Peygamberimizi Rüyada Nasıl Görebiliriz?

04.08.2021
1.469
Peygamberimizi Rüyada Nasıl Görebiliriz?

Peygamberimizi rüyada görmek her Müslümanın istediği ve arzu ettiği bir durumdur. Alemlerin Rabi olan Allah Peygamberinizi İslam dinini tebliğ etme için seçmiş ve son kitap olan Kuran-ı Kerim’i kendisine indirerek ayetlerini açıklamıştır. Allah’ın son Peygamberi olan ve aynı zamanda habibim (sevgilim) dediği Hazreti Muhammedi (sallallahu aleyhi vessellem) çok sevmiştir.

Peygamberimizi Rüyada Nasıl Görebiliriz?

Özel bir insan ve Peygamber olan Hazreti Muhammed (sallallahu aleyhi vessellem) sadece Müslümanlara değil, tüm insanlığa gönderilmiş bir Peygamber ve yol göstericidir. Müslümanların çok sevdiği ve yolun gitmek için sünnetlerini yaşamayacağı çalıştığı mümtaz bir kişidir. Her Müslüman ise dünyada hiç görmediği ama kendisine iman ederek ümmeti olduğu Peygamberini rüyasında görmek istemektedir.

Allah-u Teala ise dilediği kullarına rüyasında Peygamberini göstermekte ve kendisine mükafat vermektedir. Çünkü Peygamberi rüyada görmek, her kula nasip olmayacak bir durumdur. Peygamberimizi rüyada görmek yaşantımızın düzgün olması gereklidir. Bazı kurallara uyarak ve gerekli olan duaları okuyarak, sevgili Peygamberimizi Allah’ın izni ile rüyamızda görebilir ve bu şerefe nail olabiliriz.

Peygamberimizi Rüyada Görmek İçin Neler Yapmak Gerekiyor?

Sevgili Peygamberimiz yaşantısı ile Müslümanlara örnek olmuştur. Onun ümmeti olma şerefine layık olan Müslümanlar ise, onun güzel ve temiz yolunda gitmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Peygamberimizi rüyada görmek için yapılması gereken bazı şeyler vardır.

Bu kurallara uyulduğu müddetçe ve acele edilmediği sürece, sevgili Peygamberimizi yüce Allah rüyasında kuluna gösterecek ve ona mükafat verecektir. Peygamberini rüyasında görmek isteyen kişinin ise bu kuralları yerine getirmesi son derece önem arz etmektedir. Aynı zamanda bazı özelliklere de sahip olan kişiler, Peygamberini bir kaç defa rüyasında görme şerefine nail olmaktadırlar.

Peygamberin rüyada görülmesi için şunları yapmak gereklidir.

 • Kazanmış olduğunuz paraya haram bulaştırmamanız gereklidir.
 • Zina, adam öldürme, içki içme gibi büyük günahlardan kaçmak gerekir.
 • Peygamberin ahlakını kendi yaşantınızda yaşamanız rüyada görmek için size yardımcı olacaktır.
 • Allah’a ettiğiniz dua samimi olmalı ve gerçekten kalbi olarak Peygamberi rüyada görmeyi istemelisiniz.
 • Kul hakkı yememeli ve kimseye zulüm etmemelisiniz.
 • Peygambere olan sevginizin, ailenizden kendi canınızdan daha sevgili olmalıdır.
 • Beş vakit namazı aksatmadan kılmalı ve Kuran-ı Kerim’e hizmet etmelisiniz.
 • İşlerinizi yaparken yalan söylememelisiniz ve insanları kandırmamalısınız.
 • Amellerinizi gösteriş olarak yapmamalı ve ihlaslı bir şekilde amel etmelisiniz.
 • Peygamberin ehl-i beytine muhabbet duymalı ve aleyhinde konuşmamalısınız.
 • Ehl-i sünnet itikadı üzerine olmalı ve Peygamberin sünnetlerine elinizden geldiği kadar uymalısınız.
 • Peygambere çok salavat getirmelisiniz.

Bu şekilde bir yaşantısı olan kişinin Peygamberini rüyasında görmesi Allah’ın izni ile gerçekleşecektir. Bunları yaptıktan sonra eğer hale Peygamberi rüyanızda göremediği iseniz, acele etmemeli ve Allah’ın sizi bir imtihan dolayısı ile denediğini bilmelisiniz. Sabırlı olmalı ve eksiklerinizi gidermelisiniz. Samimi bir şekilde Allah’a Peygamberi görmek için dua etmeli ve istemelisiniz.

