Kar ve Yağmur Yağarken Okunacak Dualar

13.08.2021
7.785
Kar ve Yağmur Yağarken Okunacak Dualar

Kar ve Yağmur Yağarken Okunacak Dualar

İmtihan için gelmiş olduğumuz bu dünya her anı ile size sevap kapılarını açıyor. Doğru yerde doğru zamanda yapılan dualar ise çok daha faziletli ve çok daha etkilidir. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Müslüman için önemli olan hususları şu şekilde buyurdu: “ Müslüman bir birey için üç vakit vardır. O vakitlerde dua ederse, sıla-i rahmi kıran ve günah olan bir şey talep etmedikçe, kendisine kesinlikle icabet edilir.” İşte önemli olan bu vakitler ise şunlardır: “Namazda müezzin ezan okurken, ezanın bitmesine dek, savaşta iki taraf karşısında Yüce Mevlam aralarında hükmedinceye kadar, ve yağmur yağdığı zaman duruncaya dek.” Kar ve yağmur yağarken okunacak dualar hem çok faziletli hem de çokça sevaptır. Bu sevaptan mahrum olmama adına her yağmur ya da kar yağdığında Allah’a yönelmek gerekir.

Kar ve Yağmur Yağarken Yapılan Dua

Kar ve yağmur yağarken okunacak dualar son derece sevaptır. Bulunduğunuz yerde kar veya yağmur yağarken kendi duyacağınız kadar bir ses ile 4 kez “Ya Rabbi” diye seslenin. Gökyüzünde rahmet kapıları açılır. Rahmet kapıları açıldıktan sonra bolca dua edin. Kendi duyacağınız kadar bir ses ile 3 kez “Erhamerrahimin” diye seslenin. İşte o anda rahmet kapıları açılır. Rahmet kapılarının açılması ile birlikte dualarınızı ediniz.

Yağmurun başlaması ile birlikte, tekvir suresini okuyan kimse, Allahtan ne murat etmiş ise iznillah o dua kabul edilir. Bunun dışında ek olarak bir kimse de veya bir yerde büyü olduğu düşülüyor ise de tekvir suresinin tamamı okunmalıdır. Cenabı Hakk saklı olan büyünün ya da sihrin yerini gösteriverir. Kendisine büyü yapılan kişinin bu süreyi tamamen okuması durumunda da büyünün tüm tesiri ortadan kalkar.

Yağmur Duası

Yağmur yağarken kişinin bir yere oturup 7 kez Tekasür suresini okuması ona yüksek derece de manevi fayda sunacaktır. Yağmur yağarken okunacak olan Kevser suresini 100 kez okumak çok büyük fayda sağlayacaktır. Hem fazileti yüksek hem de son derece önemli olan bir başka hususta Hz. Yunusun balık karnında iken okuduğu duadır. Bu duanın yağmur yağdığı vakitlerde okunması tavsiye edilmiştir. Bu duanın okunuşu ise: “ La İlahe İlla Ente Sübhaneke İnni Küntü Mine’z-zalimin. Şeklindedir. Bu duanın anlamı ise: Allah’ım senden başka ilah yoktur. Seni eksik sıfatlardan tenzih ederim. Hakikaten ben zalimlerden oldum. Şeklindedir. Son derece etkili olan bu dua Allah tarafından kabul edilen önemli dualardandır.

Yağmur Duasının Fazileti

Her duanın dönemi ve okunması gereken zamanı vardır. Tıpkı Cuma namazı vakti okunan dualar gibi. Yağmur yağdığı zamanda okunan dualar bulunmaktadır. Bu duaların doğru ve etkili şekilde yapılması durumunda Allah (C.C.) kabul edeceğini bildirmiştir. Kar ve yağmur yağarken okunacak dualar kişinin birçok günahtan arınmasına vesile olacaktır. Kar ve yağmur Allah (C.C.) tarafından yer yüzüne indirilen rahmettir. Bu rahmetten yararlanmak ve günahlardan arınarak Salih bir kul olmak mümkündür. İnsanoğlu bir şekilde günaha bulaşsa da bu günahları sevaba çevirmek ve Cennet ehlinden biri olmaya hak kazanmak mümkündür. Yeter ki insan doğru yolu bulsun ve bu yoldan ayrılmasın. Hikmet ve irfan sahibi olan Allah’a yönelmek sizi mutlak huzura götürecektir.

İbadetlerin en güzeli olan namaz tüm Müslümanlara farz kılınmıştır. Namazın dost doğru kılınması gerektiğini bildiren Yüce Yaradan bu hususta bizlere öğütler veriyor. Doğru yola erişme noktasında dinin temel direği olan namaza özen göstermek gerekir. Namazı dost doğru kılanların varacakları yer cennettir. Namazla birlikte hayırlı işlerde bulunmak ve bolca dua etmekte yine Müslümanın en önemli vazifesidir. Yağmur yağarken de edeceğiniz dualar sizin ruhunuzu temizlerken kurtulamam dediğiniz günahlardan da sizi kurtaracaktır. Tek gerçek Allah’a iman etmek ve her ne olursa olsun yalnızca ondan yardım dilemek gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.