Okulda Ve Derslerinizde Başarılı Olmak İçin En Etkili Dualar

13.10.2022
35.057
Okulda Ve Derslerinizde Başarılı Olmak İçin En Etkili Dualar

Hayatta, her şey dua üzerine kurulmuştur. Biz Rabbimizden isteriz, dua ederiz. Rabbimiz bize nasip eder. İstediğimiz şey olmadığında da bazen ağlarız. Aslında arka planda Allah bize en hayırlı olanı nasip etmiştir ama biz o an anlayamayız. İşte her alanda olduğu gibi duaya hep ihtiyacımız var. Zeki ve başarılı olmak için dua ettiğimizde Rabbimiz zihnimizi açık eyler. Anlamamızı kolaylaştırır.

Başladığın Her İşte Başarılı Olmak İçin Esma

İnsan, başladığı her işe besmeleyle başlamalı ve daima Allah’ın adını anmalıdır. Allah’ın adının anıldığı her iş bereketli olur. Bazen görünürde çok kötü bir hal olsa da, olan her olayda Allah’ın mutlaka bir hikmeti vardır. Başladığın her işte başarılı olmak için Esma okuduğunda, Allah’ın izniyle başarın artar. Yaptığın işi daha düzgün ve doğru şekilde yapabilmen için Allah sana güç ve kuvvet verir.

Bir İşte Başarılı Olmak İçin Dua

Bir işte başarılı olmak için dua ettiğimizde, Rabbimiz o iş bizim için hayırlı ise gönlümüzdeki muradımızı nasip eder. Bir işte başarılı olmak için gerekli çalışmayı yapıp, o alanın gerektirdiği yeterliliğe ulaştıktan sonra, yani Allah’ın bize emrettiği gibi ilgili tedbirleri aldıktan sonra, o işin sonucunu Rabbimize bırakmalı ve daima O’ndan hayırlısını istemeliyiz. Bir işe koyulduğumuzda besmele ile yola çıkmalı, hedefimize ulaşmak için de Rabbimizin rızasını kazanmalı ve dua etmeliyiz.

Peygamberimizin Başarı Duası

Peygamberimizin başarı duası ile hem bir sünneti yerine getirmiş oluruz hem de Allah’tan O’nun en sevgili kulunun istediği gibi istemiş oluruz. Peygamberimiz, başarı duası ile Rabbimizden, ilminin artmasını talep eder. Unutulmamalıdır ki ilim ve tecrübe arttıkça başarı da artacaktır. Hiçbir şey kendiliğinden ve rastgele olmaz. Allah’ın izni olmadan yaprak bile kıpırdamaz. Peygamberimiz, her istediğini Allah’tan istemiş ve hiçbir zaman kullara ümit bağlamamıştır. Aynı şekilde ümmetine de sadece Allah’tan istenmesi gerektiğini ve içtenlikle dua edilmesini tavsiye etmiştir.

Derslerde Başarılı Olmak İçin Dua

Derslerde başarılı olmak için dua ederek, Rabbimizden zihin açıklığı dilemeliyiz. Allah’ın verdiği aklı doğru yolda doğru şekilde kullanmak gerekir. Öğrencilik hayatında, başaramadığımız ya da çok zorlandığımız dersler olabilir. Bunun için de gerekli çalışmayı yaptıktan sonra Rabbimize dua ederek, başarılı olmayı dilemeliyiz. Dua etmeden önce, derslerimize gereken özeni göstermeli ve gerektiği şekilde çalışmalıyız. Üzerimize düşeni yaptıktan sonra derslerde başarılı olmak için Rabbimize dua etmeliyiz.

