Şimşek Gibi Süratle Gerçekleşecek Hacet Duası

05.08.2022
7.763
Şimşek Gibi Süratle Gerçekleşecek Hacet Duası

Şimşek Gibi Süratle Gerçekleşecek Hacet Duası

Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de hacet duası olarak okunan pek çok farklı dua mevcut olmakla birlikte, isteklerin kabul olması, Allah’ın hayırlısıyla arzularımızı yerine getirmesi için sıklıkla okunan pek hayırlı bir dua vardır. Üstelik oldukça da kısa olan bu Şimşek Gibi Süratle Gerçekleşecek Hacet Duasını, ezberlemek de gayet kolay olacağından, her namazdan sonra bile, hiç olmazsa namazımızın kabul olması, ibadetlerimizin kabul olması için bile okuyabiliriz.

Dilek Duası Arapça Okunuşu:

Arapçası; Lâ ilâhe illallahül-halimül-kerimü. Sübhânellahi Rabbil-‘arşil-‘azîm. El-Hamdü lillahi Rabbil-‘âlemîn. Es’elüke mûcibâti rahmetike. Ve’azâime mağfiretike. Vel-ganîmete min külli birrin. Ves-selâmete min külli ismin. Lâ teda’lî zenben illâ gafertehü. Ve lâ hemmen illâ ferrectehü. Ve lâ hâceten hiye leke ridan illâ kadaytehâ yâ erhamer-Râhimîn.” şeklinde olan dilek duasını okumadan önce besmele çekmeniz şart değildir ama dilediğiniz her yerde her zaman çekebilirsiniz.

Dilek Hacet Duası Türkçe Anlamı

Türkçe meali ise şu şekilde  “Halim ve Kerim olan Allah”tan başka hiçbir ilah yoktur. Büyük Arş”ın Rabbi Allah, noksanlıklardan münezzehtir. Hamd, alemlerin Rabbi olan Allah”a mahsustur. Senden rahmetinin gereği olan şeyleri istiyorum. Yine mağfiretinin çeşitlerini, her iyilikten elde edinmeyi ve her günahtan selameti de senden isterim. Bağışlamadığın bir günah ve gidermediğin bir üzüntü bende bırakma. Rızana uygun olan benim dilek ve hacetimi de yerine getir, ey merhamet edenlerin en merhametlisi.”
olan dilek duasının anlamından çıkarılabileceği üzere, rabbın büyüklüğünden ve kudretinden, her dileği, isteği bir anda yerine getirebileceğinden dem vururken, Allah cc’den duaların kabulünü dilemektedir.

Hacetlerin Yerine Gelmesi İçin Dilek Duası Dışında Neler Yapılabilir?

İsteklerin kabul olması, duaların yerini bulması için, dilek duasını okumak dışında bir de hacet zikiri ve hacet namazı denilen iki farklı ibadet şekli daha vardır.

Hacet Namazı Duası

Namaza durmadan önce klasik namaz abdesti aldıktan sonra, 2 rekat hacet namazı kıldıktan sonra aşağıdaki Türkçesini ve Arapça okunuşunu vereceğimiz dilek duasını okuyabilirsiniz;

Arapça Okunuşu: Allâhümme innî es’elüke ve teveccehü ileyke nebiyyike Muhammedin-nebiyyir-rahmeti, Yâ Muhammedü innî eteveccehü bike ilee Rabbî fî hâcetî heezihî litugdâ lî Allahümme feşebbiğhu fî.

Türkçe Meali: “Allah’ım, yalnızca senden istiyor ve rahmet peygamberi elçin Hz. Muhammed’i vesîle ederek Rabbime yöneliyorum. Allah’ım, O’nu hakkımda şefaatçi eyle.”

Namazınızı normal farz namazlarınıza ek olarak, tamamen dualarınızın kabul olması için ayriyetten kılmalısınız.

Hacet Zikiri çekmek de hacet duası okumak kadar etkili olabilir ancak dilek duasını bir kez okumak yeterliyken zikirin pek çok kez çekilmesi ile Allahu Tealanın izniyle dilek ve istekleriniz, tüm dualarınız kabul olacaktır.

Peygamber Efendimizin Tavsiye Ettiği Hacet Duası

Kısa bir sürenizi ayırıp bu duayı mutlaka dinleyin. Günlük okuyabileceğiniz Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) her türlü ihtiyaç için okumamızı tavsiye ettiği bir duadır.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.