Bir İnsanın Ölmesi İçin Dua Etmek Günah Mıdır?

Ayşe Vural
Merhabalar, Ben Ayşe sitenize kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Köşe yazılarımla kişisel düşüncelerimi paylaşacağım.

Bir İnsanın Ölmesi İçin Dua Etmek Günah Mıdır?

Dua; kulun tüm kalbiyle Allah (c.c.)’a yönelerek ihlasla maddi manevi her konuda isteklerini yalnızca O’ndan dilemesidir.

Beddua ise Türkçe manasıyla kötü dua anlamına gelir. Beddua etmek doğru değildir. Ancak Nisa Suresi’ndeki ayete göre zulme uğrayanların beddua etmesinde bir sakınca yoktur.

Bir Insanin Olmesi Icin Dua Etmek Gunah Midir

Bir İnsanın Ölmesi İçin Dua Etmek Günah Mıdır?

Eğer bir insan haksızlık yapmış, zulme uğratmışsa bu kişi için beddua etmek, ölümünü dilemek caizdir. Kul hakkı olmaz.

Ancak eğer herhangi bir zulüm yapmamış, haksızlığa uğratmamış ise sadece sevilmediği için ölümü için dua etmek ya da herhangi bir beddua etmek caiz değil. Hem Allah hem de kul hakkı olur.

Beddua edilen kişiye müstahaksa ulaşır ancak değilse sahibine geri döner. Bir insanı sevmediği için ölmesi için dua etmek onu öldürmektir. Hz. Muhammed (s.a.v.) “Bir kişinin duasıyla ölen, onun silahıyla ölmüş gibidir.” buyurmuştur. Bu durumda tövbe edip kul hakkı aldığı kişiyle helalleşmelidir. Bedduadan uzak durmak en hayırlısıdır. Haksızlığa uğranıldığında en hayırlısı Allah’a bırakmaktır. Zira o kimsenin hakkını kimseye bırakmaz.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.