Cumartesi Günü Okunacak Dualar ve Esmalar

23.12.2023
7.247
Cumartesi Günü Okunacak Dualar ve Esmalar

Dua etmek ve Allah’ın isimleri ile münacatta bulunmak için özel bir gün şart değildir elbette. Ancak bazı özel dualar ve zikirler belirli günlerde yapıldığında daha etkili olacaktır. Cumartesi günü okunacak dualar ve esmalar da bu şekilde okunduğunda dileklerin kabulü için sebep olmaktadır.

Cumartesi Günü Okunacak Dualar ve Esmalar Hangileri?

Cumartesi günü okunacak dualar ve esmalar, ne dilek dilediğinize göre değişebilir. Özellikle esmalar yani Allah’ın ismi şerifleri, farkı anlamlara geldiği için farklı isteklere göre okunur. Örneğin sinirli ve asabi bir yapınız varsa “Ya Halim” ismini zikrederek öfkenizi ve sinirinizi yatıştırabilirsiniz. Diğer tüm esmaların da bu şekilde özel anlamları bulunmaktadır. Dua ederken bu anlamlar düşünülerek dua edilirse daha etkili olacaktır.

Cumartesi Günü Okunacak Dualar ve Esmalar

Cumartesi Günü Okunacak Dualar ve Esmalar

Dua etmek bir Müslümanın yapabileceği en kolay ibadettir. Temelinde ise niyet vardır. Yapılan her dua, edilen her zikir kişinin niyetine göre şekil alır. Ne kadar içten ne kadar halisane bir niyetle dua edilirse kabul olması o kadar kolay olur. Cumartesi günü okunacak dualar ve esmalar hangileri olursa olsun hepsinin aynı ihlasla okunması büyük fayda sağlayacaktır.

Cumartesi Günü Okunacak Dualar ve Esmalar Kaç Adet Olmalı?

Bir derviş yolun kenarında oturmuş, tesbih çekerek Allah’ı zikretmekle meşgul olduğu bir sırada önünden bir kişi geçer. Bu kişinin elinde büyükçe bir sepet ve sepetin içinde kıpkırmızı elmalar vardır. Derviş bir anlık merakla karşısındakine nereye gittiğini sorar. “Sevdiğime elma götürüyorum” cevabını alınca yeniden; “Kaç tane elma var o sepette?” diye sorar. Aldığı cevap onu çok etiler. “Bilmiyorum, insan sevdiğine sayı ile hediye götürmez” cevabını alınca elindeki tesbihi usulca yanına bırakır. Cumartesi günü okunacak dualar ve esmalar da belli bir adede bağlı kalınmadan, gönülden geçtiği gibi okunabilir.

Cumartesi günü okunacak dualar ve esmalar için bazı adetler verilmiştir. Ancak belli bir ismi ya da tüm isimleri tekrar etmenin kesin bir adedi yoktur. Çünkü eğer şu kadar bu okunursa mutlaka sonuç alınır gibi ifadeler kullanmak yanlış olur. Kul dileğini Allah’tan diler ve ancak O kabul ederse sonuca ulaşılır. Bu da Allah’a koşulan bir şart olamaz. O’nun merhameti ve rahmeti neticesinde duaların kabulü umulur.

Cumartesi Günü Okunacak Dilek Duası

Cumartesi günü okunacak dilek duası ve esmalar için en güzel vakit sabah seher vakti ve ikindi vaktidir. Seher vakti edilen dualar Allah katında daha sevimlidir. Kişinin uykusunu bir kenara bırakıp istediği şeye odaklanması ve içtenlikle dua etmesi onu ne kadar istediğini gösterir.

Cumartesi günü okunacak dualar ve esmalar ile birlikte yapılan dilek duası abdestli bir şekilde yapılmalıdır. Kişi abdest aldıktan sonra kıbleye doğru döner ve güçlü bir teslimiyet duygusu içinde dua ederse makbul olur. Belli bir sayıya ya da belli bir kalıba bağlı olmak şart değildir.

