Kunut Duaları ve Faziletleri

04.12.2022
1.727
Kunut Duaları ve Faziletleri

“Peygamberimiz (a.s.m.) Miraç’ta, Sidre-i Mühteha’ya çıktı, bir rekât namaz kıldı. Buna bir rekât da kendisi ilâve etti. Namaz iki rekât oldu. Cenab-ı Hak kendisine bir rekât daha kılmasını emretti. Böylece namaz, akşam namazı gibi vitir [tek] oldu. İşte Peygamberimiz üçün-cü rekâtı kılacağı sırada İlâhî rahmet ve nur tecelli etti. Peygamberimiz o nur içinde kaldı. Ve kendinden geçmiş vaziyette elleri çözüldü. Sonunda ellerini kaldırarak tekbir aldı. İşte elleri kaldırmak böylece sünnet oldu.,”3

Başka bir rivayette ise, Peygamberimiz üçüncü rekâtı kılacağı sırada Fatiha ve zamm-ı sûre okudu. Rükûa gideceği sırada Cehennemi gördü. Cehennem ehli kömür gibi sim siyah olmuştu. Peygamberimiz bu halde de kendisinden geçti ve elleri çözülüverdi. Hemen Cebrail (a.s.) geldi, Peygamberimizin üzerine Kevser suyundan döktü. Böylece Peygamberimiz kendine geldi. Tekbir alıp kunut dualarını okudu. Kunut duasında Cehennemden ve Cehennem ehlinden Allah’a sığındı.

Vitir namazının vakti ve fazileti hakkında da Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır: “Allah size bir namazı ziyâde kıldı ki, o namaz sizin hakkınızda kırmızı tüylü develerden daha hayırlıdır. İşte o namaz vitir namazıdır. O namazı yatsı ile şafağın atışı arasında verdi.”4 Bilindiği üzere, Arapların yanında o zamanlar en kıymetli dünya malı kırmızı tüylü develerdi. Hadiste, vitir namazının en kıymetli dünya malından daha hayırlı olduğu bildirilmektedir.

Kunut Duaları 1 Türkçe Okunuşu

Bismillahirahmanirrahim
“Allâhümme innâ nesteıynüke ve nestağfiruke ve nestehdîk, ve nü’minü bike ve netûbü ileyk.
Ve netevekkelü aleyk. Ve nüsnî aleykel hayra kellehû neşküruke ve lâ nekfüruk. Ve nahleu
ve netrukü men yefcüruk.”

Kunut Duaları 1 Türkçe Anlamı

Râhman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla Allahım, senden yardım dileriz, Sana tövbe ederiz. Senden Bize yol göstermenizi dileriz, Sana İman eder Senden af dileriz, Sana güvenip dayanırız. Bütün hayırları senden biliriz, Sana şükrederiz, verdiklerine nankörlük etmeyiz. Sana isyan edeni terkeder ve kendimizden uzaklaştırırız.

Kunut Duaları 2 Türkçe Okunuşu

“Bismillahirahmanirrahim
Allâhümme iyyâke na’büdü ve leke nüsallî ve nescüdü ve ileyke nes’â ve nahfidü nercû rahmeteke ve
nahşâ azâbeke inne azâbeke bil küffâri mülhık.”

Kunut Duaları 2 Türkçe Anlamı

  • Râhman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla
  • Allahım yalnızca sana kulluk eder, yalnız sana dua ederiz, sana secde ederiz.
  • Sana Koşarız. Rahmetini umar azabından korkarız.
  • Muhakkak azabın kafirlere ulaşacaktır.

Kunut Duaları Kolay Ezberleme 

Kunut duaları kolay ezberleme için tekrar yapabilir ve hafınıza alabilirsiniz. Bunun için hazırlanmış basit okuma videoları yer almaktadır. Sizlerde bu videolar sayesinde kolayca ezber yapabilirsiniz.

Şafii Kunut Duası

Şafi Mezhebine Göre Kunut Duası

safi mezhebine gore kunut duasi

şafi mezhebine göre kunut duası

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.