Çocuğun Başarılı Olması İçin Okunacak Dua

Her anne-baba evladının en iyi yerlerde olmasını ve büyük başarılara imza atmasını ister. Bunun için de evlatlarımıza, en iyi eğitimleri aldırarak, onlarla en özel şekilde ilgilenilmesini isteriz. Ancak yapılacak her şeyi yaptıktan sonra, esas gücün bizim elimizde olduğunu değil, Allah’ın elinde olduğunu unutmamalıyız. Bunun için de çocuğun başarılı olması için okunacak dua ile Rabbimize el açıp yalvarmalıyız.

Okulda başarılı olmak için dua, Okullar açılmak üzere ve bütün öğrencilerimiz okulunda başarılı bir öğrenci olmak için uğraşacaktır. Tabi velilerimizde ellerinden geldikçe, çocuklarına iyi imkanlar vererek onların okuyup bir iş sahibi olmaları için çalışacaklardır. Okulda başarılı olmak için öncelikle okulu sevmemiz gerekir.

Okula sıkıla sıkıla, istemeyerek giden bir öğrenci hiç bir zaman başarılı bir öğrenci olmaz. Burada ki püf noktası Allah’ın bize verdiği aklı yerinde ve düzgün kullanmamız gerekmektedir. Allah bize akıl vermiş ve bunu kullanmak hepimizin elinde. Ali’nin dersleri zayıfken Ayşe’nin dersleri neden hep yüksek. Çünkü Ayşe okula severek geliyor ve Allah’ın verdiği aklı doğru kullanıyor. Hiç bir insan birbirinden üstün değildir bunu unutmayın. Bütün insanlık eşit olarak yaratılmıştır. Bu sebeple öğrenmeli ve eğitime açık olmalıyız.

Hiç bir şey yapmadan dua etmek ise, hiç beklemediğiniz sıkıntıları da beraber getirir. Öncelik derslerimize çalışmalı, kitap okumalı ve öğrenime açık olmalıyız. Daha sonra Allah’ımıza dua ederek bu bilgileri ve başarımızı daha da kuvvetlendirmeliyiz. Dualar ederken inanarak dua etmeliyiz.

Kur’anı Kerim hud suresi 88. ayeti kerimede şu şekilde buyuruyor ;
Şu’ayb, şöyle dedi: “Ey kavmim! Söyleyin bakayım, ya ben Rabbimden gelen açık bir delil üzere isem ve katından bana güzel bir rızık vermişse!. Ben size yasakladığımı kendim yapmak istemiyorum. Ben sadece gücüm yettiğince (sizi) düzeltmek istiyorum. Başarım ancak Allah’ın yardımı iledir. Ben sadece O’na tevekkül ettim ve sadece O’na yöneliyorum.”

Dikkat ederseniz Hz Şuayb alyhisselam bir peygamber olmasına rağmen başarıyı ancak Allahtan arıyor. Sizlerde bu şekilde dua edeceksiniz. Şimdi dualarımıza geçelim.

Okulda Başarılı Olmak İçin Dua

Okunuşu : Bismillahirrahmanirrahim Kale Rabbişrahli sadri ve yessirli emri. Vahlul uqdeten min lisani yefqahu qavli”

Anlamı : Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla. Ey rabbim. Göğsümü aç, genişlet. İşimi kolaylaştır. Dilimde bulunan düğümü çöz de, anlasınlar beni”

Ardından hemen şu duayı okuyoruz.

Okunuşu : Bismillahirrahmanirrahim “La ilahe illa ente Sübhaneke inni küntü minez – zalimin.”

Anlamı : Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla “Senden başka hiçbir ilah yoktur. Seni eksikliklerden uzak tutarım. Ben gerçekten (nefsine) zulmedenlerden oldum”

Bu duaları okuduktan sonra devam etmeliyiz. 

Okunuşu : Ve kul rabbi edhılnî mudhale sıdkın ve ahricnî muhrace sıdkın vec’al lî min ledunke sultânen nasîrâ”

Anlamı :  “Rabbim! Girilecek yere doğrulukla girmemi, çıkılacak yerden de doğrulukla çıkmamı sağla, bana tarafından yardımcı bir güç ver!”

