beslemek ve her zaman buna riayet ederek dua etmek Allah’ın razı olacağı şekilde dua etme şeklidir.

Hamd ve Salavat

Günlük hayat içerisinde yapmış olduğumuz dualarda Allah’a teslim olmuş bir ruh ile yaklaşmak önemlidir. Her ne şartta olursak olalım; verdiği nimetlere hamd ederek ve en sevgili kulu HZ. Peygamber (sav)’a salavat getirerek başlanan dua kadar tesirli bir dua şekli yoktur. Buna dikkat edilerek yapılması dualarımızın kabul oluşunda önemli etkendir.

Günahlardan Kaçınmak

Mümin; Allah’a inanmış ve O’nun emir ve yasaklarını kabul ederek yaşam standartlarının belirlemiş kimsedir. Bizlerde günah olabilecek her türlü tavır, davranış, söz ve ortamlardan uzak durmalı; temiz bir kalp ve ağız ile yalnızca samimi bir şekilde Allah’tan niyazda bulunmalıyız.

Sadaka

Sadaka; Allah’ın Kuran’ı Kerim’de defaatle bizlere bildirdiği bir kavramdır. Yalnızlara, yetime, kimsesize, yolda kalmışa, akrabaya, anne ve babaya, komşuya sadaka vermek, onların hayrına işler yapmak ve iyiliklerde bulunmak edilen duaların kabulünde etkilidir.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.