Oruçluyken Okunacak Büyük Hacet Duası

16.03.2024
2.588
Oruçluyken Okunacak Büyük Hacet Duası

Tüm Müslüman aleminin büyük heyecan ile beklediği Ramazan ayının bereketi, rahmeti, feyzi ve mağfiretinden istifa etmek cennete giden yolda oldukça önemlidir. 11 ayın sultanı Ramazan ayında edilecek dualar, tutulacak oruçlar ve kılınacak namazlar oldukça önemlidir. Manevi olarak son derece güzel ve bir o kadar da anlamlı geçirmek her Müslümanın isteğidir.

Oruçluyken Okunacak Hacet Duası

Her açıdan güzellikler sunan Ramazan ayında okunacak dualarda son derece önemlidir. Özellikle de oruçluyken okunacak hacet duası her açıdan büyük öneme sahip. Duaların ve tövbelerin kabul edildiği vakit olan iftar vakti çok önemli fırsattır. Tabi ki oruç açarken edilecek dualar kabulü yüksek olurken sevabı da bir o kadar fazladır.

İçerisinde 1000 aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini de barındıran Ramazan sevapları katlamanın ve günahlardan arınmanın da tam zamanını sunuyor. Elbette orucun nasıl tutulması gerektiği ve oruçlu iken nelere dikkat edilmesi gerektiği de son derece önemlidir. Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) ramazan ayında orucunu açarken iftar duası ederdi. Ayrıca oruçlu iken zikir çeker, dualar eder ve orucunu açacağı zamanda hacet duası yapardı.

Hacet Duası Nedir? Ne Zaman Hacet Duası Edilir?

Oruçluyken okunacak hacet duası maneviyatın en üst seviyelere çıktığı zamandır. Bu dua iftarda birkaç dakika öncesinde edilmelidir. Öncelikle euzu besleme çekilmeli ve “Allahümme ya vasi’al mağfireh iğfirli ve li valideyye ve li üstaziyye ve lil müminine vel müminat yevme yekulmülhisap” duası okunması gerekir. Hacet duasının anlamı ise “ Ey bağışlaması geniş olan Allah’ım kıyamet günü hesaba çekilirken beni, anne babamı, hocamı, erkek ve kadın tüm müminleri bağışla” demektir. Duanın fazileti ve kabulü noktasında son derece önemli olan bu duruma dikkat etmek sizin için daha iyi olacaktır.

İftar Başlayınca Edilecek Dua

İftar öncesinde hacet duası yapıldıktan sonra ezan beklenmeli ve ezanın okunması ile birlikte de iftar açılmalıdır. İftarı açıktan ve birkaç lokma yedikten sonra da ”Zehebezzama vebtelletil urük ve sebe-tel ecr inşallahü teala” duasının okunması gerekir. Birkaç lokma yedikten sonra okunan bu duanın anlamı ise “Açlık ve susuzluk bitti, inşallah sevabına kavuştuk” demektir.

Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Peygamberimizin Yaptığı İftar Duası

Ramazan ayında iftar vakti edilen dualar ve tövbeler kabul edilmektedir. Rahmet kapılarının sonuna dek açıldığı bu vakitte edilen duaların da kabul edilmesi oldukça yüksektir. Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) orucunu hurma ile açardı. Eğer hurma bulamaz ise su ile orucunu açardı. Peygamber efendimiz orucunu açarken iftar duası ederdi. Bu iftar duası ise “Allah’ım Senin rızân için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açıyorum.” Diyerek duasını ederdi. Orucunu açmadan önce de  “Allahümme leke sumtü ve bike Amentü ve aleyke tevekkeltü ve ala rızgıke eftartü ve savme gadin neveytü.” Diye dua ederdi. Bu duanın anlamı ise “Ey Allah’ım senin rızan için oruç tuttum, sana iman ettim, sana tevekkül ettim, senin verdiğin rızıkla iftar ettim, Ve Yarının orucuna niyet ettim” demektir.

İftar Vakti Oruçlu Müslümanın Duası Kabul Edilir

Babanın duası, mazlumun duası, itaatkar evladın anne ve babasına duası, yolcunun duası, salih kimselerin duası, muhtaç ve çaresiz olanların duası kabul edilir. Ayrıca iftar vakti oruçlu Müslümanın duası ve de Müslümanın mümin kardeşi için yapmış olduğu dua kabul görür. Her anı değerli olan ve günahlardan kurtularak sevapları artırmaya vesile olacak iftar vakti duaları çok önemlidir. Edeceğiniz duaların içten ve samimi olması da sizi kurtuluşa erdirecektir.

Büyük Hacet Duası

Büyük Hacet Duası, dinimizde birçok kili tarafından çeşitli zorluklarla karşılaşıldığında veya istenilen bir şeyin gerçekleşmesi için okunur. Bu dua, Hz. Muhammed’in tavsiyesi üzerine ortaya çıkmıştır. İşte Büyük Hacet Duası’nın Arapça metni ve Türkçe anlamı:

Büyük Hacet Duası (Bismillahirrahmanirrahim ile başlayarak okunur)

اللَّهُمَّ إِنِّي عَبْدُكَ وَابْنُ عَبْدِكَ وَابْنُ أَمَتِكَ نَاصِيَتِي بِيَدِكَ مَاضٍ فِيَّ حُكْمُكَ عَدْلٌ فِيَّ قَضَاؤُكَ أَسْأَلُكَ بِكُلِّ اسْمٍ هُوَ لَكَ سَمَّيْتَ بِهِ نَفْسَكَ أَوْ عَلَّمْتَهُ أَحَدًا مِنْ خَلْقِكَ أَوْ أَنْزَلْتَهُ فِي كِتَابِكَ أَوْ اسْت

Büyük Hacet Duası Türkçe Anlamı

Ey Allah’ım! Senin kulun, senin kulumun oğlu, senin cariyenin oğlu. Açıkça ellerimle yaptığım işler, senden gelen hükmün gereğidir. Adaletin de haktır. Kaderin de haktır. Beni ancak hikmetinle hükmettin. Ve benim için takdirin de yerindedir. Rabbim!

Kullarından birine isim olarak verdiğin veya kendi katında öğrettiğin veya kendi kitabında indirdiğin ya da gaybımda sakladığın, hiç kimseye bilmediğin isimlerden hangisiyle bana dua edersem, beni o isimle kabul et ve beni o isimle mükafatlandır. Rabbim! Kalbimi Kur’an ile yeşert ve Rabbim! Göğsümü Kur’an’ın nuruyla aydınlat. Hüzünlerimi Kur’an’ın ışığıyla def et. Sıkıntılarımı Kur’an’ın mucizesiyle gidersin.

Bu dua, Müslümanlar arasında yaygın olarak okunan ve çeşitli zorluklarla karşılaşıldığında veya dileklerin gerçekleşmesi için Allah’a yönelmek için kullanılan etkili bir duadır.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.