Cumartesi Günü Okunacak Aşk Duası

Aşk, Allah’ın kullarına ihsan ettiği mucizevi duygulardan biridir. Âşık olan kişi karışıklık bulamadığında gaflete kapılıp Allah’ın rızasının dışında olan eylemlerde bulunabilir. Bu gaflete düşmemek için en doğrusu yine hayırlısını dilemek ve Allah’tan istemektir.

Cumartesi günü okunacak aşk duası diye özel olarak bir dua yoktur. Ancak bazı ayet-i kerimelerde muhabbetten bahsedilmektedir. Bu tarz dualar edilirken bu ayetleri okunmak faydalı olacaktır.

Cumartesi günü okunacak dualar, esmalar ve aşk duası evli kişiler tarafından da okunabilir. Karı koca arasındaki muhabbetin artması ve huzurlu bir aile olmak için dua edilebilir. Dua kabul olsun ya da olmasın edilen dualar sevap olarak karşılık bulur. Bu nedenle hemen kabul olmayan dualar karşısında ümitsizliğe düşmeden, nasip olacağı zaman sabırla beklenmelidir.

Cumartesi Günü Okunacak Dualar

Cumartesi günü için özel olarak tavsiye edilen bazı dualar ve esmalar şunlardır:

Salavat-ı Şerife okumak

Peygamber Efendimiz’e salat ve selam getirmek, her gün yapılacak önemli dualardan biridir. Salavat-ı şerifeyi okumak sevap kazandırır ve manevi hayatımıza bereket katar.

Ayete’l-Kürsi okumak

Ayetel Kürsi, Kur’an-ı Kerim’in 2. sûresi olan Bakara Suresi’nin 255. ayetidir. Bu ayeti okumak, Allah’ın kudretini ve büyüklüğünü anmak ve korunmak için etkili bir duadır.

“Allah! O’ndan başka ilah yoktur. O, diridir, kayyumdur. O’nu ne bir uyuklama ne de bir uyku tutabilir. Göklerdeki her şey O’nundur, yerdeki her şey de. İzni olmadan O’nun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, onların önlerinde ve arkalarındaki şeyleri bilir. O’nun ilminden, dilediği kimseler, O’nun dilediği kadarını (bilirler). O’nun kürsüsü gökleri ve yeri kucaklamıştır. Onların korunması O’na ağır gelmez. O, yücedir, büyüktür.”

Fatiha ve İhlas Sureleri okumak

Fatiha ve İhlas surelerini okumak da sevap kazandıran ve manevi yönden güç veren dualardır. Bu sureleri okumak, günahlarımızın bağışlanmasını ve manevi temizliği talep etmek için yapılabilir.

Esma-ül Hüsna’yı zikretmek

Allah’ın isimlerini anmak ve zikretmek, her zaman manevi bir bağlantı ve güç sağlar. Cumartesi günü özellikle Esma-ül Hüsna’yı (Allah’ın güzel isimleri) zikretmek, manevi duyguları güçlendirebilir.

Yasin Suresi’ni okumak

Yasin Suresi, çok faziletli bir sure olarak kabul edilir. Herhangi bir gün veya özel günlerde okunması tavsiye edilir. Cumartesi günü de Yasin Suresi’ni okumak manevi fayda sağlayabilir.

Mutlaka okumalısınız Cumartesi Günü Okunacak Zenginlik Duası

Her zaman olduğu gibi, dualar samimi bir kalple ve derin bir inançla yapılmalıdır. Cumartesi günü için belirli dualar ve zikirlerin yanı sıra, kişisel dualarınızı da ekleyebilir ve isteklerinizi Allah’a arz edebilirsiniz. Dualarınızın kabul olması ve dileklerinizin gerçekleşmesi için samimi olmak ve Allah’tan yardım dilemek önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.