Daha sonra ellerimizi semaya açarak Allah’a dua ediyoruz.

”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah’ım Senin rahmetine sığınırım.
Allah’ım, hamd sana mahsustur. Senden başka hamd olmaya layık yoktur.
Rabbim, bana indireceğin hayra muhtacım okulda desrlerime ve sınavlarımda bana başarılı bir şekilde geçmeyi nasip eyle. Emeklerimin boşa gitmesinden sana sığınırım. Önümdeki engelleri kaldır Allahım. Senden doğru söyleyen bir dil, sağlıklı ve sana teslim olan bir kalp istiyorum. Bildiğin her zararlı şeyin şerrinden sana sığmıyorum. Bildiğin her hayırlı şeyi istiyorum. Hakkımda hükmettiğin işlerin sonucunu hayır yapmanı istiyorum.”

Ve duanız bittikten sonra  “Allâahümme salli alâa seyyidinâa Muhammedin ve alâa âali seyyidinâa Muhammed” demeyi unutmayın.

Zihin Açıklığı İçin Dua

Zihin açıklığı için aşağıdaki duayı okuyarak Allah’tan isteyebilirsiniz. Bu duaları ederken abdestli olmayı sakın unutmayın. 


Okunuşu: 
“Rabbişrahli sadri ve yessirli emri. Vahlul ukdeten min lisani yefkahu kavli” 

Anlamı:  
“Ey rabbim. Göğsümü aç, genişlet. İşimi kolaylaştır. Dilimde bulunan düğümü çöz de, anlasınlar beni”
(Taha:25-28)

Her İşte Başarı Duası

OKUNUŞU:“Rabbi edhılnî müdhalen sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.”

ANLAMI:”Ya Rabbi!,Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar. Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”

Sınavda Başarı Duası Dua 1

Duanın Arapça okunuşu; Rabbi edhılni müdhale sıdkın ve ahricni muhrace sıdkın vec’al i min ledünke sultanen nesiyra.

Duanın Türkçesi; Ey Allah’ım! Gireceğim imtihana doğrulukla girmemi sağla. Çıkacağım (bu) yerden doğrulukla (başarı ile) çıkmamı nasip et ve benim için yüce katından yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.” Daha sonra şu duayı okumalıdırlar:

Sınavda Başarı Duası Dua 2

Duanın Arapça okunuşu; Allahümme rabbizitni ilmen ve fehmen ve imanen

Duanın Türkçesi; Allahım zihnimi aç, ilmimi artır, fehmimi aç, imanımı genişlet…

Bu duaları en az 7 kez okuyup, Allah’a dua etmeyi unutmayın.

Başarı Duası

Bu duayı okuyan kardeşlerimiz inşallah başarıya ulaşacaktır.

Duanın Arapça okunuşu; (Allahümme inni daifun fekavvi fi ridake da’ğfi ve ğüz ilelhayri binasiyeti vec’alil islame münteha ridaye Allahümme inni daifun fekavvini ve inni zelilün fe eizzini ve inni fekirun fe eğnini ya erhamer rahimin)(Ebu Yala: Taberani: Hâkim,1/527:İthaf,5/67)

Duanın Türkçesi; ‘’Ey Allahım! Şüphesiz ki ben zayıfım. Rızan yolunda benim zafiyetimi kuvvetlendir. Alın saçımdan tutup beni hayra çek ve İslamı rızamın en son noktası kıl. Ey Allah’ım ben zayıfım beni kuvvetlendir. Ben zelil insanlar arasında hor görülen bir kimseyim: beni aziz et ben fakirim beni zengin et ey merhametlilerin en merhametlisi’’ de buyurdu. Efendimizin tavsiye ettiği bu duayı ezberleyip bol bol okuduğumuz takdirde birçok işlerimizde başarılı olacağız İnşaallah.

Allah dualarınızı Kabul etsin.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.