Kur’an’da Yoksul Doyurmak

30.06.2020
485
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.

Kur’an’da Yoksul Doyurmak

Zor durumda olanlara yemek dahi bulamayanlara yardım etmek dinimizin bir gereğidir. Dinimiz yüksek ehliyette bulunan ve maddi durumu iyi olan kişilerin Allah yolunda hayır için harcamalar yapması gerektiğini savunan bir iç yapıya sahiptir. Allah Kur’an’ın pek çok yerinde sürekli olarak insanların malları ile ya da canlıları ile Allah için cihatta bulunması gerektiğini vurgulamaktadır.

Kuranda Yoksul Doyurmak

Kuranda Yoksul Doyurmak

Günümüzde de maddi durumu iyi olan kişilerin, maddi durumu iyi olmayan yoksul konumda olan, düşkün durumda bulunan kişilere yardım etmeleri gerektiğinin, Allah’a yönelmenin mümin olmanın Allah’ı sevmenin işareti olarak kabul edilmiştir. Etrafımızdaki olup biten hiçbir şeyle ilgili olmadan bir hayat sürmek mümince yaşayan bir kişinin içinde bulunacağı bir sistem değildir. Tamamı ile Allah’ın emirleri üzerine kurulu bir yaşantıda yaşayan kişinin komşusu, sokağında bulunan kişi ya da duyduğu herhangi bir yoksulun yardımına koşması, hal hatırını sorması ve ona ikramlarda bulunması gerekir.

 

Yapmış olduğumuz ibadetlerin Allah katında değer kazanabilmesi, dualarımızın kabul olabilmesi için de bizler yoksul olan kişileri doyurarak, onların da dualarını almalı ve Allah katındaki ecrimizi daha da büyütmeliyiz.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.