Kadir Gecesi Ne Zaman? Kadir Gecesinin Önemi

02.05.2021
492
Kadir Gecesi Ne Zaman? Kadir Gecesinin Önemi

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte içerisinde önemli günlerin olduğu zamanlar oldukça merak konusu olmuştur. Bin aydan daha hayırlı gün olarak kabul edilen Kadir Gecesi Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başladığı gecedir. Sema kapılarının sonuna kadar açıldığı tövbelerin ve duaların da kabul edildiği gecelerin en önemlisidir. Peki, Kadir gecesi ne zaman? Kadir gecesinin önemi nedir? Oldukça merak edilen konulardan bir tanesi olan bu husus Müslümanlarında en önem verdiği gecedir.

Ramazan ayının 26. Gecesi idrak edilecek olan Kadir gecesi 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü dür. Bu kutlu gecede edilecek dualar, kılacak namazlar ve okunacak Kur’an-ı Kerim çok daha fazla sevaba sahiptir. Faziletinin fazla olduğu ve Müslümanların her dakikasını iyi değerlendirmesi gereken bu gece her açıdan kurtuluşu da müjdeliyor. Kadir gecesinin Ramazan ayının 26. Gününde olduğu belirtilmiş olsa da onu Ramazan ayının son 10 gecesinde aramak daha hayırlıdır. Süre bazlı bakıldığında ramazan ayının son 10 gecesinin her birini Kadir gecesi gibi kabul ederek dua etmek sevapların en güzelini size ulaştıracaktır.

Kadir Gecesi Duası

Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) kadir gecesi ile alakalı faziletine inanarak ve sevabını da yalnız yüce Allah’tan umarak Kadir gecesini güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağını bildirmiştir. Böylesine öneme sahip olan gecede yapılacak amellerin de ne denli sevap getireceğini açıkça görebilirsiniz. Kadir gecesi duası ise “Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” şeklindedir. Dualarınızı içten ve inanarak yaptığınız taktirde Allah sizin de dualarınızı kabul edecektir. Bağışlayan ve esirgeyen yaradan kuşkusuz verdiği sözden dönmez. Bu güzel geceyi en iyi şekilde geçirdiğiniz taktirde huzura da ereceksiniz.

Kadir Gecesinde Kur’an-ı Kerim İnmeye Başladı

Kadir gecesinde Hz. Muhammed Mustafa’ya (S.A.V) peygamberlik tebliği edilmiştir. Bu tebliğden sonra da Kur’an-ı Kerim inmeye başladı. Gecenin fazileti ve sevabı bakımından diğer günlere göre kat kat daha değerli olan bu gecenin tam olarak ne zamana denk geldiği de belirtilmemiştir. İnsanların ibadete daha fazla teşvik edilmesi ve Ramazan ayı boyunca her gecenin Kadir gecesi gibi idrak edilmesi niyeti ile özellikle şu gün Kadir gecesidir diye belirtilmemiştir.

Fakat Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Ramazan ayının son 10 gününde ve bu son 10 gününde tek sayılı gecelerde aranmasını ifade ettiği beyanına göre hareket eden alimler Kadir gecesinin 27nci gece olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmişlerdir. Her ne kadar böyle bir değerlendirme yapılmış olsa da bu gecenin kesinlikle o zamana denk geldiğini söylemek mümkün değildir. Sabahın ilk ışıklarına kadar başta Cebrail Aleyhisselam olmak üzere meleklerin yeryüzüne inerek insanlara dua ettiği bir gecedir. Bu geceye dair özel bir ibadet şeklinin olmadığı beyan edilirken bolca namaz kılınmalı, Kur’an-ı Kerim okunmalı ve tespih çekilerek Allah zikredilmelidir.

Kadir Suresi

Kur’an-ı Kerim’de Kadir Suresi bu gecenin nasıl bir hikmete sahip olduğunu anlatıyor. Kadir suresi meali ise şu şekildedir. “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı Kerim-i) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izni ile her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” Buyurmuşlardır.

Her dakikası değerli olan ve o gecenin 1000 aydan daha hayırlı olduğunun belirtilmesi de insanlar için birer fırsattır. Günahlardan arınmak ve Salih amellere ulaşmak yine bu gecede mümkündür. İnanarak ve gönülden edilen duaların yerini bulacağı bu gece sizlerin de kurtuluşa ereceği gece olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.