Dini Sohbetlerde Kullanılan Hitap Şekilleri

Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.

Canlıların iletişim için kullandıkları çeşitli argümanlar vardır. Bitkiler, hayvanlar ve insanlarda kendine has yöntemleriyle iletişim sağlarlar. İnsan ise konuşan bir varlıktır. Duyguları, hisleri olan ve bunlarla etkilenen çevresini de etkileyen bir canlıdır. Tüm bunları aktarabildiği organı ise dildir. Dil, insana karakteristik özellik katan vasıtadır. Her insan konuşma becerisine sahip olsa da etkin konuşma kabiliyetine sahip değildir. Dolayısıyla hayatta başarılı olabilmenin yollarından biride etkili konuşabilme sanatıdır. Dil, edebi olarak hitabette kullanılan en güçlü vasıtadır. Eğitim-öğretim ve dini tasavvuf kulvarında etkin role sahiptir. Kutsiyet ifade eden din, kendi başına hitap sanatıdır. İnsanları etkileyebilme en doğruyu en güzeli aktarabilme olgusudur. Böyle bir öneme sahip olan din, hatiplerinin de güçlü olmasını etkin kılmıştır.

Güzel Dini Kelimeler

Dini sohbetlerde insanları etkileyebilmek için samimiyet önem arz eder. Karşısındakini kimi zaman düşündüren, sorgulayan duygusal bir ortama sokan konuşmalar sohbetlerin kalitesini artırır. Burada esas olan dinleyiciye dini konuları adeta yaşatarak işlemektir. Dini kuralların kişi üzerindeki sorumluluğu, onu hatibe odaklayan bir unsurdur. Bazen sohbet tavsiye edici bazen ihtar edici konuşmalarıyla karşısındaki kitleyi dinleme hissiyatını artırır.

Topluma Hitap Şekli

Her kesimin ikna olma halleri vardır. Kimin ne istediği kime ne verileceği bu aşamada hatip için kayda değer öneme sahiptir. Bir ortamda hitap edilen kesimin seviyesi, yaş ortalaması ve içinde bulunduğu manevi atmosfer de konuşma iradesini etkileyen unsurlardır. Ses tonlaması, uyarı, ikaz, sertlik ve yumuşaklık da buna bağlıdır. Mesela öğrenci durumundaki kitleye yapılan dini sohbetler daha öğretici ve eğitici iken yetişkin kesime yapılan dini sohbet irdeleyici, uyarıcı tonlaması yüksek kalibrede olabiliyor.

Toplumların ihtiyacı olan bilgileri nakletmede bu aşamada hatibin en büyük kozu oluyor. Bilgi ile kendini donatan kişi istenilen doğrulukta ilmi nakleder ve muhatabına yararlı hale gelir. Samimiyetiyle de karşısındakilerin gönüllerinde yer alır. Kabiliyetin vermiş olduğu güvenle de rahat bir dini sohbet edebilme imkanına sahip olacaktır. İnsanların önem verdiği mevzulardan biride kendilerini ikna edebilecek hatiplerin karşılarına çıkmasını beklemeleridir. Buda hatibin yapabildiği en anlamlı şeydir. Dolayısıyla konuşmak evrensel bir eylemdir. İletişim ve etkileşimin temel yapı taşlarından biridir.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.