Regaip Kandilinde Okunacak Dualar

03.02.2022
1.115
Regaip Kandilinde Okunacak Dualar

Regaip Kandilinde Okunacak Dualar

Mübarek günlerin başlaması ile birlikte insanlar için günahlardan arınma noktasında adeta bir fırsat sunuluyor. Elbette günahın tövbesi için zaman ve mekan beklemek doğru değildir. Fakat mübarek günlerde yapılan ibadetlerin fazileti de sevabı da oldukça fazladır. Bu mübarek ve son derece önemli olan gecelerden bir tanesi olan Regaip kandili üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk Cuma gecesidir. Bu gecede yapılacak dualar, ibadetler ve zikirler insanı günahlarından arındıracaktır. Tabi ki içtenlikle yapılması ve Allah’a sunulması çok büyük öneme sahiptir. Günahlardan arınmak adına Regaip kandilinde okunacak dualar bilinmelidir. Bu dualar okunarak yapılan ibadetlerin fazileti de oldukça yüksek olacaktır. Bu mübarek günde tutulan oruçlar, kılınan namazlar ve verilen sadakalara sayısız sevap verilir. Regaip kandili duası edip bu güzel gece de tövbe etmek sizi kurtuluşa götürecektir.

Regaip Kandili Duaları

Önemli günlerde ve gecelerde bolca dua etmek kişinin gönül ferahlığına ermesini sağlayacak manevi duygular üst seviyeye çıkar. Öyle ki yapılan dualar içtenlikle ve son derece samimi şekilde yapıldığında ruhsal olarak da bir rahatlama olacaktır. Regaip kandilinde yapılacak olan yakarışlar ve okunan dualar hidayete ermenize de katkı sağlayacaktır. Regaip kandilinde okunacak dualar şu şekilde belirtmek mümkün.

 • “Bismillahirrahmanirrahim. Allahümme barik lena fi Recebe ve Şaban ve belligna ramazan. Vahtim lena bil-iman ve yessir lena bil kuran.” Duasıdır. Bu duanın anlamı da Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Allah’ım bizlere recep ayını ve Şaban ayını mübarek kıl. Bizi Ramazan’a kavuştur. Ömrümüzü imal ile bitirmeyi nasip eyle. Kuran’ı bize kolaylaştır.” Demektir.
 • “Sübhanallahil ehadis samed.” Bu duanın anlamı da “Tek olan ve herkesin ona muhtaç olduğu Rabbim. Seni tüm noksan sıfatlardan tenzih ederim.” Demektir.
 • “Sübhanallahil gafurir rahim. Anlamı ise Ey merhameti bol olan ve affedici olan Allah’ım. Seni tüm noksan sıfalardan tenzih ederim. Demektir.
 • “Sübhanallahil hayyil kayyum.” Bu duanın anlamı da Ezeli ve Edebi hayat sahibi Allahım, Yarattıkların her işinde hakim ve kaim olan Allah’ım Seni tüm noksan sıfatlardan tenzih ederim.” Demektir.

Bu fazileti yüksek olan gecede bolca namaz kılmak, dua etmek ve Kuran-ı Kerim okumak kişinin günahlarından arınmasına yardımcı olacaktır. Günahlardan arınarak çok daha güzel günlere erişmek de bu güzel günleri değerlendirerek mümkün kılınacaktır.

Regaip Kandilinde Yapılacak İbadetler

3 ayların başlangıcı olan Recep ayı beraberinde mübarek günlerin başlangıcını da müjdeliyor. Bu aylarda çok sayıda önemli gün bulunurken bu günlerde yapılacak olan ibadetler de çok önemlidir. Regaip kandilinde yapılacak ibadetler ile alakalı yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Oruç Tutmak

Regaip kandilinin gecesi Perşembeyi Cumaya bağlayan gece kabul edilmekte olup, gündüzünden oruç ile ibadete başlamak oldukça faziletlidir. Hem Perşembe hem de Cuma günü oruç tutmak da sevabını o derece arttıracaktır.

