Yasin Suresinin Faziletleri

09.12.2023
1.211
Yasin Suresinin Faziletleri

Yasin süresi adını hurufu mukatta olan ilk ayetinden alır. Peygamber Efendimiz (S.A.V) Yasin Şerif için “Herşeyin bir kalbi vardır. Kur’an-ın kalbi de Yasin’dir. Kim Yasin’i okursa, Allah onun okumasına, Kur’an-ı on kere okumuş gibi sevap yazar.”, buyurmaktadır.

Kur’an-ı Kerim’de her surenin pek çok özelliği bulunur. Kur’an-ı okumak, anlamak, hayatımıza aktarmak ve çevremize anlatmak kulluk vazifemizdir. Bugün sizler için Yasin Suresinin Faziletleri konusunu ele alacağız.

Yasin Suresi Konuları

Toplamda 83 ayetten oluşan Yasin Suresi, Kuran-ı Kerimde 22 ve 23, cüzlerde yer alır. Mushaf süresine göre 36. Süredir. Sırları ve faziletleri bakımından oldukça hikmetli olan süre; hesap verme, dirilme, peygamberlik, vahiy gibi konuları ele alır. Yasin kelimesinin pek çok anlamı vardır. Bunlardan biri de Peygamberimizin isimlerinden biri olmasıdır.

Yasin-i Şerif’in Faziletleri

* Geceleyin okunduğunda Kur’an-ın tamamı yedi kere hatim etmiş kadar sevap alır.

* Hangi niyetle okunursa hayırlı bir şekilde o niyet için kabul olunmaktadır.

* 41 kere hangi murad için okunursa kabul olunur.

* Cuma gecesi okunduğunda ertesi sabah kadar günahları affedilmektedir.

Yasin-i Şerif 10 Derde Devadır

1.) Aç kalanlar Yasin-i Şerif okursa doyacaktır.

2.) Fakir olanlar Yasin-i Şerif okursa giyinecektir.

3.) Bekar olanlar okursa evlenecektir.

4.) Korkusu olan korkusu olan korkusundan emin olacaktır.

5.) Kayıp olan Yasin-i Şerif okuduğunda kaybını bulur.

6.) Yola çıkan ya da misafir olan okuduğunda çıktığı yolculukta yardım görecektir.

7.) Hastalar şifa bulur.

8.) Susamış insan su bulur.

9.) Mahzun olanın yüreği hafifler.

10.) Ölü için okunduğunda azabı hafifleyecektir.

Yasin suresi üç bin harften oluşur. Okunduğunda ise melekler gökyüzünden iner. Ve onu dinlerler. Gündüz okunduğundan sıkıntılar def olunur. Özellikle nafile olarak 20 kez okunduğunda okuyan hac sevabı yazılır.

Yasin Suresinin Son 3 Ayeti Fazileti

Yasin Suresi, Kur’an’ın önemli surelerinden bir tanesidir. Dinimizde yeri büyük olan duanın son 3 ayeti, bazı hadislerde ve İslam öğretisinde özel bir öneme sahiptir. Bu ayetler, ölüm anındaki kişi için rahatlık ve huzur getirdiğine inanılır.

Yasin Suresi’nin 83-85. ayetlerinde şunlar yazmaktadır:

“Benim üzerime düşen, sadece apaçık bir tebliğdir. Ve onlar, apaçık bir uyarıya karşılık geldiklerinde, ‘Bu, apaçık bir sihirden başka bir şey değildir. Biz öldükten sonra toprak olup çürüdükten sonra mı gerçekten biz tekrar mı dirileceğiz?’ derler. Böyle mi diyeceksin? Toprak olup çürüdükten sonra mı gerçekten toprak ve kemik olduktan sonra mı? Öyle ise, gerçekten kesin olarak bilin ki, size va’dolunan şeylere geri çevrileceksiniz.”

Bu ayetler, ölüm sonrası dirilişe ve ahiret gününe olan inancı vurgulamakta ve insanın yaratılış gayesini hatırlatmaktadır. Bu nedenle, özellikle ölüm anında veya ölen bir kişinin ruhu için okunması önerilir.

Özel bir fazilet veya özellikleri olduğuna dair kesin ve doğrudan bir hadis bulunmamaktadır. Yine de bu ayetlerin, özellikle ölüm anında okunması veya ölen bir kişinin ruhu için okunması tavsiye edilen ve manevi bir tesiri olduğuna inanılan ayetler arasında yer aldığını belirtmek önemlidir. Dinî bilgileri daha detaylı öğrenmek için dini otoritelerle veya din bilginleriyle de görüşmek faydalı olabilir.

41 Yasin Suresinin Faziletleri

Yasin Suresi, Kuran’ın önemli surelerinden biridir ve İslam toplumunda büyük bir değere sahiptir. Yasin Suresi’nin faziletleri konusunda pek çok hadis ve rivayet bulunmaktadır. Bazı rivayetlerde Yasin Suresi’nin birçok fazileti olduğu belirtilmiştir:

Özel Bir Kalbi Temizlik ve Rahatlık Getirmesi

Yasin Suresi’nin okunmasıyla kalplerin temizlendiği, rahatladığı ve huzur bulduğu belirtilir. Bu nedenle özellikle sıkıntılı anlarda okunması tavsiye edilir.

Dua ve İsteklerin Kabulü İçin Şefaatçi Olma

Yasin Suresi’nin okunmasının, duaların kabul olmasına vesile olduğuna inanılır. Özellikle geçmişlerin günahları için okunarak, onların affedilmesine vesile olabileceği söylenir.

Ölüm Anında ve Ölü İçin Okunması

Yasin Suresi’nin ölüm anında veya ölü için okunmasının manevi huzur sağladığına, ölen kişinin ruhunu rahatlattığına ve ölüm anındaki kişiye kolaylık sunduğuna inanılır.

Rızık ve Bereketin Artması İçin Okunması

Yasin Suresi’nin okunmasıyla rızık ve bereketin artacağına dair inanışlar bulunmaktadır.

Bu gibi faziletler ve özellikler çeşitli İslamî kaynaklarda yer almaktadır. Ancak, herkesin inancı ve uygulamaları farklı olabilir. Önemli olan Yasin Suresi’nin manevi anlamı ve içeriğiyle bağlantılı olarak okunması ve anlaşılmasıdır. Dinî konularda daha fazla bilgi almak için din bilginleriyle veya dini otoritelerle görüşmek önemli olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.