Peygamber Efendimiz Uyanınca Hangi Duayı Okurdu?

30.10.2021
674
Peygamber Efendimiz Uyanınca Hangi Duayı Okurdu?

Müslümanın en büyük gücü kuşku yok ki yapmış olduğu duasıdır. Dilinden duayı eksik etmeyen kulun günahları yok olur. Allah Resulü Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) dilinden duayı hiç eksik etmezdi. Her zaman dua eden Peygamberimiz sevinçte, kederde, minberde, yolcu iken, evindeyken, yani her an, her yerde ve her mekanda dua edendi. Uykudan uyanınca da duasını ederdi yatarken de duasını eksik etmezdir.

Uykudan Kalkınca Okunacak Dua

Uykudan kalkınca okunacak dua ise size hayırlı ve günahlardan uzak bir gün nasip edecektir. Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) uykudan kalkınca “Öldükten sonra bizi dirilten Allah’a hamd olsun. Dönüş ancak Onadır” diye dua edermiş. Allah Resulü Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) e özenip onun sünnetini yerine getirdiğimiz zaman kötülüklerden uzak bir yaşam sürebiliriz. Duaların gücünü kullanan kullar bu dünyanın tüm güzelliklerinden en iyi şekilde yararlanırken cenneti de hak edebilirler.

Peygamber Efendimiz Uyanınca Hangi Duayı Okurdu?

Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) sizden biriniz uykudan uyandığı vakit şu şekilde dua etsin: “Bana ruhumu geri veren, vücudumu afiyette kılan ve kendisini zikretmeye müsaade eden, Allah’a hamd olsun.” Buyurmuşlardır. Günün Allah yolunda geçmesini sağlayacak bu dua sayesinde kişi daha rahat edecektir. Dualarının kabulü yalnızca Allah’a mahsup olup, bizlere düşen yaradan Allah (C.C.)’a dua etmek ve bağışlanma dilenmektir. Bizlere bu dünyada ve ahirette iyiler verecek olan yalnızca odur. Ondan başka ilah yoktur ve bize Allah’tan başka yardım edebilecek kimse de yoktur.

Uyku Arasında Uyananların Okuyacağı Dua

İnsanın belirli saatlerde uyuması ve belirli saatlerde uyanması geçmişten günümüze gelen bir düzendir. İnsanoğlu uyumadan yaşayamaz ve uyku sağlıklı bir hayat için olmazsa olmaz gerçeklerdendir. Peki, Müslümanın uyku arasında uyandığında yapması gereken duası onu rahata erdirecektir. Huzurlu şekilde uykusuna devam edebilecek olan kişi; “Allah’tan başka ilah yok, yalnız O vardır. Şeriki yoktur. Mülk O’nundur. Hamd de O’na mahsustur ve O, her şeye kadirdir. Allah’a hamdeder, Allah’ı tesbih ederim. Allah’tan başka ilah yok ve Allah en büyüktür, Allah’a dayanmaktan başka kuvvet, kudret yoktur.” diye dua edilmelidir. Sonrasında da “Ey Rabbim beni mağfiret et” derse duasına icabet olunur. Duasını da ettikten sonra abdestini alıp namazını kılarsa da namazı kabul olunur. Böylesine önemli olan uyku arası duası sizi kurtuluşa erdirecektir.

Uykudan Uyanınca Okunacak Olan Dua

Uyku insanın en zayıf olduğu anlardan bir tanesidir. Kişi tamamen korumasız olurken bu durumda her türlü zararı da görebilir. O yüzden uyumadan önce Yüce Allah (C.C.)’a dua etmek ve uyku boyunca korunma dilenmek gerekir. Uykunuzun hayırlı ve de huzurlu geçmesini sağlayacak olan dualar sizi rahata kavuşturacaktır. Kişi uykudan kalkınca okunacak dua konusunda araştırmacı olmalıdır. Netice de günün daha sağlıklı ve günahlardan uzak şekilde geçmesi adına bolca dua etmek gerekir. Uykudan kalkan kişi Ölüleri dirilten Allah’ı tesbih ederim. O her şeye kadirdir.” Derse gün boyu huzurlu, günahlardan uzak ve bolca sevap işler.

Akşam yatıp sabah kalkmak nasip olursa o kişi “Ne iyinin ne kötünün aşıp geçemediği Allah’ın tam kelimelerine yarattığı, şekil verdiği ve meydana getirdiği her şeyin şerrinden sığınırım” diye dua ederse ins ü cinnin şerrinden gün boyu muhafaza edilir. O kişiye akşama kadar yılan ya da akrep gibi zehirli hayvanlar soksa dahi zarar gelmez. Yüce Yaradan kulunu bu tür olumsuzluklardan korur. Akşam olunca da bu duayı okuyan kişi sabaha deyin hıfz u eman-ı ilahide kalacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

  1. melike dedi ki:

    Ne kadar güzel söylemiş “Öldükten sonra bizi dirilten Allah’a hamd olsun. Dönüş ancak Onadır”. Sürekli hatırlamamız gerekiyor, hamd etmemiz gerekiyor.sizlerde hatırşattığınız için teşekkürler

  2. Bombiks dedi ki:

    Güne güzel başlamak için duadan daha ne iyi ne olabilir. Allah razı olsun böyle güzel bilgiler verdiğiniz için.

  3. EKREM ŞAHİN dedi ki:

    günümüz koşullarında z kuşağı olarak adlandırılan yeni nesil dinimizden çok uzakta teknoloji ile iç içe yetişiyor. Peygamber Efendimizin yaşamın her alanı ile ilgili sünnetleri mevcut olup günümüze kadar ulaşmıştır. yeterki biraz araştıralım ve tarafımızı seçelim.