Kaza ve Nafile Namazı Kılmak

Namaz dinin en önemli ibadetlerinden bir tanesi olup, günde 5 vakit farz kılınmıştır. Namazın bu denli önemli olduğu düşünüldüğünde mübarek gecelerde bolca namaz kılmak sevapları katlayacaktır. Namaz borcu olanların Regaip kandili gecesi kaza namazı kılması tavsiye edilmiştir. Gündüzünde oruç tuttuktan sonra iftarı yapılarak akşam namazı edasından sonra 12 rekat nafile namazı kılınması daha uygun görülmüştür. Her rekatta Fatiha suresi okunduktan sonra arkasından 3 kez Kadir suresi ile 12 kez de İhlas suresi okunmalıdır. Bir diğer okunma şekli de 1 defa Kadir suresi 3 defa da İhlas suresi şeklinde okunabilir.

Tövbe Etmek

İnsanoğlu şaşar beşerdir ve her zaman hata yapabilir. Elbette yapılan hataların sonucunda hanesine günah yazılmaktadır. Günahlardan kurtulmak ve cenneti hak edebilmek için de bolca dua etmek ve tövbe istiğfarda bulunmak gerekir. Önemli gecelerde yapılan dualar sonrası tövbe istiğfar daha faziletli olacaktır.

Dua Etmek

Dua etmek her Müslümanın en öncelikli görevlerinden bir tanesidir. Dua ederek günahlardan kurtulmak ve kurtuluşa ermek mümkündür. Yapılan ibadetlerin güzel dualarla sonuca erdirilmesi de son derece önemlidir. Regaip kandilinde okunacak dualar en güzel şekilde eda edilmelidir. Nitekim dualara karşılık verecek olan yalnızca Allah’tır.

Salavat Getirmek

Tüm sıkıntılardan kurtulmak ve bolca sevaba erişmek için salavat getirmek bu gibi gecelerde daha önemlidir. Tam bir teslimiyet ile yapılan salavatlar kişinin imanını da güçlendirecektir.

Kuran-ı Kerim Okumak

Bu önemli günde oruç tutulup namazlar eda edildikten sonra Kuran-ı Kerim okumak çok büyük sevaptır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) bu gecede okunacak Kuran-ı Kerim’in her bir harfi için sevap yazdığını bildirmiştir. Önemli gecelerde okunan Kuran-ı Kerim insanın ruhuna da iyi gelecek ve günahlarından arınması daha kolay olacaktır.

Regaip Kandili Namazı

Namazın fazileti ve sevabı kişinin günahlarından arınmasında en önemli etkendir. Mübarek olan bu gecede kılınacak olan teheccüd namazı çok sevaptır. Bir miktar uyuduktan sonra uyanılmalı ve Teheccüd namazı kılınmalıdır. Bu namazı sıklıkla kılmak kişiyi cennete götürecektir. 2 rekattan 12 rekata kadar olan Teheccüd namazında her 2 rekatta bir selam verilmesinin fazileti daha yüksektir.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

 1. Mustafa keser dedi ki:

  Sürekli takip ediyorum siteyi.Çok anlamlı ve faydalı bilgiler öğreniyorum.Eksiklerimi sayenizde tamamlıyorum.Regaip kandilinde ne yapmam gerektiğini de ne okunması gerektiğini açıklamışsınız.Teşekkurler emeğinize saģlık👍👍

 2. Melis Akyazı Göçen dedi ki:

  Sizden Allah razı olsun kandil gecesi yazınızı okuyarak ibadetlerimi yaptım . Allahım cümlemizi nice kandillere eristirsin insallh.

 3. Beyza dedi ki:

  Bu siteyi çok seviyorum çok anlamlı ve yararlı bilgiler ediniyorum sayenizde. Çok teşekkür ederim Allah hepinizden razı olsun inşallah 🤍

 4. Songül dedi ki:

  Sürekli bu sitedeyim çok faydalı bilgiler var Regaip kandilinde napicami hemen burdan bakıyorum tavsiye ederim arkadaşlar mutlaka