Ramazanda Okunacak Dualar ve Tespihler

16.03.2024
1.273
Ramazanda Okunacak Dualar ve Tespihler

Tüm Müslümanların büyük bir heyecan ile beklemiş olduğu Ramazan ayı tüm güzellikleri ile geldi. 11 ayın sultanı olan ve son derece önemli bir döneme denk gelen ramazanda Müslümanların çekecekleri zikirler ve de tespihler en fazla araştırılan konulardan bir tanesi oldu. Ramazanda okunacak dualar ve tespihler daha fazla sevap kazanma noktasında sizin rehberiniz olacaktır.

Ramazanda Okunacak Dualar ve Tespihler

Diğer zamanlara göre Ramazan ayında tespihlerin farklı bir mahiyeti söz konusudur. Ramazan ayında çekilecek olan tespih sayısı da son derece önemli konulardandır. Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Ramazan ayında kim tehlil veya tespih çeker ve bolca da tekbir getirirse gece gündüz perdesi ile ötürülünceye dek sevabı yazmak üzere o kişiye 70 bin meleğin karşıladığını dile getirmiştir. Böylesine önemli bir mesajın Müslümanlara iletiliyor olması da tespihin ne denli önemli olduğunu göstermektedir.

Ramazan Ayında Okunacak Dualar

Yılın en önemli ve en mübarek ayı olan Ramazan, ibadetlerin en güzelini yerine getirme noktasında doğru etkiyi sunuyor. Bu hususta Müslümanların ramazan ayında okunacak dualar konusunda bilgili olmaları da çok önemlidir. Nitekim daha fazla sevaba erişebilmek adına birçok dua Kur’an da bulunuyor.

Âl-i Imran Suresi 8. Ayette “Allahım bizi doğru yola ilettik sonra kalplerimizi eğriltme. Bize tarafından rahmet bağışla. Şüphesiz sen bağışlaması bol olansın.” Duası edilmedir. Her duanın kendine özgü etkileri bulunmaktadır. Yine Isrâ Suresi 24. Ayette “ Allahım, küçüğümde annem ve babam beni nasıl yetiştirmiş ise, şimdi de sen onlara rahmet et.” Duası edilmelidir.

Ramazan Duası

Ramazanda okunacak dualar ve tespihler sizi doğru yola yiterken huzuru da elde etmeniz mümkündür. Her duanın size daha fazla sevap kazandıracağı bu ayda günlerinizi en iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Hayatın ne kadar kısa olduğunu unutmamalı ve belki de son ramazan ayınızmış gibi hareket etmelisiniz.

Bu hususta size oldukça etkili ve bir o kadar da sevap kazandıracak Ramazan duası yardımcınız olacaktır. Oruca başlarken Ramazan ayının yarınki orucunu tutmaya niyetlendim diye başlanmalı ve Orucu açarken yani iftar ederken de Ey Allah’ım senin için oruç tuttum iman ettim ve senin rızanla orucumu açtım. Şeklinde dua edilmesi daha hikmetlidir.

Ramazanda Her Güne Bir Dua

Her günü ayrı bir güzel ve her günü ayrı bir faziletli olan Ramazan, size en güzeli sunuyor. Bu güzelliklerle dolu ayda her gün başka bir sevap kapısı açıyor. Bunun için de Ramazanda her güne bir dua ile ramazanın en güzel şekilde geçirebilirsiniz. Yapacağınız ibadetlerin diğer aylara göre daha faziletli ve çok daha fazla sevap içermektedir. Buda ramazan ayının ne kadar önemli ve bir o kadar da özel olduğunu gösteriyor.

Ramazan Ayında Çekilecek Tespih Duaları

Her günün kendine özgü artıları bulunurken haftalık olarak belirlenen günlerde tespihler çekmek daha etkili olacaktır. Ramazan ayında çekilecek tespih duaları ile alakalı sizlere gün gün liste hazırladık.

  • Pazartesi günleri gün boyunda her ibadet sonunda mutlaka “La havle vela kuvvete illa billa hüvel alihül azim” diye dua edilmelidir.
  • Salı günleri 100 defa “Cezallahü anna Muhammeden sallallahü Teala Aleyhi ve sellem ma hüve ehlül” diye dua edilmesi gerekir.
  • Çarşamba günleri edilmesi gereken dua ise “Estağfirullahel Aziyme ve etübü leyh” duasıdır. Bu tespihin 100 defa çekilmesi gerekir.
  • Perşembe gününe gelindiği ise edilmesi gereken dua Sübhanallahi vebihamdihi Sübhanellahil Aziym” tespihidir. 1000 defa çekilmesi daha doğru olurken sevabı da bir o kadar fazladır.
  • Cuma günü ise Allah tespihi çekilerek 1000 defa zikredilmesi gerekir.
  • Cumartesi günü 1000 defa “La ilahe illallah” tevhidi çekilmesi gerekir.
  • Pazar günü “Ya Hayyu Ya Kayyum” tespihi çekilerek Allah’ın ismi zikredilerek dua edilmelidir.
YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.