Cumartesi Günü Okunacak Zenginlik Duası

23.12.2023
4.477
Cumartesi Günü Okunacak Zenginlik Duası

Yaşanan maddi sıkıntıların, kullar için birer imtihan olduğu düşünüldüğünde çare yine sıkıntıyı verenden istemek oluyor. İstemenin en güzel yolu da dua etmektir. Bu nedenle Cumartesi günü okunacak zenginlik duası ve dua nasıl edilir, sorularına cevap verebiliriz.

Cumartesi Günü Okunacak Zenginlik Duası

Dua etmek bir Müslümanın yapabileceği en kolay ibadettir. Hatta tüm ibadetlerin temelidir. Kişi içten bir şekilde ve ihlasla dua ettiği zaman Allah dualarına karşılık verir. Yalnızca cumartesi günü okunacak zenginlik duası değil diğer duaları da kabul eder. Birçok ayeti kerimede Allah “Siz benden isteyin, size cevap vereyim” buyuruyor. Bu ayetler ve bu konudaki hadisi şerifler gösteriyor ki insan bir şeyi elde etmek için çabalıyorsa yolu önce duadan geçmelidir.

Cumartesi Günü Okunacak Zenginlik Duası

Cumartesi Günü Okunacak Zenginlik Duası

Cumartesi günü okunacak zenginlik duası, günümüze kadar pek çok kişinin yaptığı dualardan olmuştur. Ancak zengin olmak ilk hedef olmamalıdır. Zengin olduktan sonra aynı şekilde Allah’ın rızasını gözeterek harcama yapmak ve bu şekilde zenginliğin şükrünü eda etmek gerekiyor. Kısacası her şeyin hayırlısını, hayırlı olduğu vakitte istemek ve buna uygun olarak dua etmek lazımdır.

Hz. Peygamber zamanında Salebe isminde bir zat yaşamaktadır. Fakirlik ve yoksulluk sıkıntısı çektiği için zaman zaman Hz. Peygamber’e gelir ve kendisi için dua etmesini ister. Ancak birkaç sefer “belki de bu senin daha hayırlıdır” denilerek geri çevrilir. Salebe ısrarcı olur ve Hz. Peygamber dua eder. Bir süre sonra Salebe iki koyun alır. Koyunlar çifter çiftler yavrular, iki koyun sürü olur. Salebe zamanla vakit namazlarına daha sonra da cuma namazları için bile mescide gelemeyecek kadar meşgul olur.

Evi barkı edindiği mülkü almaz olunca şehre daha uzak ama daha büyük bir yere taşınır. Zekât emri gelip, Hz. Peygamber zekât toplama memurlarını ona gönderdiğinde inanmaz ve memurları kapıdan kovar. Memurlar Hz. Peygamber’e durumu anlattıklarında ise “yazık oldu” diyerek cevap verir. Bu kıssada da gördüğümüz gibi önemli olan cumartesi günü okunacak zenginlik duası değil, şükrünü eda edebileceğimiz zenginliktir.

Cumartesi günü okunacak zenginlik duası da diğer tüm dualar gibi Allah katında makbuldür. Bazı dualar hemen kabul olur, bazı duaların kabulü ise zamana yayılır. Hiç kabul olmamış gibi görünen dualar ise sevap olarak amel defterimize yazılır. Kişi duam kabul olmuyor diyerek duadan vazgeçmemeli, ihlas ve samimiyetle dua etmeye devam etmelidir.

Zenginlik Duası Nasıl Yapılır?

Cumartesi günü okunacak zenginlik duası yapmak isteyen kişi Allah’ın onu her an duyduğunu aklında bulundurmalıdır. İçinden geldiği gibi o anki halini arz edebilir ve bulduğu her fırsatta sıkıntılarının çözüm bulması için dua edebilir.

Zenginlik duası ve edilen diğer duaların kabulünü kolaylaştırmak için yapabileceğimiz bazı şeyler de vardır. Duayı abdest alarak yapmak neticeye ulaşmayı kolaylaştırır. Dua ederken salavat-ı şeriflerle başlamak ve Fatiha-i şerife okumak da aynı şekilde duanın kabulüne sebep olabilir. Dua secde halinde yapılırsa daha makbul olur. Çünkü kulun Allah’a en yakın olduğu an secde anıdır. Ayrıca duaya istiğfar ile başlamak, günahlardan pişman olmak ve bu pişmanlığı arz etmek de duanın kabul olması için birer sebeptir.

İhtiyaçlar için yapılan dualar hemen kabul olmadığında ümitsizliğe düşmemek gerekir. Her şeyin hayırlı olacağı bir zamanın olduğu unutulmamalı ve her dua edildiğinde, aynı samimiyet ve ihlasla dua edilmelidir.

Zenginlik Duası Türkçe Okunuşu

“Allahümme Ya Ganiyyü,Ya Hamidü,Ya Mübdiü,Ya Mu’idü,Ya Rahimü,Ya Vedüd.Eğnini bi Halalike an Haramike ve bi Fadlike Ammen Sivake.”

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

 1. Didem dedi ki:

  Güzel faydalı bilgiler, elinize emeğinize sağlık.

 2. Burak yılmaz dedi ki:

  Gerçekten cok güzel bir duaymiş umarim kabul.olur

 3. İbrahim dedi ki:

  Siteniz çok çok iyi çok beğendim elinize sağlık çok teşekkür ederim

 4. Ali FUAD dedi ki:

  Bazı dualar hemen kabul olur, bazı duaların kabulü ise zamana yayılır. Hiç kabul olmamış gibi görünen dualar ise sevap olarak amel defterimize yazılır. İnşaallah hem kabul olup hem de amel defterimize sevap olur bu dua. Teşekkür ederim.

 5. AYKUT dedi ki:

  ALLAH C.C HERKESİN HAKKINDA HAYIRLI OLAN DUASINI KABUL EYLESİN. EMEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.