İşrak Namazı İle Duha Namazı Aynı Mı? Arasındaki Fark?

İşrak Namazı İle Duha Namazı Aynı Mı? Arasındaki Fark?

Namaz müslümanların en temel görevlerindendir.  İşrak namazı ile Duha namazı aynı mı, arasındaki fark herkes tarafından merak edilen sorular arasında yer alır. Konu namaz olunca titiz davranmak, namazlar arasındaki farkları kavramak çok önemlidir.  İşrak veya duha ikisi de kuşluk namazı olarak kabul edilebilir. Namaz isminin farklılığı tamamen dini bilgilere göre değişir. Kimi insan kuşluk vaktinde kıldığı nafile namazları duha veya işrak olarak tanımlar.

İşrak Namazı İle Duha Namazı Aynı Mı?

Duha veya işrak namazı olarak kılınan namazlar güneşin doğuşundan elli dakika sonra kılınması önerilmektedir. Kuşluk vakti olan duha ve işrak namazları aynıdır. Arada belirgin bir fark bulunmamaktadır.  İlk kuşluk vaktinde kılınacak namazlarda güneş doğar doğmaz değil doğduktan en az kırk dakika bekledikten sonra kılınması kıymetlidir. Çünkü hiçbir namaz kerahat vaktine gelmemelidir. Çünkü İslam dinine uygun olmamaktadır.

İşrak ya da duha namazı öğle namazına son on dakika kala kılınabilmektedir. İşrak namazları nafile namazlardır. Kişinin namaz vakitlerinde veya namaz vakitlerine uygun olarak kıldığı namazlar nafiledir.  Duha namazlarında kişi iki rekât namaz kılabileceği gibi on rekâtta kılmasından sakınca bulunmamaktadır.

İşrak Namazı ile Duha Namazı Arasındaki Fark

İşrak namazı ile duha namazı arasındaki fark hiçbir fark bulunmaz. Bu namaz sadece ilk kuşluk vaktinde kılınmaktadır. Güneş doğuşundan kırk beş dakika sonra namaz abdesti aldıktan sonra kılınması uygun bulunmuştur. Bununla birlikte işrak namazları öğle namazından 10 dakika önce kılınabilmektedir. Kişinin isteğine bağlı olarak on rekâta kadar kılınabilir. Namaz müslümanlar için olmazsa olmaz bir şarttır.  Bu namazların farklı isimlerde anılmasının tek nedeni küçük dini farklılıklarda olabilmektedir.

Nafile namazları kişileri Allaha yaklaştıran, kişinin ahiretine fayda sağlayacak olan namazlardır. İşrak ya da diğer adı ile Duha namazı nafile namazı kılmak için uygundur. Gün başladıktan hemen sonra namaz vazifemizi yerine getirmek için vakitlicene namazlarımı kılmak, varsa kazalarımızı ve nafile olarak namaz kılmak çok huzur vericidir. Özellikle kuşluk vaktine namaz kılmak peygamber efendimi tarafından da tavsiye edilmiştir.

  • İlk kuşluk vakti namazları işrak ve duha olarak bilinmektedir.
  • Güneşin doğduktan sonra kırk veya elli dakika sonra kılınması hoşnuttur.
  • Bolca işrak namazı kılınmasında dinen bir sakınca olmamaktadır. Bu aksine kişini dine ve Allaha yaklaştırarak hayatını olumlu yönde değiştirir.
  • İşrak namazı iki ila on rekât arasında kılınabilmektedir.

İşrak ve Duha Namazı Aynı mı Fetva Meclisi

İşrak ve duha namazı aynı mı fetva meclisi sürekli sorgulanmaktadır. Özellikle namazların yanlış kılınmaması açısından bilgilenmek oldukça sağlıklıdır.  Bir müslümanın namaza başlaması, kılması ve devamlılığı çok kıymetlidir.  Kuşluk vaktinden kılınan namazlar işrak veya duha namazı olarak fetva meclisinde dile getirilmiştir. İsim farklılıkları mezhep farklılıklarından dolayı da oluşabilmektedir. Ancak bu iki namazda kuşluk namazıdır.

Kuşluk namazları güneş doğduktan hemen sonra kılınmaz. Kişi gün ağarmasından 40 dakika sonra namaz abdesti alıp namaza durabilir.  Nafile namazları kuşluk vakti için uygundur. Peygamberimizde kuşluk vaktinde namaz kılmanın önemini vurgulamıştır. Efendimiz (sav) kuşluk vaktinde acizlik göstermeden namaza durulmasını buyurmuştur. Böylelikle ahiret zamanı ümmetini kılınan namazlarla koruyacaktır.

Mutlaka okumalısınız Sabah Namazına Uyanmak İçin Dua

Duha ya da işrak namazı en az iki en fazla on rekât kılınabilmektedir. Kişinin kendi kararı olarak kılacağı nafile namazlar kişinin yaşamını daha huzurlu ve bereketli kılacaktır.  Duha, işrak aynı namazlardır. Kuşluk zamanında kılınmalıdır.  Özellikle nafile namazları için çok uygun bir zaman dilimidir. Vaktini ibadetle değerlendirmek isteyenler güneş doğuşundan 40 dakika sonra duha namazlarına kılmaya başlayabilir. Allah kabul etsin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.