Yunus Suresi Kaç Ayet – Yunus Suresi Ne Zaman Nerede İnmiştir?

Yunus Suresi Kaç Ayet – Yunus Suresi Ne Zaman Nerede İnmiştir?

Yunus Suresi Hakkında Kısa Bilgi

Yunus Suresi, kuranın onuncu suresidir. Kuranın iniş sırasına göre ise elli birinci suresi konumundadır. Sure adını, Saffat suresi gibi yüz otuz dokuzun ila yüz kırk sekizinci ayetleri arasında anlatılan, Yunus peygamberin kıssalarından dolayı, “Yunus” ismini almıştır. Hem Yunus peygamberden hem de kavminden bahsettiği için bu isimle anılır. Mukataa harfleri ile başlayan sureler arasında yer alır. Hacim ve uzunluk cihetiyle orta ayar surelerden biridir.

Yunus Suresi Ne Zaman İnmiştir?

Yunus Suresi, Mekke dönemi inen bir suredir. Hazreti Muhammed’in (sav) Mekke dönemi sonlarında nazil olmuştur. Nazil oluşu, Mekkeli müşriklerin baskı ve zulümlerinin fazlasıyla arttığı bir döneme denk gelir. Surenin inmeye başladığı zaman dilimi, Peygamberimizin son ikazları yaptığı döneme rastlar.

Yunus Suresi Nerede İndirilmiştir?

Yunus Suresinin bazı ayetlerinin de Medine şehrinde indiği görüşü gibi surenin Medine şehrinde indiğine dair rivayetler pek kabul görmemiştir. Zira sure bütünüyle peygamberliğin Mekke zamanında inmiş bir suredir. Sure adını yüz dokuzuncu ayetinde geçen Yunus peygamberin isminden alır.

Yunus Suresi Kaç Ayetten oluşur?

Yunus Suresi, yüz dokuz ayetten meydana gelmiştir. Başından sonuna sure ayetleri, Hz. Muhammed’in (sav) gerçekten peygamber olduğuna inanmayı ve atılan çeşitli iftiraları örneklerle işlemektedir. Peygamber efendimize Zebur yerine verildiği düşünülen on bir sureden bir tanesidir. Sure ayetleri bir bütün olarak dört bölümde değerlendirilir.

YAZAR BİLGİSİ
Ayşe Vural
Merhabalar, Ben Ayşe sitenize kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Köşe yazılarımla kişisel düşüncelerimi paylaşacağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.