Kur’an’da Yoksul Doyurmak ile İlgili Ayet ve Hadisler

11.12.2023
657
Kur’an’da Yoksul Doyurmak ile İlgili Ayet ve Hadisler

Zor durumda olanlara yemek dahi bulamayanlara yardım etmek dinimizin bir gereğidir. Dinimiz yüksek ehliyette bulunan ve maddi durumu iyi olan kişilerin Allah yolunda hayır için harcamalar yapması gerektiğini savunan bir iç yapıya sahiptir.

Allah Kur’an’ın pek çok yerinde sürekli olarak insanların malları ile ya da canlıları ile Allah için cihatta bulunması gerektiğini vurgulamaktadır.

Kur’an’da Yoksul Doyurmak

Günümüzde de maddi durumu iyi olan kişilerin, maddi durumu iyi olmayan yoksul konumda olan, düşkün durumda bulunan kişilere yardım etmeleri gerektiğinin, Allah’a yönelmenin mümin olmanın Allah’ı sevmenin işareti olarak kabul edilmiştir.

Etrafımızdaki olup biten hiçbir şeyle ilgili olmadan bir hayat sürmek mümince yaşayan bir kişinin içinde bulunacağı bir sistem değildir. Tamamı ile Allah’ın emirleri üzerine kurulu bir yaşantıda yaşayan kişinin komşusu, sokağında bulunan kişi ya da duyduğu herhangi bir yoksulun yardımına koşması, hal hatırını sorması ve ona ikramlarda bulunması gerekir.

Yapmış olduğumuz ibadetlerin Allah katında değer kazanabilmesi, dualarımızın kabul olabilmesi için de bizler yoksul olan kişileri doyurarak, onların da dualarını almalı ve Allah katındaki ecrimizi daha da büyütmeliyiz.

Yoksullara yardım etmek ile ilgili hadisler

Dinimizde yardımlaşma ve yoksullara yardım etme konusunda pek çok hadis bulunmaktadır. İşte bunlardan bazıları:

“Allah yolunda bir müminin mülkünden sadaka vermesi, sabah güneşi gibi doğmak üzere olan her birinizin oruçlu olarak cennete girmesi gibidir.” (Tirmizi)

“Sizin en hayırlınız, insanlara faydalı olandır.” (Hadis-i Şerif)

“Yoksullara sadaka veriniz, çünkü Allah, yedi kat göklerin ve yedi kat yerin Rabbi’dir. Cimrilik etmeyin, çünkü cimrilik, cimriyi, ancak kötülük ve şer tutar.” (Tirmizi)

“Birinizin, eline bir hurma dalı alıp onu kardeşine satması ve elde edeceği parayla ailesine yiyecek alması, kendisi için cehennem ateşinden daha hayırlıdır.” (Müslim)

“Sadaka vermek fakiri zengin etmez, fakat Allah katında makamını yükseltir.” (Tirmizi)

“Yoksulların hakkını veriniz. Çünkü onların hakkı Allah katında en büyük haklardandır.” (İbn Mâce)

Bu vermiş olduğumuz hadisler dinimizin yoksullara yardım etmeyi teşvik ettiğini ve bu davranışın önemini vurgulamaktadır. Müslümanlar için yardımlaşma, sadaka verme ve ihtiyaç sahiplerine destek olma büyük bir öneme sahiptir.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.