Kurban Keserken Okunacak Dualar

10.07.2021
822
Kurban Keserken Okunacak Dualar

Kurban Keserken Okunacak Dualar

En özel ve en güzel ibadet günlerinden bir tanesi olan Kurban Bayramı her açıdan Müslümanların heyecanla beklediği bayramlardan bir tanesidir. Ekonomik durumu iyi olan aklı başında ve özgür olan Müslümana kurban kesmek farz kılınmıştır. Allah’a yaklaşma ve ibadetlerin en güzelinden bir tanesini yerine getirme noktasında oldukça önemli bir dönemdir. Bu denli önemli ve bir o kadar da özel olan Kurban Bayramında edilecek dualarda son derece önemlidir. Bu özel günde kurban keserken okunacak dualar da bilinmeli ve kurbanı kesecek olan kişi tarafından dua edilmelidir. Faziletini arttırma ve kurbanın kabul olabilmesi hususunda bu nokta oldukça önemlidir.

Kurban Keserken Okunacak Olan Dua

Öncelikle kurbanı kesecek kişinin besmeleyi çekmesi gerekmektedir. Besmele çekildikten sonrada “Allahümme minke ve leke salatî nusukî ve mahyâye ve mematî lillahi Rabbil-Alemine lâ şerike lehu ve bizalike Umirtu ve ene mine`l-müslimîn” diyerek dua edilmelidir. Bu duanın anlamı ise “Ey Rabbim bu senden ve yine sanadır. Namazım, kulluğum, kurbanım, ölümüm ve dirimim eşi benzeri olmayan âlemlerin Rabbi Allah içindir. Ben bununla emrolundum ve teslim olanlardanım” demektir.

Kurban Nasıl Kesilir?

Kurbanı kesecek olan kişi öncelikle bıçağı güzelce bilemeli ve hazırlamalıdır. Sonrasında ise bıçağı hayvanın göremeyeceği bir yere konulmalıdır. Bıçak hazırlandıktan sonra hayvan ayakları ile yüzü kıbleye gelecek şekilde sol tarafına yatırılmalıdır. Sonrasında da hayvanın sağ arka ayağının serbest bırakılma şartı ile diğer ayakları bağlanmalıdır. Kurbanın kesim için hazırlanması ile birlikte de tekbir ve tehlil getirilmelidir.

Sonrasında kurbanı kesecek olan kişi “Bismillahi Allahu Ekber” diyerek kurban edilecek hayvanın boynuna bıçağı vurur. Hızlı şekilde hem nefes hem de yemek boruları ile şah damarı denilen iki damar kesilmelidir. Sonrasında da kurban edilen hayvan soğumaya bırakılmalıdır. Kanının tamamen akması beklendikten sonra da derisi yüzülmeye başlanır. Kurbanı kesecek olan kişinin kurban sahibi olması son derece makbul olurken sevabı da fazladır. Kurbanı kendisi kesemediği hallerde ise Müslüman birinin kesmesi gerekmektedir.

Kurban Kesmek Kimlere Mükelleftir?

Mal ile ibadetler arasında yer alan kurban kesmek akıl sağlığı yerinde olan ve de ergen çağına ulaşmış olan kişilere farz kılınmıştır. Mal varlığı bulunan Müslümana fark kılınan kurbanın kesecek kişinin maddi durumu da müsait olması gerekir. Temel ihtiyaçlar ve kişinin borçları dışında en az 80,18 gr altın ya da altın değerinde bir eşyasının olması şartı vardır. Bu mal değeri para, altın veyahut eşya olabileceği gibi maddi karşılığı olması gerekir. Dini açıdan bu şartları taşıyan Müslümanın kurman kesmesi gerekmektedir.

Kurban Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban keserken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli husus hayvan seçimidir. Hayvanın kurbana uygunluğuna dikkat edilmelidir. Kurban edilecek olan hayvan kurallara uygun ise bu hususta herhangi bir sorun olmayacaktır. Buna ilave olarak kurban kesimi esnasında kurban kesecek olan kişinin tüm etkenlere dikkat etmesi gerekir. Ayrıca hiçbir şekilde hayvana eziyet edilmeden kurban işlemi gerçekleştirilmelidir. Aksi halde kesilen kurban kurallara aykırı olacağı için verilen emek boşa gidebilir.

Kurban kesimi esnasında mutlaka dualar eşliğinde kesim yapılmalıdır. Kurban keserken okunacak dualar bilinmiyor ise öğrenilmeli ve uygulanmalıdır. Kesim esnasında orada bulunan kişilerinde tekbir getirmesi oldukça önemlidir. En güzel ibadetlerden bir tanesi olması sebebi ile de her türlü etkene özen gösterilmelidir. Nitekim kurban kesiminde yapılan çok sayıda hata gerçekleştirildiği için olumsuz haller söz konusu olmaktadır. Dinin gereklerini en iyi şekilde gerçekleştirmek her Müslümanın farzıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.