Kolay Ezber İçin Dua

02.11.2021
5.688
Kolay Ezber İçin Dua

İnsan yaşamında ezberlenmesi gereken bilgiler söz konusu olabilmektedir. Bu bilgiler öğrencilik zamanlarında derslerle ilgili olurken bazen de bir sunum yapmak adına iş hayatında da ezber yapmak gerekebilir. Elbette bunların dışında duaları ve sureleri ezberlemek en önemlisidir. Fakat ezber yapmak hiçte sanıldığı gibi kolay değildir.

Kolay Ezber İçin Dua

Bazen çok hızlı şekilde ezber yapmanız mümkün olurken bazen de saatlerce uğraşır istediğiniz ezberi yapamazsınız. İşte böyle durumlar söz konusu olduğunda kolay ezber için dua etmek faydalı olacaktır. Yüce Allah (C.C.)’a dua etmek ve ondan yardım istemek her kulun yapması gereken kulluklardandır. Tabi ki kulluk görevleri de hiçbir zaman unutulmamalı ve dünyada üzerinize düşen her şeyi yapmalısınız. Allah (C.C.) insanların bilgi depolamalarını ve birçok konuda kafada adeta kütüphane oluşturmayı sağlayacak nöronlar yaratmıştır. Bunlar sayesinde bilgiler sizinle beraberdir. Depolanan bilgiler insanın ihtiyacına göre bir anda hafızan çıkar ve sizi şaşırtabilir.

Ezber Duasının Türkçe Okunuşu

Ezberinizi güçlendirmek ve okuduğunuz bilgilerin hafızanızda daha hızlı kalmasını sağlamak için edeceğiniz duanın Türkçe okunuşu; Allahümme’r-hamni biterki’l-maâsî ebeden mâ ebkayteni verhamni en etekellefe mâ lâ yu’nini verzuknî husne’n-nazari fimâ yurdike anni. Allâhümme bedia’s-semâvâti vel’ardi zel-celâli ve’I-ikrâmi ve’l-izzeti’lletı lâ türâmü es’elüke yâ Allâhü yâ Rahmânü bicelâlike ve nûri vechike en tülzime kalbi hıfza kitâbike kemâ allemteni ve’r-zuknî en etlüvehû ale’n-nahvi’l lezî yurdîke anni.

Allâhümme bedîa’s-semâvâti vel-ardi ze’l-celâli ve’l-ikrâmi ve’I-izzetilleti lâ türâmü es’elüke yâ Allâhü yâ Rahmânü bicelâlike ve nûri vechike en tünevvire bikitâbike besarî ve en tutlika bihî lisâni ve en tüferrice bihi an kalbi ve en teşraha bihi sadri ve en tu’mile bihi bedenî liennehû lâ yu’inüni ale’l-hakki ğayruke ve lâ yü’tihi illâ ente. Velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l-azîm. Şeklindedir.

Ezber Duasının Türkçe Anlamı

Ezber duasının Türkçe anlamı ise; Allah’ım, beni yaşattığın müddetçe, günahları ebediyen bırakmakla bana rahmet eyle. Beni ilgilendirmeyen şeyleri öğrenmekten beni esirge. Seni benden razı eden şeylere iyi bakmayı bana ihsan et.

Allah’ım! Ey gökleri ve yeri yoktan var eden! Ey celal, ikram ve erişilmez izzet sahibi! Ya Allah! Ya Rahman, Celalin ve nuri vechin hakkı için, senden kalbimi, kitabımı bana öğrettiğin şekilde onu okumayı bana nasip eyle.

Allah’ım! Ey gökleri ve yeri yoktan var eden! Ey celal, ikram ve erişilmez izzet sahibi! Ya Allah! Ya Rahman, Celalin ve nuri vechin hakkı için, senden, gözümü kitabınla aydınlatmanı, dilimi onunla söyletmeni, kalbimden onunla üzüntüyü gidermeni, gönlümü onunla açmam ve bedenimi onunla yıkamanı dilerim.

Nitekim hak uğrunda bana senden başkası yardım etmez ve hakkı yalnız sen verirsin. Kudret ve kuvvet ancak yüce ve ulu Allah iledir. Şeklindedir. İçten ve samimi şekilde edeceğiniz bu dua sayesinde ezberinizin daha kuvvetli olacağını sizde görebilirsiniz.

Ezber Duasının Etkisi

İnsan yaşamı içerisinde olumsuz haller ile karşılaşacağı dönemler mutlaka olacaktır. Bu dönemler sizin istediğiniz başarıyı elde etmenize de engel olacaktır. Olsa ki bu gibi durumlar karşısında yılmamak ve hızla ayağa kalkmak gerekir. Bunun için de yürekten gelen bir huşu ile dua etmek son derece önemlidir. Derdi veren Yüce Allah (C.C.) mutlaka size dermanını da verecektir. Sureleri ezberleme konusunda zorlanıyorsunuz diye vaz mı geçeceksiniz? Yoksa daha çok mücadele edip sevaba mı erişeceksiniz? İşte burada çok ince bir çizgi sizi bekliyor olacak. Önemli olan husus her şeyi yaradan Yüce Allah (C.C.)’ın belirlemiş olduğu esaslara göre gerçekleştirmektir. Dünya hayatı hem kısa hem de ahiretinizi yok edecek kadar değerli olamaz. Ne zaman bu dünyada ki sınavın biteceğini kimse bilemez. Bu yüzdendir ki sürekli dua etmek ve yüce Allah’tan bağışlanma dilemek gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

 1. Şerif dedi ki:

  Arkadaşlar tavsiye eklemek istiyorum nas felak ayetel kürsi okuyunuz

 2. bade yıldırım dedi ki:

  hepimizin ilk öğrendiği dua olan subhaneke duasını tavsiye ederim

  1. Cansu dedi ki:

   Kısa sureler başlayarak daha kolay bir şekilde ayni zamanda burada yazan dua yardımıyla kolaylıkla ezber yapılabilir

 3. cansu dedi ki:

  ezberlemeye kısa surelerden başlamak çok iyi oldu

 4. Cans dedi ki:

  kısa surelerden başlamakta oldukça iyi oldu