Peygamberi Rüyada Görmenin Faydaları Nelerdir?

Peygamberimizi rüyada görmek için öncelikle hakiki bir iman sahibi olmak ve iki yüzlü davranışlardan kaçmak gereklidir. Gerekli vasıflara sahip olan ve bu doğrultuda yaşayan Müslümanlara yüce Allah, habibinin yüzünü rüyasında kendisine gösterecektir.

Peygamberi rüyada görmenin faydaları oldukça fazladır. Hem maddi olarak, hem de manevi olarak Müslümana fayda sağlamaktadır. Peygamberimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur. ”Rüyasında beni gören kişi gerçek olarak beni görmüştür. Çünkü şeytan benim şeklime giremez. Allah şeytanın benim suretime girmesini yasaklamıştır” (Kaynak : Tirmizi)

Peygamberi rüyasında gören bir kişi şu mükafatlara nail olur.

 • Allah katında salihlerden (iyilerden) yazılır.
 • Kanaatkar ve tevekkül sahibi olur.
 • Gönlü Allah’a daha çok bağlanır.
 • Eğer bir dünya sıkıntısı bulunursa, o sıkıntısını Allah giderir.
 • Takva sahibi Müslüman olur ve haramdan uzak durur.
 • Peygamberin kendisini sevmesine vesile olur.
 • Hidayet yolunda olduğu kendisine Allah tarafından ilham edilir.
 • Dünya işleri kolaylaşır.
 • Vücudu sağlıklı olur.
 • Kazalardan ve belalardan Allah’ın izni ile korunur.

Bunlar gibi daha birçok dünya faydalarından istifade eder. Aynı zamanda melekler kendisine aşık olur ve duası Allah katında makbul olan bir kişi olur.

Efendimiz bir hadisinde şöyle buyurmuştur. ”Beni rüyasında gören kişi, gerçekte görmüş gibidir” demiştir. Ruhunu yüce Allah’a teslim ederken, Azrail kendisine güzel görünür ve ruhu güzel bir şekilde kabzolur. Peygamberimizin şefaatine nail olur. Cehennemden uzak ve cennette Peygamberimize yakın olur. Cehennem ateşi o kulu Allah’ın izni ile yakmaz ve cennete girer.

Önemli bir hususu belirtmek gereklidir. Allah dilerse günahkar ve istenilen vasıfları taşımayan kuluna da Peygamberini gösterir. Bunun hikmeti ise kendisinin hidayet bulmasına bir işarettir ve imtihan gereği yaşantısını düzeltmesini murad etmiştir. Bu yüzden uyarı mahiyetinde de yüce Allah, Peygamberini o kuluna rüyasında gösterir.

Peygamberimizi Rüyada Görmek İçin Okunan Dua ve Fazileti

Sevgili Peygamberimizi rüyasında görmeyi arzulayan bir Müslümanın yapması gerekenler içerisinde, Peygambere ve ehl-i beytine bolca salavat getirmek gereklidir. Daha sonra yapması gereken özel dua vardır. Bu duayı okuyan kişi muradına elbet erecek ve Rasülullah’ı Allah’ın izni ile rüyasında görme şerefine erecektir.

Peygamberimizi rüyada görmek için okunan dua şöyledir.

 • Allahümme salli ve sellim ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed.
 • Abdike ve Rasulike.
 • Nebiyil ümmi.

şeklinde okunmalıdır.

Duanın Nasıl Okunması Gerektiği ve Fazileti : Peygamberimizi rüyada görmek isteyen bir kişinin bu duayı okumadan önce güzel bir şekilde abdest alması ve kıbleye dönmesi gereklidir. Her gece aynı şeyi on defa yapmalıdır. Bu şekilde yapmaya devam eden Müslümana ise Allah mutlaka Peygamberini rüyasında gösterecektir. (Kaynak : Dareyn 492)

Peygamberi rüyasında görmek isteyen Müslüman Kuran-ı Kerim’in 108 ve aynı zamanda en kısa suresi olan Kevser Suresini gece yatmadan önce bin defa okur ve kıbleye dönüp abdestli olarak yatarsa, istediğine en kısa sürede Allah’ın izni ile kavuşacaktır. Eğer bu sureyi bir kağıda yazıp üzerinde taşırsa, düşmanlarından emin olur ve korunur.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.