Hamile Kalmak İçin Okunabilecek Etkili Dua

08.01.2024
7.365
Hamile Kalmak İçin Okunabilecek Etkili Dua

Hemen hemen her evli çift, mutlu bir aile olabilmenin sırlarından birinin çocuk sahibi olmak olduğunu düşünür. Her konuda Allah’tan bizim için hayırlı olanı istediğimiz gibi hamile kalmak için elbette dualarımızı da bu yönde etmeliyiz. Gelin kız ya da erkek bebek sahibi olmak için hangi duaları etmeliyiz, Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in çocuk sahibi olamayanlar hakkındaki hadisleri nelerdir inceleyelim. İşte ‘Çocuk Sahibi Olabilmek için Okunabilecek Etkili Dualar’…

İkiz Bebek Olması İçin Okunacak Dua

Bazı çiftler özellikle ikiz bebeklerinin olmasını istiyor ve bu konuda şanslarını arttırabilecek yolları merak ediyor. İkiz ya da üçüz bebek sahibi olma şansını arttıracak doğal bir yol maalesef ki yok. Yani ikiz bebek ihtimalini arttıracak yiyecek veya içecek bulunmuyor. Yalnızca anne adayının ailesinde ikiz çocuklara hamilelik varsa genetik olarak yatkınlık olabilir. Ayrıca kısırlık ve in vitro fertilizasyon tedavisi olan hanımlar, bu yönden şansları oldukça yüksektir. Toplum ve ırka göre de ikiz bebek sıklığı değişmektedir. Örneğin; Nijerya’da bu oran fazlayken, Japonya’da oldukça azdır. Tabii İslami açıdan ikiz bebeğe hamile kalmak için okunacak dua var mıdır diye merak edebilirsiniz.

İkiz çocuk için abdest alındıktan sonra İnşikak Suresi okunmalıdır:

İnşikak Suresi: ” Bismillahirrahmanirrahim. İzessemaunşakkat. Ve ezinet lirabbiha ve hukkat. Ve izel’ardu muddet. Ve elkat ma fiyha ve tehallet. Ve ezinet lirabbiha ve hukkat. Ya eyyuhel’insanu inneke kadihun ila rabbike kedhan femulakıyhi. Femma men utiye kitabehu biyemiynihi. Fesevfe yuhasebu hısaben yesiyren. Ve yenkalibu ila ehlihi mesruren. Ve emma men utiye kitabehu verae zahrihi. Fesevfe yed’u suburen.

Ve yasla se’ıyren. İnnehu kane fiy ehlihi mesruren. İnnehu zanne en len yehure. Bela inne rabbehu kane bihi basıyren. Fela uksimü bişşefekı. Velleyli ve ma veseka. Velkameri izetteseka. Leterkebunne tabekan ‘an tabekın. Femalehum la yu’minune. Ve iza kurie ‘aleyhimülkur’anu la yescudune. Belilleziyne keferu yukezzibune. Vallahu a’lemu bima yu’une. Febeşşirhüm bi’azabin eliymin. İllelleziyne amenu ve ‘amilussalihati lehum erun gayru memnunin.(Amin)

İnşikak Suresi okunduktan sonra devamında Ala Suresi okunmalı ve en içten duygularla bu konudaki istek Allah’a bildirilmelidir:

Âla Suresi: ” Sebbihısme rabbikel’a’la. Elleziy haleka fesevva. Velleziy kaddere feheda. Velleziy ahrecelmer’a. Fece’alehu ğusaen ahva. Senukriüke fela tensa. İlla maşaallahü innehu ya’lemülcehre ve ma yahfa. Ve nüyessirüke lil yüsra. Fezekkir in nefe’atizzikra. Seyezzekkerü men yahşa. Ve yetecen nebühel’eşka. Elleziy yaslennarel kübra. Sümme la yemütü fiyha ve la yahya. Kad efleha men tezekka. Ve zekeresme rabbihi fesalla. Bel tü’sirunel hayateddünya. Vel’ahıretü hayrün ve ebka. İnne haza lefissuhufel’ula. Suhufi ibrahiyme ve musa. (Âmin)”

Denenmiş Hamile Kalma Duası

İstenilen herşey Allah’tan içten ve kalbi duygularla istenmelidir. Hamile kalma konusunda denenmiş hamile kalma duası da bulunmaktadır.

“İnne rabbeke hüve’I-hallâku’l-alîm.”

Anlamı: “Muhak­kak ki Rabbin her türlü yaratma şeklini bilir.”

Duası çeşitli kaynaklarda belirli sayılarla okunması önerilse de asıl önemli olan sayılar değil kalben edilen duadır.

“Fallâhu hüve’l-veliyyü ve hüve yuhyî”

Anlamı: “Muhak­kak ki Allah dosttur ve yaratandır.”

Bebek sahibi olmak için bu yukarıda verdiğimiz ayeti de sık sık tekrar etmek oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca ebeveyni olduğunuz bebek hastalandığında da okuyabileceğiniz bir ayettir.

