Peygamberimiz’in Başarı Duası: Başarılı Olmak İçin Okunacak Dua

21.12.2020
4.304
Peygamberimiz’in Başarı Duası: Başarılı Olmak İçin Okunacak Dua

Dinimizce Dua kelimesi ‘’istemek, seslenmek, yardım talep etmek ve çağırmak’’ anlamını taşımaktadır. Küçükten büyüğe her yaş kesiminden insanlar dua ederek Allah’tan dileklerinin yerine gelmesini bekleyebilir. Burada asıl olan hedef Allah’ın zikir edilerek, kul ile Allah arasında bir köprü kurulmasını sağlamaktır.

Başarı Duası: Başarılı Olmak İçin Okunacak Dua

Başarılı olabilmek için dua etmek, Allah’tan yardım talep etmek, bir şeyleri dilenmesi ve medet umulması anlamına gelmektedir. Dua eden kulları Cenab-ı Allah çok sevmektedir. Dua edilmesi mümin kullarda en güçlü silah olduğu gibi dinin temel direğinden birisi olarak bilinmektedir.

Tabi ki başlanacak işte başarıyı elde edebilmek için ilk olarak azimle çalışmak, görevini layığı yerine getirmek gerekir. Belirli başlı kurallara uyarak işine odaklandıktan sonra Allah’tan kendisine yardım talep edebilir. Ancak o zaman Allah’tan yardım beklenebilir. Hiçbir şey yapmadan sadece edilecek dua ile başarı elde edilebileceği düşünülüyor ise yanlış bir yolda olduğu bilinmesi gerekir.

Zeki Ve Başarılı Olmak İçin Dua

Zeki ve başarılı olmak için okunacak dua neticesinde ise, insandaki var olan eksikliklerin telafisi ve ihtiyaçların giderilmesi noktasında mükemmelliğe ulaşma vasıtası adına kurulacak bir diyalogdur. Çünkü yapılacak olan dua, sonu var olduğu gibi aynı zamanda aciz olan kulun sınırsız ve sonsuz kudretin sahibi olan Allah ile arasında oluşacak bir bağdır. Bundan dolayı yapılacak her ne olursa olsun bir çok kişi geçmişten günümüze dua etmekten uzak durmamıştır. Tabi ki her dua için olduğu gibi zeki ve başarılı olmak adına okunması halinde kesin kabul olunacağı beklenemez.

Başladığın her işte başarılı olmak için Esma

Cenab-ı Allah, dilemiş olduğu kulunu nasıl aşağılara kadar indirip zelil ediyor ise, aynı şekilde dilediğini de yükselterek aziz eyler. Yani bir padişah köle konumuna geleceği gibi, köle sınıfındaki olan kulunu da sultanlık mertebesine yükseltebilmektedir. Cenab-ı Hak, ism-i şerefine kulların cennetteki derecelerini yükseltebilmektedir. Dünya ve ahirette olmakla birlikte yakın edecek konuma getirebilir. Hafid ismiyle zalimlerin alçaltıldığı gibi, Rafi ismiyle de kulların derecelerini yükselterek yüce makamlara erişmelerini sağlar. Böylelikle Esmaü’l Hüsna yani Allah’ın isimlerinin her birisinin ayrı bir kudret anlamına geldiğini bilmek gerekir.

Sınavda Başarılı Olmak İçin Dua

Sınav günü yaklaştığı zaman girecek olan adayları kadar aileleri de büyük bir heyecan sarmaktadır. Özellikle birden fazla anne sınav günü çocuğunun başarılı olması için zihin açıklığını sağlayacak dua okumasını istemektedir. Sınava girecek olan öğrenci hangi alanda başarı elde etmek istediği fark etmeksizin, okunacak dua değişmeyecektir. Sınav ile ilgili tüm kuralların yerine getirilmesinden sonra sınavda başarılı olmak için dua okunabilir. Yani tüm sorumluluklar yerine getirilmedikten sonra direkt olarak edilecek dua için başarı sağlamasını beklemek yanlış bir kanıdır.

Sınavda Başarılı Olmak İçin Zikir

Kuran-ı Kerim’de geçmekte olan zikir kelimesi birden fazla anlamı taşımaktadır. Dil ile zikir edilebilecek olduğu gibi kalp ile de yapabilmek mümkündür. Genel olarak Allah’ın anılması ile ilgili sözlerin anlamına gelen zikir, aslında bir şükür kavramıdır. Böylelikle sınavda başarılı olmak için zikir edilmesi kalpten yapılması halinde bir nevi kulluk vazifesi de yerine getirilmiş olur.

Derslerde Başarılı Olmak İçin Dua

Tıpkı sınav günü öncesinde gerekli olan çalışmaların yapılması gerektiği gibi, aynı şekilde derslerde başarılı olmak için öncelikle ilgili konu üzerinde bilinçli yapıya sahip olunması gerekir. Gerekli olan tüm çalışmalarda başarıyı yakalamak adına ise derslerde başarılı olmak için dua okunabilmektedir. Böylelikle ferahlatıcı yol gösterici konumda etkili olacaktır.

Sınav Kazanmak İçin Denenmiş Dualar

Bir işte kazançlı çıkabilmek için tabi ki çok çalışmak gerekir. Hiçbir şey yapmadan kazancın gelmesini beklemek tembellikten öteye geçmeyecektir. Hal böyle olunca da sınav kazanmak için denenmiş dualar okurken kesinlikle sınavdan başarılı bir şekilde çıkılacağı anlamına gelmez. Girilecek olan sınavda yer alan konulara ait derslerin önceden doğru bir şekilde çalışılması gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

  1. real dedi ki:

    Dinimiz hakkında gerçekten çok güzel bilgiler içeriyor bu site. Ben de uzak kaldığım konularda daha da çok yakınlaşmış oldum bu sayede. Doğru bildiğim çok yanlış varmış ama sayenizde öğrendim, teşekkürler.

  2. Mustafa dedi ki:

    Dinimizi çok güzel anlatıyor başarı duasını hayatımda her işten önce okuyacağım diğer duaları da bu siteden rahatlıkla öğrenebilirsiniz