Ayrıca en güçlü koruyucu dualardan olan Ayetel Kürsi’yi okumak da bu hususta oldukça faydalıdır. Bebek sahibi olmak için Ayetel Kürsi’yi her Cuma gecesi 7 şer kez okuyup ardından 7 kez aşağıda duanın okunması tavsiye edilir:

“Ya Rahman, Ya Rahim, Ya Halim, Ya Kerim, Ya Rezzak, Ya Hannan, Ya Deyyan, Ya Hakim, 99 Esmaü’l Hüsna’nın hatırı için bana hayırlı bir evlat sahibi olmayı nasip et.”

 Peygamber Efendimizin Çocuğu Olmayanlara Tavsiyeleri

Günümüzde çocuk sahibi olmak güzel olduğu kadar bir hayli zordur. Çocuk sahibi olmanın aynı zamanda bir imtihan olduğu Kur’anda geçmektedir. Peki Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bu konuda ne Hadis’te bulunmuştur: Peygamber Efendimizin hamile kalmak isteyenlere tavsiyeleri

İmam-ı Gazali hazretleri buyurmuştur ki:

Peygamber efendimiz, (İki yüz yılından sonra, sizin en iyiniz, hafifülhâz olandır) buyurdu.

Hafifülhaz ne demektir diye sorulduğunda ise (Hanımı ve çocuğu olmayandır) buyurdu. (Ebu Ya’la)

 Bebek Olması İçin Okunacak Dua Nihat Hatipoğlu

Çocuk sahibi olmak isteyenlere Nihat Hatipoğlu’nun önerdiği dua, Ali İmran Suresi’nin 38.Ayeti’dir. Nihat Hatipoğlu anne baba olmak isteyenlere bu duayı özellikle tavsiye etmektedir:

“Rabbi lâ tezernî ferden ve ente hayru”l-vârisîn”

“Rabbi heblî minledünke zürriyeten tayyibeten.İnneke semîü”d-duâ.”

Anlamı: Rabbim! Bana katından temiz bir nesil bağışla. Şüphesiz sen duayı hakkıyla işitensin.

 Erkek Bebek Hamile Kalma Duası

Evlat sahibi olmayı çok istiyorsunuz ama özellikle Allah’tan erkek çocuk istiyorsanız aşağıdaki duayı en samimi duygularla etmelisiniz. Yalnız her şeyden önce sağlıklı ve hayırlı bir evlat için dua etmek her zaman daha iyidir. Çiftler erkek bebek isteklerini takıntı haline getirmeden, yakınlıkları öncesi 3 kez besmeleyle birlikte İhlas Suresi’ni ardından şu duayı etmelidir:

“Allahümmec alnî min ledünke zürriyyeten tayyi-beten mutîaten.”

Anlamı: “Allah’ım, bana yüce katından temiz ve saygılı bir nesil ihsan eyle.”

Hayırlı evlat sahibi olmak için okunacak dualar

Evlat sahibi olmada elbette en önemlisi sahip olunan evladın hayırlı olması gerektiğidir. Kız, erkek ikiz ya da değil dualarımızı ederken Allah’tan bize hayırlı ve sağlıklı evlatlar nasip etmesini dilemek önceliğimiz olmalıdır. Bütün dualarda olduğu gibi hayırlı evlat sahibi olmak isteyenlerin de edecekleri dua samimi ve kalben en temiz duygularla edilmelidir. Duaya başlamadan önce Allah rızası için 2 rekat namaz kılınması önerilir. Namazın ardından 7 tane salavat getirilir. İstenirse bu sayı 100’e de çıkarılabilir. Hayırlı evlat sahibi olmak için içten bir niyet edilir. Niyet edildikten sonra ise aşağıdaki Ayet-i Kerim 41 kez okunmalıdır:

Okunacak Âyet-i Kerim: “Vellezîne yekûlûne rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrate a’yunin vec’alnâ lil muttakîne imâmâ (imâmen).”

Anlamı: “Onlar, “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” diyenlerdir.”

Bu duaya 41 gün devam edilmesi gerekir ve her gün 41 kez okunmaya gayret edilmelidir. Kadınların hayz dönemlerinde bu duaya ara verip sonrasında devam etmeleri gerekir.

Allah isteyen herkese hayırlı evlatlar nasip eylesin İnşallah.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

  1. Sema dedi ki:

    Çok güzel bir konuda yazı ve dua olmuş. Emeğinize sağlık. Hiç sıkılmadan okudum. İnşallah tüm bebek bekleyenler

  2. Sena dedi ki:

    Çok güzel bir yazı olmuş bebek sahibi olmak için çok güzel dualar varmış. Emeğinize sağlık. Allah razı olsun 👏👏

  3. bade aksu dedi ki:

    Bu duayı öğrenmeme vesile olduğunuz için Allah razı olsun.